-
POLITIKEN MENER: Bureaukratiet er folkeskolens fjende
-
ANDEKONKURRENCE: Kan du skrive som en ny Walt Disney?
-
BRRRRR...: Her er de koldeste steder på jorden
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






Kurt Westergaard: »Ondskaben skal ikke dominere mit liv«
Eftertanke. »Jeg har den moralske fordel, at jeg ikke har gjort noget forkert. Jeg har bare passet mit arbejde«, siger Kurt Westergaard, der her er fotograferet i Jyllands-Postens lokaler i Viby. (Arkivfoto) - Foto: Miriam Dalsgaard (arkiv)
Tegneren Kurt Westergaard er ved godt mod oven på mødet med øksemanden.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Redaktør: Papkassenotatet er alvorligt for forsvaret
TV Slukningsarbejde efter storbrand i Valby trækker ud
TV TV 2 Vejret: Det bliver virkelig, virkelig koldt
TV Flammerne har ædt et helt tag i Valby
TV Tagbrand hærger etagekompleks i Valby
TV Overvågningsvideo viser myrdet med sin kæreste
TV Her fortæller Prins Joachim om sin lille nyfødte pige
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Fredag aften undgik han med nød og næppe et angreb fra en somalisk øksemand. I weekenden blev han bragt i sikkerhed et sted, han »ikke kan oplyse«. Men inden længe skulle han gerne være tilbage i sit rækkehus i Viby sammen med sin kone og i gang med at tegne igen.
»Det håber jeg da«.
Den 74-årige bladtegner Kurt Westergaard er ikke sådan at slå ned.
»Jeg synes jo, jeg har den moralske fordel, at jeg kun har passet mit arbejde og lavet en tegning med den blandt ordentlige danske bladtegnere almindelige respektløshed over for autoriteter og magthavere. Det er jo det, jeg har gjort«, siger en helt og aldeles rolig og fattet Kurt Westergaard i telefonen.
LÆS OGSÅ Øksemand sad fængslet syv uger i Kenya
Han vil ikke »lade sig kue«, men han er klar over, at det er nødvendigt at skærpe sikkerheden, for eksempel med en personlig livvagt.
Kan man leve et fornuftigt liv med en PET-mand ved siden af sig hele tiden?
»Ja, det synes jeg bestemt. Alle dem, jeg har mødt, har virkelig været gentlemen. Og en del af dem har også været vores terapeuter. Hvis vi har været utrygge ved noget, har vi altid kunnet ringe og få vores mere eller mindre irrationelle frygt målt med deres rationelle frygt. Og så har vi fået tingene sat på plads«.
Familien tager det fint
Fredag aften var ikke kun en barsk oplevelse for dig, men for hele din familie. Hvordan tager din familie det?
»Jeg synes, de tager det fint. Det allerbedste for mig er jo, at der ikke skete mit barnebarn Stephanie på fem år noget som helst. Hun sad inde i stuen med sit brækkede ben fra en skitur. Jeg havde to muligheder: Jeg kunne gå i clinch med den her indtrængende terrorist, og der ville jeg nok ikke have haft store chancer. Så var jeg blevet slået ihjel lige for øjnene af mit barnebarn, og det var det allerværste, tror jeg, der kunne ske«.
»Og så havde jeg den anden mulighed, som jeg stod der ude i korridoren, og det var at vende tilbage til vores sikringsrum, barrikadere mig der og så stole på, at terrorister normalt ikke gør noget mod familiemedlemmer. De går mod en bestemt person. Og det viste sig at være den rigtige beslutning. Jeg reddede selv livet, og mit barnebarn kom ikke noget til. Hun er blevet tjekket af psykologer, og det ser ud til, at hun har det helt fint«.
»De psykologisk meget kompetente politifolk havde straks sat sig hen til hende og forklaret, at det var en tyv, der havde været inde i huset. Så sagde hun, at det vidste hun godt, for tyve slår altid glasset i stykker. Hun havde fået en forklaring, som hun kunne acceptere«.
Det betyder meget, at jeg gjorde det rigtige
Hvordan har du det selv på andendagen?
»Jeg har det meget godt. Jeg har hele tiden prøvet at få det billede af mit barnebarn, der sidder stille og roligt og taler med politiet, frem i erindringen, frem for det andet billede med rædselsminutterne inde i sikringsrummet. Det er hendes skæbne, der måske gør udslaget. Der skete hende ikke noget. Det er så vældigt at tænke på«.
Oplevelsen rejser vel også det spørgsmål, om du fremover kan være alene med dit barnebarn, som alle andre kan?
»Nu bliver sikkerheden skærpet betydeligt, tror jeg. Og så kommer der så også styr på det. Det betyder meget for mig, at jeg har gjort det rigtige. Jeg har ikke gjort noget forkert. Jeg har bare arbejdet i mit fags traditioner, og jeg vil ikke acceptere, at nogen form for ondskab skal dominere mit liv og ødelægge resten af min tilværelse«.
Udstiller hos modig gallerist
Fortsætter du med at tegne?
»Jeg har af sikkerhedsmæssige grunde fået en pause fra Jyllands-Posten, en ferie. Og så skal det aftales, hvorvidt jeg skal vende tilbage. Og så er jeg begyndt at udstille hos en modig gallerist i Skanderborg, der meldte sig som interesseret i at udstille mine helt andre ting, som er sådan nogle fabulerende billeder«.
LÆS OGSÅWestergaard tjener godt på Muhammedtegning
»Der var ingen andre gallerier, der turde. Men han turde. Og han turde også sælge nogle af de 1.000 tryk af den oprindelige tegning, som blev lavet efter den gamle litografirecept, hvor man trykker et antal, som man nummerer og signerer«.
Hvorfor valgte du at gøre det?
»Det var Trykkefrihedsselskabet, der var interesseret i at udgive den tegning som et særtryk. De blev meget hurtigt solgt alle sammen, og nogle af dem blev så udstillet på galleriet«.
Tror du ikke, at Politiets Efterretningstjeneste gerne så, at du ikke skabte så meget opmærksomhed?
»Jo, det tror jeg da nok. Men de har accepteret, at det vil jeg så. Og det mener jeg også, at jeg har ret til. Det kan ikke være meningen, at jeg skal gemme mig fuldstændig væk. Det duer ikke. Det kan jeg ikke leve med. Så det har de accepteret, og de har altid sørget for opbakning«.
Brugte hellig inskription på arabisk
Selv om du er i din gode ret, har du så overvejet, om omkostningen for dig er så stor, at det ville være bedre at holde lavere profil?
»Det kan jeg bestemt godt forstå, men jeg vil ikke lade mig underkue. Det betyder selvfølgelig ikke, at jeg ikke af og til kan føle angst. Men jeg vil ikke acceptere, at det er det, der skal bestemme«.
Hvorfor tror du, at det er dig, der i de senere år, er blevet mål for truslerne?
»Jeg havde fundet den hellige inskription »der er kun en gud, Allah, og Muhammed er hans profet« på arabisk, og den havde jeg brugt på tegningen. Da man virkelig fik øje på den inskription, tror jeg, at det accelererede«.
»Men så er vi tilbage ved, at jeg gerne vil stå ved det, jeg har lavet. Jeg har ikke rigtig temperament til at gå baglæns. Jeg brød måske den linje, der var aftalt mellem bladtegnerne, at vi skulle holde lav profil. Jeg måtte erkende, at det kunne jeg ikke rigtigt leve med. Da først den tegning kom sådan i fokus, var jeg nødt til også selv at vedkende mig det«.
Min traditionelle politiske korrekthed krakkelerede
Mener du, at tegningen blev misforstået?
»Jeg har prøvet at tale med muslimer om andre måder at fortolke den på end det, jeg kalder den imam-autoritative, hvor det er profeten, der er tegnet. Min motivering har været 11. september 2001 i New York, hvor terroren var fuldstændig rædselsfuld. Det fik min traditionelle politiske korrekthed til at krakelere og falde sammen med tårnene. Og det, jeg først og fremmest vil vise i den tegning, er, at der er terrorister, der får deres åndelige ammunition fra dele af islam. Men jeg har også foreslået, at man vender det hele om og siger, at terroristerne har taget profeten som gidsel. Men det vinder ikke genklang«.
Kunne du da godt tænke dig, at man fra muslimsk side så tegningen sådan, at den ikke er vendt mod profeten, men mod den vold, der begås i hans navn?
»Ja, det kan man godt sige. Alle billeder har flere tolkningsmuligheder. Det har denne her tegning, men det er der ingen, der er interesseret i. TV 2 havde lavet et arrangement med mig og formanden for Islamisk Trossamfund, der blev inviteret til mit hjem, og vi sad en aften under ramadanen og ventede på, at solen skulle forsvinde, og vi kunne spise. Vi havde det hyggeligt og snakkede kvalificeret om Mellemøsten. Jeg havde sagt på forhånd, at jeg ikke ville give en undskyldning, men så kom det krav alligevel«.
Hvad havde du håbet, der kom ud af det?
»Jeg havde ikke forestillet mig, at vi blev enige. Men jeg havde forestillet mig, at vi ville acceptere, at uenigheder i et demokrati, dem snakker man om, man skændes, man råber, men ingen diskussioner skal jo ende med en begravelse. Det var det, jeg håbede på«.
»Det kommer til at fortsætte min tid ud«
Har du et håb om, at tingene falder til ro, eller tror du, truslerne vil fortsætte?
»Det kommer til at fortsætte min tid ud. Det er fuldstændig sikkert. Det bliver sådan lidt konjunkturbestemt, hvor det nogle gange går op med trusselsniveauet, andre gange måske den anden vej. Det bliver ved med at være der, men det, synes jeg, at jeg har lært at leve med. Så det går«.
Bag om Muhammed-tegningerne
Få overblik over de vigtigste datoer og begivenheder i forløbet om Muhammed-tegningerne.
30. september 2005
Jyllands-Posten bringer 12 tegneres bud på, hvordan profeten Muhammed ser ud. Tegningerne bringes under overskriften 'Muhammeds ansigt'.
8. oktober 2005
Islamisk Trossamfund forlanger, at Jyllands-Posten giver alle muslimer en undskyldning og ligeledes trækker flere tegninger tilbage.
12. oktober 2005
Ambassadører fra 11 muslimske lande skriver et brev til statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) og anmoder om et møde for at diskutere smædekampagnen i den danske offentlighed mod islam og muslimer
14. oktober 2005
Omkring 3.000 muslimer demonstrerer i København mod tegningerne.
15. oktober 2005
Politiken bringer tegningerne for første gang. Fem af de 12 tegninger trykkes i avisen, deriblandt Kurt Westergaards tegning med bomben i turbanen. Siden har Politiken bragt denne tegning ni gange.
21. oktober 2005
Anders Fogh Rasmussen afviser at mødes med ambassadørerne. Ytringsfriheden er selve det danske demokratis fundament. Ytringsfriheden er meget vidtrækkende, og den danske regering har ingen mulighed for at påvirke pressen, skriver statsministeren i sit svar.
28. oktober 2005
11 muslimske organisationer politianmelder Jyllands-Posten for at have overtrådt såvel blasfemi- som racismeparagraffen.
December 2005
En delegation af muslimer bl.a. med deltagelse fra Det Islamiske Trossamfund og imamerne Ahmed Akkari og Kasem Ahmad rejser til Mellemøsten for at vinde støtte til en kritik af Jyllands-Posten og Danmark.
20. januar 2006
En sms- og emailkampagne for boykot af danske varer breder sig i Saudi-Arabien.
29. januar 2006
Libyen lukker sin ambassade i Danmark.
29. januar 2006
Dannebrog afbrændes under demonstrationer på Vestbredden og i Gaza og det meste af Mellemøsten.
30. januar 2006
Jyllands-Posten udsender en erklæring på internettet på dansk, engelsk og arabisk og i avisen til 'Ærede medborgere i den muslimske verden'. Her skriver JP blandt andet: De 12 tegninger var efter vores opfattelse sobre og var ikke tænkt som krænkende. De var ikke i strid med dansk lovgivning, men har uafviseligt krænket mange muslimer, hvilket vi skal undskylde. Dokumentation: Jyllands-Postens undskyldning i 2006
31. januar 2006
Demonstranter i Gaza råber ’Død over Danmark’, kræver handelsboykot og sætter ild til portrætter af Anders Fogh Rasmussen.
2. februar 2006
Under et interview med den arabiske tv-station Al Arabiya undskylder statsminister Anders Fogh Rasmussen ikke for tegningerne, men understreger, at han personligt »er dybt bedrøvet over, at mange muslimer opfatter tegningerne i den danske avis som en krænkelse af profeten Muhammed«. Dokumentation: Interview med Fogh i arabisk tv 2006
3. februar 2006
En lille gruppe demonstranter trænger ind på den danske ambassade i Indonesien, men fjernes hurtigt fra ambassaden. En uges tid senere forlader personalet ambassaden pga. trusler.
4. februar 2006
Demonstranter sætter ild til den danske ambassade i Damaskus, Syrien.
5. februar 2006
Det danske konsulat i Beirut, Libanon, angribes af demonstranter, der sætter ild til konsulatet.
6. februar 2006
I Irans hovedstad stormer demonstranter den danske ambassade og forsøger at stikke den i brand.
28. februar 2006
En opgørelse viser, at en eller flere af de omstridte Muhammedtegninger har været publiceret i 143 aviser i tilsammen 56 forskellige lande. I Pakistan afbrændes dukker af den danske statsminister under voldsomme demonstrationer.
Ultimo februar 2006
Ifølge bogen 'Profet-affæren' udgivet af Dansk PEN er 89 mennesker blevet dræbt i forbindelse med optøjer under karikaturkrisen.
14. marts 2006
Rigsadvokaten beslutter, at der ikke skal rejses tiltale mod Jyllands-Posten for at have bragt 12 tegninger af Muhammed.
26. oktober 2006
Jyllands-Postens chefredaktør og kulturredaktør frifindes i byretten i Århus i en civil sag om avisens tegninger af Muhammed. Det Islamiske Trossamfund har sagsøgt de to redaktører for injurier og bagvaskelse af muslimer. Tidligere har både statsadvokaten i Viborg og Rigsadvokaten afvist at rejse straffesag mod Jyllands-Posten. Vestre Landsret stadfæster dommen 19. juni 2008.
28. september 2010
Norsk efterretningstjenste offentliggør, at en 37-årig mand har tilstået, at han i samarbejde med andre havde planer om at sprænge Jyllands-Posten i luften. Den 37-årige blev sammen med to andre varetægtsfængslet 8. juli. Ifølge det norske sikkerhedspoliti havde manden planlagt at slå en af muhammedtegnerne ihjel.
10. september 2010
Der sker en mindre eksplosion på et toilet på Hotel Jørgensen i Rømersgade i det indre København. Eksplosionen sker i forbindelse med konstruktionen af en bombe, som politiet mener skulle være sendt til Jyllands-Posten. Bombemanden - en etbenet tjetjener bosiddende i Belgien - er endnu ikke sigtet efter terrorparagraffen.
Sommeren 2010
Tre personer, der stod bag tegningerne af Muhammed i Jyllands-Posten, optræder på en officiel dødsliste i Al-Qaedas første engelsksprogede magasin, Inspire, der udgives på internet. Ialt ni personer optræder på listen, heriblandt Jyllands-Postens kulturredaktør Flemming Rose, avisens tidligere chefredaktør Carsten Juste og tegneren Kurt Westergaard, som lavede den famøse tegning af profeten Muhammed med en bombe i turbanen.
12. februar 2008
PET anholder om morgenen tre mænd, som menes at planlægge et mord på tegneren Kurt Westergaard.
13. februar 2008
17 danske aviser genoptrykker en eller flere Muhammedtegninger.
28. august 2009
En saudiarabisk advokat, Faisal A.Z. Yamani, sender et krav til flere danske dagblade om, at de i avisen bl.a. bringer en uforbeholden undskyldning for at bringe Kurt Westergaards karikaturtegning.
2. september 2009
Politiken offentliggør brevet fra advokat Faisal A.Z. Yamani og Tøger Seidenfadens svar.
27. oktober 2009
PET offentliggør, at der i Chicago, USA, i løbet af oktober er anholdt to personer, som planlagde et terrorangreb mod Jyllands-Posten. Planen blev kaldt 'Mickey Mouse-projektet'. Ingen danske aviser bringer Kurt Westergaards Muhammedtegning i den forbindelse. En af de sigtede tilstår i marts 2010, at han ville begå et terrorangreb mod Jyllands-Posten.
1. januar 2010
En 28-årig somalier trænger ind i Kurt Westergaards hjem med en økse. KW skjuler sig i et sikringsrum, og politiet anholder den 28-årige. Ingen aviser bringer hans karikaturtegning i den forbindelse. Somalieren sigtes efter terrorparagraffen.
19. januar 2010
Jyllands-Posten bringer en meningsmåling, der viser, at 84,2 pct. er enige i samtlige betydningsfulde danske mediers beslutning om ikke at bringe Kurt Westergaards karikaturtegning efter attentatet på Kurt Westergaard 1. januar 2010.
Research: Politikens Bibliotek
Se også
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Græsk regeringsparti nægter at stemme for spareplan
Græsk politiker er utilfreds med den aftale, der skal redde landets økonomi.
Bilist svarer V-politiker igen: Der er trafik så hatten passer
Sådan gennembryder hackerne NemID's bolværk
Regeringen: Nu bliver mobildækningen bedre
Forbedret dialog mellem det offentlige og telebranchen og en kortlægning af mobildækningen skal lappe mobilhullerne. Ekspert er skeptisk.
Avis skal betale rekordstor erstatning for skadelig påstand
Breivik tvinges til ny mentalundersøgelse
Weekendvideoen: Sådan løber man op ad en mur
Dagens pausefisk byder blandt andet på parkour-atleter i slow motion. Det' fedt.
Politikens vinder-fotograf: »Tager du pis på mig?«
Ambulance kører sammen med modkørende
Flere kan være kvæstet efter ulykke i Nordsjælland.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
8. feb. KL. 14.09 TV Redaktør: Papkassenotatet er alvorligt for forsvaret
1. feb. KL. 14.36 TV Slukningsarbejde efter storbrand i Valby trækker ud
1. feb. KL. 09.34 TV TV 2 Vejret: Det bliver virkelig, virkelig koldt
31. jan. KL. 17.07 TV Flammerne har ædt et helt tag i Valby
31. jan. KL. 17.05 TV Tagbrand hærger etagekompleks i Valby
feb
feb
feb
feb
Guide: Her er januars bedste koncerter
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
10. feb. KL. 15.05
Regeringen lover: Regeringen: Nu bliver mobildækningen bedre
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron