Annonce
Danmark 5. mar. 2010 KL. 19.00

SF-politiker: Kunder blæser på sexslaveri

Falsk sexannonce afslører ligegyldighed over for kvindehandel.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

For næsten halvdelen af de mænd, der reagerede på en fiktiv sexannonce, spillede det ingen rolle, at kvinden var handlet.

SF-politikeren Kamal H. Qureshi og hjælpeorganisationen Safe and Alive indrykkede lørdag en falsk prostitutionsannonce i Ekstra Bladet. Formålet var at undersøge om det gør en forskel for kunderne, hvis de får at vide at kvinderne er handlede.

LÆS ARTIKEL Prostituerede finder nye fliser i København

Op til Kvindernes Internationale Kampdag på mandag 8. marts ville Kamal Qureshi og Safe and Alive med annoncen sætte fokus på kvinder, der i Danmark lever som sexslaver.

Fræk annonce
»Nystartet glatbarberet mørke dronninger, kælende bryster i alle størrelser, pirrende numser. Tilbyder frække og våde græske cocktails, med afrikansk præg«. Sådan lød den falske annonce, der blev rykket ind på side 26 i Ekstra Bladets lørdagsudgave.

I løbet af tre dage modtog Kamal Qureshi og den humanitære organisation Safe and Alive, der stod bag annoncen 25 henvendelser. De 15, der var interesserede, fik at vide, at det handlede om ’købte’ og ’handlede’ kvinder.

LÆS ARTIKELForbud mod købesex skal dæmpe kvindehandel

For 7 af dem var det ikke noget problem.

SF's Kamal H. Qureshi forklarer, at formålet med at indrykke annoncen var at undersøge, om kunder, der benytter sig af prostituerede ville vælge muligheden fra, hvis de vidste, at kvinden var handlet og dermed ufri til at bestemme over sin egen krop.

»Det var desværre ligegyldigt for mange. Og jeg er faktisk overrasket over, hvor mange, der var fuldstændig ligeglade med, at kvinderne var handlede - selvom de havde fået det at vide«, siger han til Politiken.dk.

»Jeg er heller ikke naiv«
Nedenfor følger et uddrag fra en af samtalerne, som Politiken.dk har lyttet med på.

Manden i den anden ende af røret foretrækker, at de to 18-årige nigerianske piger er storbarmede. Det vil koste ham 1.200 kr. for en halv time med begge pigerne, får han at vide.

»Altså grunden til at vi kan tilbyde det her så billigt er at vi, vi har købt de her kvinder….øhm,…de er handlede så at sige«, forklarer sælgeren i røret.

»Men det håber jeg ikke er noget problem?«.

Det er det overhovedet ikke, svarer den interesserede kunde, og fortsætter »Nej, nej, sådan er jeg ikke, jeg er heller ikke naiv«.

Qureshi: det er bare toppen af isbjerget
»Det er jo ikke en videnskabelig undersøgelse, men det giver et indtryk af problemets omfang«, siger Kamal H. Qureshi.

»Virkeligheden er, at kvinder dagligt udnyttes seksuelt flere gange i timen, dag ud og dag ind året rundt. Det foregår omkring os, hvor vi bor, hvor vi køber ind og henter vores børn, men alligevel er det usynligt for os. Vi er nødt til at forholde os til, at kvinder i år 2010 bliver holdt som slaver, ikke ejer deres eget liv og ikke er herrer over egen krop. De lever jo reelt som slaver«, siger han.

LÆS ARTIKEL Mænd bliver også handlet

Hjælpeorganisationen Safe and Alive arbejder med at beskytte ofre for menneskehandel og give dem mulighed for en tilværelse uden for tvangsprostitution.

Sex med handlet kvinde er voldtægt
I går fremlagde Enhedslisten et beslutningsforslag om at »skærpe straffen for voldtægt og samleje opnået ved anden tvang end vold eller trussel om vold, når ofret er offer for menneskehandel«, som Line Barfod sagde under præsentationen i Folketinget.

LÆS ARTIKEL Mænd vil ikke forbyde købe-sex

»Formålet er at sende et signal om, at vi ikke kan eller vil tolerere menneskehandel«, understreger hun. Kamal Qureshi bakker op om forslaget.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 18.40
Kommissær. Olli Rehn udtalte i dag, at der stadig mangler svar på en række spørgsmål, før EU's anden redningspakke til Grækenland kan gives. - Foto: VIRGINIA MAYO/AP

EU: Grækerne skal finde 2,4 milliarder kroner

EU-kommisær lægger dog vægt på, at den græske spareplan er et vigtigt skridt på vejen.

Berlinale 2012
13. feb. KL. 17.47
Gidsel. Pilou Asbæk, der er blevet hvermandseje takket være sin rolle som spindoktor i 'Borgen, bliver kidnappet i et nyt filmdrama. - Foto: Jan Unger (arkiv)

Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes

Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.

Danmark
13. feb. KL. 16.20

Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«

Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Americana. Blandingen af forfinet støj og traditionel rock holder formen. - Foto: PR-foto
13. feb. KL. 19.02

Suverænt rockband kan også uden stjerneguitarist

ibyen anbefaler

restaurant & cafe