-
POLITIKEN MENER: Vi må knytte kontakt til Syriens Nationalråd
-
KONKURRENCE: Vind billetter til midnats-muslinger på fiskebar
-
POPULÆRE: Her er verdens mest besøgte storbyer
-
PLUS: 'Drive' på dvd
Pluspris 150 kr.
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|






Danskerne slår hånden af nære familiemedlemmer
Knap fire ud af ti danskere har brudt kontakten til søskende eller forældre.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det siges, at blod er tykkere end vand, men det kommer tilsyneladende også let i kog.
I hvert fald svarer knap fire ud af ti danskere, at de permanent eller i længere tid har brudt med et nært familiemedlem.
Det fremgår af en ny måling foretaget af Megafon for Politiken og TV 2/Nyhederne. Det er især relationen til søskende og forældre, som er skrøbelig. Hele 19 procent siger, at de har brudt med en bror eller en søster.
Mens konflikten for 13 procents vedkommende gælder far eller mor.
Et konfliktfyldt fællesskab
Og det er ikke underligt, at vi ryger i totterne på hinanden. For familien er i dag »et konfliktfyldt fællesskab«, forklarer forsker Lasse Dencik.
»Vi lever i en stærkt individualiseret tid, hvor mennesker har deres krav og vil have tingene til at passe i egne interesser. Det giver konflikter, så man må gå på kompromis. Og så havner man i et spændingsfyldt forhold – det er et vilkår i dagens familie«, siger Lasse Dencik, professor på Center for Barndoms- og Familieforskning ved Roskilde Universitet.
Nogle af dem, som oplever konflikterne i familierne, er landets præster, som skal samle familien til de kirkelige handlinger.
Biskop har måttet mægle
Biskop i Roskilde Peter Fischer-Møller har som sognepræst været ude for, at der har været konflikter ved konfirmationer og begravelser, fordi familiemedlemmer har afbrudt kontakten.
Enkelte gange har han ligefrem talt med familien ad flere omgange, fordi der var konflikter mellem familiemedlemmer, der gjorde, at de ikke kunne være i stue sammen. Det var ganske enkelt nødvendigt for, at han kunne skrive begravelsestalen.
»Som præst er man nødt til at få talt om konflikten, for når man skal ramme en grundtone i et menneskes liv, må man også tale om ting, som har været svære, siger Peter Fischer-Møller, der dog har oplevet, at den kirkelige handling kan være en anledning til at komme på talefod.
Og familiekonflikter kan være særlig svære. Det er oplevelsen på Center for Konfliktløsning, hvor de tilbyder rådgivning og mægling blandt andet i familiekonflikter.
»Hvor konflikter for eksempel på arbejdspladsen er svære, så er de endnu sværere i familien. Ofte er det nogle meget langvarige relationer, og følelserne er uden på tøjet. Hvor konflikter normalt optrappes via flere trin, kan man med familien snildt tage elevatoren op på højeste konfliktniveau hurtigt«, siger Jesper Bastholm Munk, faglig leder på Center for Konfliktløsning.
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
Eksperter: Hemmeligt militærnotat er en »alvorlig sag«
Notat beskylder forsvaret for at fabrikere falske tal om irakiske fanger.
Dansk rytter er kollideret med bil
DMI advarer om fygning: Det kan føles som snestorm
Tripledrab ryster Grønland
En drabssag med tre døde og to kvæstede - den ene særdeles kritisk - har ramt en lille bygd i det nordlige Grønland.
iPhone taber kampen mod den hårde frost
Lækket notat til diktator: Sådan 'spinner' du kendt journalist
Beatles-piger frygter Lennon og McCartney
Cecilie Stenspil og Pernille Rosendahl er meget nervøse for at skulle fortolke The Beatles' sange
Regeringen presses fra alle sider om Tobinskat
Flugtbil fundet i Aarhus efter drab på pædagog
Drabsmistænkt kan gemme sig i den jyske hovedby.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
8. feb. KL. 14.09 TV Redaktør: Papkassenotatet er alvorligt for forsvaret
1. feb. KL. 14.36 TV Slukningsarbejde efter storbrand i Valby trækker ud
1. feb. KL. 09.34 TV TV 2 Vejret: Det bliver virkelig, virkelig koldt
31. jan. KL. 17.07 TV Flammerne har ædt et helt tag i Valby
31. jan. KL. 17.05 TV Tagbrand hærger etagekompleks i Valby
feb
feb
feb
feb
Guide: Nu åbner skøjtebanerne igen
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
iPhone taber kampen mod den hårde frost
Rå rosenkål med parmaskinke, parmesan og citron