Annonce
Danmark 9. apr. 2010 KL. 09.00

Den katolske kirke: Der kommer sikkert flere sager

Talsmanden for den katolske kirke opfordrer ofre til at stå frem.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De ubehagelige sager fortsætter med at vælte ud af skabet hos den katolske kirke i Danmark.

I Berlingske Tidende i dag fortæller en tidligere messedreng, at han blev seksuel misbrugt af sin daværende præst i en katolsk kirke et sted i Danmark.

Præsten er stadigvæk aktiv i den katolske kirke, og Berlingske Tidende har talt med ham.

Han ønsker ikke at kommentere sagen, men henviser til den katolske præst, Niels Engelbrecht, der står i spidsen for udredelsesarbejdet af de 17 verserende sager om præsters sexovergreb på børn, der nu skal advokatundersøges.

LÆS ARTIKEL Aktiv dansk præst anklages for overgreb

Både den tidligere messedreng og den anklagede præst er anonymiseret i artiklen. Det får Niels Engelbrecht til opfordre ofrene til at tænke på, at resten af præstestandens ry og rygte.

»Jeg ville ønske, at de mennesker, der kommer frem med historier også kommer frem med dem, så vi kan gøre noget ved dem, for vi kan jo ikke gøre noget ved en anonym historie om en anonym præst. Samtidig synes jeg også, at de der kommer frem skal tænke på, at der sidder en masse andre præster, der på den måde også bliver mistænkeliggjort«, siger han til TV 2 News her til morgen.

Overgrebene drejer sig ifølge den tidligere messedreng om at hans præst kyssede og berørte ham, da han var 13 år gammel. Derudover bad præsten nogle år senere teenageren om at yde oralsex på ham.

LÆS OGSÅ Red Barnet: Psykologer bør undersøge præsters sexovergreb

Niels Engelbrecht opfordrer den tidligere messedreng til at rette henvendelse til den katolske kirke.

»For det er meget svært at tage sig af anonyme sager, når man ikke ved præcist, hvem det drejer sig om. Så kan man skyde i øst og vest. Vi opfordrer derfor kraftigt den, der har sagt det til at komme til os«, siger den katolske talsmand til Ritzau og understreger, at en henvendelse vil blive behandlet fuldt fortroligt fra kirkens side.

»Hvis vi skal tage os af sagen, er vi nødt til at vide, hvem der siger det. Vi kan ikke gøre noget kun på grundlag af en avisartikel«, fortsætter Niels Engelbrecht.

Flere sager
Sagen om den tidligere messedreng er den 18. i rækken af sager om sexovergreb i den katolske kirke i Danmark, men sagen er den første om en præst, der stadigvæk er aktiv i kirken.

At der kommer flere sager frem, kommer imidlertid ikke bag på Niels Engelbrecht.

»Jeg har hele tiden frygtet, at der er flere sager. Hvis der én sag her, så er der sikkert flere sager med den samme gerningsmand. Sådan er det tit«, siger han.

Den katolske kirke i Danmark består af cirka 35.000 katolikker.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Uddannelse
13. feb. KL. 09.24

Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen

Rektorer afviser studerendes ønske om mere tid med underviserne.

Film
13. feb. KL. 08.38
Stjernerække. Uma Thurman er på rollelisten i filmen 'Fragments', hvor hun sammen med en række andre kvindelige stjerner portrætterer Marilyn Monroe. - Foto: JIM COOPER/AP

Stjerner vækker Marilyn til live i ny film

50-året for det amerikanske ikons død markeres med ny dokumentarfilm, hvori kendte kvinder skal læse op af skrifter om Monroe.

Danmark
12. feb. KL. 22.50

800.000 danskere er på overførselsindkomst

Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe