Annonce
Annonce
Danmark 25. nov. 2009 KL. 03.00

Dødsofre blev ikke vaccineret

Influenza A har kostet endnu to danskere livet. De skulle have haft vaccinen, men fik den ikke.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Svineinfluenza

Den første mistanke blev registreret i Mexico i marts. Siden har sygdommen spredt sig ud i verden.

De danske sundhedsmyndigheder langer nu ud efter de læger, der i den offentlige debat har advaret befolkningen mod at blive vaccineret mod influenza A (H1N1), også kendt som svineinfluenza.

De skeptiske læger bærer et stort ansvar for, at danskere med risiko for at blive alvorligt syge og måske dø under epidemien ikke er blevet vaccineret mod influenzaen. Det siger overlæge Kåre Mølbak, der er afdelingsleder på Statens Serum Institut.

Spørgsmålstegn ved vaccinens sikkerhed
Anledningen er, at endnu to danskere er døde af influenza A (H1N1). Begge havde kroniske sygdomme, og begge tilhørte dermed den risikogruppe, som myndighederne har anbefalet lader sig vaccinere mod sygdommen.

LÆS ARTIKELEndnu to er døde af H1N1

»Læger har sat spørgsmålstegn ved vaccinens sikkerhed. De har blandt andet peget på, at et konserveringsmiddel i vaccinen indeholder kviksølv, og at det kan være farligt. Det har formentlig gjort skade på den måde, at personer, der virkelig har haft brug for vaccinen, er blevet utrygge og har valgt den fra. Det er meget beklageligt, og de vaccineskeptiske læger bærer et stort ansvar«, siger Kåre Mølbak.


Det er meget beklageligt, og de vaccine-skeptiske læger bærer et stort ansvar

Overlæge Kåre Mølbak, Statens Serum Institut



Overlægen tilføjer, at såfremt de to patienter, der netop er meldt døde af influenzaen, havde fået vaccinen, så »havde de muligvis klaret den, det vil jeg tro«.

Kåre Mølbak sætter navn på en af mest skeptiske læger. Det er speciallæge Claus Hancke, der fraråder sine egne patienter at få vaccinen, som han har kaldt »et kæmpe eksperiment på uskyldige og raske mennesker«.

Advarsler fra amerikanske eksperter
Hans skepsis er især funderet på udsagn fra amerikanske eksperter, der kraftigt advarer mod vaccinen. Ifølge Hancke på grund af en »klar sammenhæng mellem svære nervesygdomme og kviksølv i vacciner«.

Han mener, at der er blevet spredt en panik om pandemien, som har betydet, at politikerne har ladet producenterne putte hvad som helst i vaccinerne. »Selv kviksølv«, som han sagde på tv for nylig.

LÆS ARTIKELVaccine mod H1N1 indeholder kviksølv

Det var ikke muligt at komme i kontakt med Claus Hancke i går.

Men Kåre Mølbak, kan forklaringen de på manglende vaccinationer af de nu afdøde patienter ikke lige så godt være, at Statens Serum Institut ikke har været hurtig nok til at få vaccinen ud til de praktiserende læger?

»Der kan være mange forklaringer. Jeg konstaterer bare, at der har været en del debat om vaccinen, hvor læger på et usagligt grundlag har advaret mod den. Og den debat har efter min bedste overbevisning betydet, at nogle i risikogruppen har afholdt sig fra at blive vaccineret«.

Alle døde danskere havde kroniske sygdomme

Siden epidemien begyndte for et par uger siden, er fem danskere døde af influenza A (H1N1).

Alle fem havde kroniske sygdomme og var dermed i risiko for at blive meget syge og dø af influenzaen. De tilhørte altså alle den gruppe, som ifølge myndighederne burde have været vaccineret.

Alligevel fik tre af de nu døde danskere aldrig vaccinen. Og de to sidste fik den for sent. En af de to fik den først, da han var blevet syg, og vaccinen nåede ikke at virke på den anden. Fra nålen bliver stukket i, går der en uge, før vaccinen virker.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer

Tophistorier Svineinfluenza

Annoncer

Lundes blog

  • Niels Lunde
    31. aug

    Tak

    Niels Lunde

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe