Seneste Nyt
- 12. feb. KL. 23.08
- 12. feb. KL. 23.00
- 12. feb. KL. 22.50
- 12. feb. KL. 22.17
- 12. feb. KL. 21.41
- 12. feb. KL. 21.30
- 12. feb. KL. 21.14
- 12. feb. KL. 20.45
- 12. feb. KL. 20.28
- 12. feb. KL. 20.19
Seneste TV
-
03:17
-
01:01
-
01:30
-
00:14
-
00:25
-
00:13
-
06:03
I dag
- 12. feb. KL. 23.08
- 12. feb. KL. 23.00
- 12. feb. KL. 22.50
- 12. feb. KL. 22.17
- 12. feb. KL. 21.57
I går
- 12. feb. KL. 23.08
- 12. feb. KL. 23.00
- 12. feb. KL. 22.50
- 12. feb. KL. 22.17
- 12. feb. KL. 21.57
Seneste uge
- 12. feb. KL. 23.08
- 12. feb. KL. 23.00
- 12. feb. KL. 22.50
- 12. feb. KL. 22.17
- 12. feb. KL. 21.57
Dokumentation: Jyllands-Postens undskyldning i 2006
Morgenavisen Jyllands-Posten udsendte i januar 2006 en undskyldende artikel for at have krænket muslimer.
Artiklen blev bragt på arabisk via et jordansk nyhedsbureau. Her er en dansk oversættelse af teksten:
»Ærede medborgere i den muslimske verden: Morgenavisen Jyllands-Posten går ind for demokrati og religionsfrihed og respekterer ethvert menneskes ret til at dyrke sin egen religion. Alvorlige misforståelser omkring nogle tegninger af profeten Muhammed har ført til megen vrede og på det seneste også til boykot af danske varer i muslimske lande.
Tillad mig at rette disse misforståelser.
Morgenavisen Jyllands-Posten bragte den 30. september i fjor 12 bladtegneres bud på, hvordan profeten Muhammed kunne have set ud. Det skete som led i en aktuel debat om ytringsfrihed, som vi sætter meget højt i Danmark.
De 12 tegninger var efter vores opfattelse sobre og var ikke tænkt som krænkende . De var ikke i strid med dansk lovgivning, men har uafviseligt krænket mange muslimer, hvilket vi skal undskylde. Siden har der i den muslimske verden cirkuleret nogle krænkende tegninger, som aldrig har været bragt i Jyllands-Posten, og som vi aldrig ville have bragt, hvis vi havde fået dem tilbudt. Vi ville have afvist dem med henvisning til, at dekrænkede vore etiske grænser. Jyllands-Posten lægger vægt på at holde en høj etisk standard, som bygger på respekt for vore grundlæggende værdier. Derfor er det ekstra beklageligt, at disse tegninger er blevet præsenteret, som om de havde noget med Jyllands-Posten at gøre.
Initiativet med de 12 tegninger er – måske på grund af kulturelt betingede misforståelser – blevet udlagt som en kampagne mod muslimer i Danmark og verden over.
Det må jeg katagorisk tilbagevise. Netop fordi vi går ind for religionsfrihed og respekterer den enkeltes ret til at dyrke sin egen religion ligger det os fjernt at krænke nogen på deres tro.
At det åbenbart alligevel er sket er altså utilsigtet.
Som følge af diskussionen om tegningerne har vi haft møder med repræsentanter for danske muslimer, og disse møder har fundet sted i en positiv og konstruktiv ånd, ligesom vi også på andre måder søger at etablere en givende dialog med de danske muslimer.
Det er Jyllands-Postens ønske, at forskellige befolkningsgrupper skal leve i fred og harmoni med hinanden, og at de diskussioner og uenigheder, som altid vil præge et dynamisk samfund, gennemføres i gensidig respekt.
Derfor har avisen også bragt mange artikler, som beskrev de positive sider af integrationen. Blandt andet i et særtillæg, der hed Bidragerne, og som fortalte om en række muslimer, der har fået succes i Danmark. Tillægget blev belønnet med en pris fra EU-Kommissionen.
Jyllands-Posten tager afstand fra symbolske handlinger, der er egnede til at dæmonisere bestemte nationaliteter, religioner og befolkningsgrupper.
Med venlig hilsen
Carsten Juste, chefredaktør«.
Kilde: Ritzau
Bag om Muhammed-tegningerne
- TIDSLINJE
- TEGNINGERNE BRINGES - 2005
- KONFLIKTEN OPTRAPPES – 2006
- AMBASSADER I BRAND - 2006
- TERROR OG ØKSEMÆND – 2008-2010
Få overblik over de vigtigste datoer og begivenheder i forløbet om Muhammed-tegningerne.
30. september 2005
Jyllands-Posten bringer 12 tegneres bud på, hvordan profeten Muhammed ser ud. Tegningerne bringes under overskriften 'Muhammeds ansigt'.
8. oktober 2005
Islamisk Trossamfund forlanger, at Jyllands-Posten giver alle muslimer en undskyldning og ligeledes trækker flere tegninger tilbage.
12. oktober 2005
Ambassadører fra 11 muslimske lande skriver et brev til statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) og anmoder om et møde for at diskutere smædekampagnen i den danske offentlighed mod islam og muslimer
14. oktober 2005
Omkring 3.000 muslimer demonstrerer i København mod tegningerne.
15. oktober 2005
Politiken bringer tegningerne for første gang. Fem af de 12 tegninger trykkes i avisen, deriblandt Kurt Westergaards tegning med bomben i turbanen. Siden har Politiken bragt denne tegning ni gange.
21. oktober 2005
Anders Fogh Rasmussen afviser at mødes med ambassadørerne. Ytringsfriheden er selve det danske demokratis fundament. Ytringsfriheden er meget vidtrækkende, og den danske regering har ingen mulighed for at påvirke pressen, skriver statsministeren i sit svar.
28. oktober 2005
11 muslimske organisationer politianmelder Jyllands-Posten for at have overtrådt såvel blasfemi- som racismeparagraffen.
December 2005
En delegation af muslimer bl.a. med deltagelse fra Det Islamiske Trossamfund og imamerne Ahmed Akkari og Kasem Ahmad rejser til Mellemøsten for at vinde støtte til en kritik af Jyllands-Posten og Danmark.
20. januar 2006
En sms- og emailkampagne for boykot af danske varer breder sig i Saudi-Arabien.
29. januar 2006
Libyen lukker sin ambassade i Danmark.
29. januar 2006
Dannebrog afbrændes under demonstrationer på Vestbredden og i Gaza og det meste af Mellemøsten.
30. januar 2006
Jyllands-Posten udsender en erklæring på internettet på dansk, engelsk og arabisk og i avisen til 'Ærede medborgere i den muslimske verden'. Her skriver JP blandt andet: De 12 tegninger var efter vores opfattelse sobre og var ikke tænkt som krænkende. De var ikke i strid med dansk lovgivning, men har uafviseligt krænket mange muslimer, hvilket vi skal undskylde. Dokumentation: Jyllands-Postens undskyldning i 2006
31. januar 2006
Demonstranter i Gaza råber ’Død over Danmark’, kræver handelsboykot og sætter ild til portrætter af Anders Fogh Rasmussen.
2. februar 2006
Under et interview med den arabiske tv-station Al Arabiya undskylder statsminister Anders Fogh Rasmussen ikke for tegningerne, men understreger, at han personligt »er dybt bedrøvet over, at mange muslimer opfatter tegningerne i den danske avis som en krænkelse af profeten Muhammed«. Dokumentation: Interview med Fogh i arabisk tv 2006
3. februar 2006
En lille gruppe demonstranter trænger ind på den danske ambassade i Indonesien, men fjernes hurtigt fra ambassaden. En uges tid senere forlader personalet ambassaden pga. trusler.
4. februar 2006
Demonstranter sætter ild til den danske ambassade i Damaskus, Syrien.
5. februar 2006
Det danske konsulat i Beirut, Libanon, angribes af demonstranter, der sætter ild til konsulatet.
6. februar 2006
I Irans hovedstad stormer demonstranter den danske ambassade og forsøger at stikke den i brand.
28. februar 2006
En opgørelse viser, at en eller flere af de omstridte Muhammedtegninger har været publiceret i 143 aviser i tilsammen 56 forskellige lande. I Pakistan afbrændes dukker af den danske statsminister under voldsomme demonstrationer.
Ultimo februar 2006
Ifølge bogen 'Profet-affæren' udgivet af Dansk PEN er 89 mennesker blevet dræbt i forbindelse med optøjer under karikaturkrisen.
14. marts 2006
Rigsadvokaten beslutter, at der ikke skal rejses tiltale mod Jyllands-Posten for at have bragt 12 tegninger af Muhammed.
26. oktober 2006
Jyllands-Postens chefredaktør og kulturredaktør frifindes i byretten i Århus i en civil sag om avisens tegninger af Muhammed. Det Islamiske Trossamfund har sagsøgt de to redaktører for injurier og bagvaskelse af muslimer. Tidligere har både statsadvokaten i Viborg og Rigsadvokaten afvist at rejse straffesag mod Jyllands-Posten. Vestre Landsret stadfæster dommen 19. juni 2008.
28. september 2010
Norsk efterretningstjenste offentliggør, at en 37-årig mand har tilstået, at han i samarbejde med andre havde planer om at sprænge Jyllands-Posten i luften. Den 37-årige blev sammen med to andre varetægtsfængslet 8. juli. Ifølge det norske sikkerhedspoliti havde manden planlagt at slå en af muhammedtegnerne ihjel.
10. september 2010
Der sker en mindre eksplosion på et toilet på Hotel Jørgensen i Rømersgade i det indre København. Eksplosionen sker i forbindelse med konstruktionen af en bombe, som politiet mener skulle være sendt til Jyllands-Posten. Bombemanden - en etbenet tjetjener bosiddende i Belgien - er endnu ikke sigtet efter terrorparagraffen.
Sommeren 2010
Tre personer, der stod bag tegningerne af Muhammed i Jyllands-Posten, optræder på en officiel dødsliste i Al-Qaedas første engelsksprogede magasin, Inspire, der udgives på internet. Ialt ni personer optræder på listen, heriblandt Jyllands-Postens kulturredaktør Flemming Rose, avisens tidligere chefredaktør Carsten Juste og tegneren Kurt Westergaard, som lavede den famøse tegning af profeten Muhammed med en bombe i turbanen.
12. februar 2008
PET anholder om morgenen tre mænd, som menes at planlægge et mord på tegneren Kurt Westergaard.
13. februar 2008
17 danske aviser genoptrykker en eller flere Muhammedtegninger.
28. august 2009
En saudiarabisk advokat, Faisal A.Z. Yamani, sender et krav til flere danske dagblade om, at de i avisen bl.a. bringer en uforbeholden undskyldning for at bringe Kurt Westergaards karikaturtegning.
2. september 2009
Politiken offentliggør brevet fra advokat Faisal A.Z. Yamani og Tøger Seidenfadens svar.
27. oktober 2009
PET offentliggør, at der i Chicago, USA, i løbet af oktober er anholdt to personer, som planlagde et terrorangreb mod Jyllands-Posten. Planen blev kaldt 'Mickey Mouse-projektet'. Ingen danske aviser bringer Kurt Westergaards Muhammedtegning i den forbindelse. En af de sigtede tilstår i marts 2010, at han ville begå et terrorangreb mod Jyllands-Posten.
1. januar 2010
En 28-årig somalier trænger ind i Kurt Westergaards hjem med en økse. KW skjuler sig i et sikringsrum, og politiet anholder den 28-årige. Ingen aviser bringer hans karikaturtegning i den forbindelse. Somalieren sigtes efter terrorparagraffen.
19. januar 2010
Jyllands-Posten bringer en meningsmåling, der viser, at 84,2 pct. er enige i samtlige betydningsfulde danske mediers beslutning om ikke at bringe Kurt Westergaards karikaturtegning efter attentatet på Kurt Westergaard 1. januar 2010.
Research: Politikens Bibliotek
Se også
- Norsk forlag rømmer lokalerne før lancering af Muhammed-bog 20. jun 15.47
- Islamkritikere står sammen mod Flemming Rose 19. okt 13.55
- Stor-imam: Det var ikke en undskyldning 14. okt 17.41
- Lene E: »Jeg har ikke sagt undskyld« 14. okt 13.38
- Egyptisk avis: Lene E. siger undskyld 14. okt 12.45
- Muslimske lande fordømmer Roses bog 01. okt 17.40
- Femårsdagen for Muhammedtegninger er forløbet stille og roligt 30. sep 18.23
- Tøger: Tegningerne var usympatiske og ubegavede 30. sep 14.35
- Norsk forlag dropper Muhammedbog 30. sep 13.31
- Manden, der fik en sag for livet 30. sep 10.30
SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid
Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG
- Få mail ved breaking news
»Alt hvad der kan smadres, er smadret«
Efter anarkisters bersærkergang går grækerne magtesløse rundt i massekrerede Athen.
-
Danmark12. feb. KL. 22.50
800.000 danskere er på overførselsindkomst
Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.
-
Fodbold12. feb. KL. 21.17
The Artist får engelsk Oscar for stumfilm
Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.
-
Mads Mikkelsen er klar til vanskelig romance
Ny Hollywood-film med den danske stjerne som voldelig eksmand til Evan Rachel Wood lanceres til salg på filmfestivalen i Berlin.
-
Musik12. feb. KL. 21.30
Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.
Ekspert: Overenskomst er en gratis omgang
Ekspert kalder industriens overenskomst for et smalt forlig, der ikke vil koste virksomhederne meget.
Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 23.08 »Alt hvad der kan smadres, er smadret«
- 12. feb. 2012 KL. 22.50 800.000 danskere er på overførselsindkomst
- 12. feb. 2012 KL. 22.17 Endelig pumpes olien væk fra 'Costa Concordia'
- 12. feb. 2012 KL. 21.41 100.000 grækere er gået på gaden i protest
- 12. feb. 2012 KL. 21.30 Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
- Se flere nyheder
Mest læste i dag
- 12. feb. 2012 KL. 02.39 Sangerinden Whitney Houston er død
- 12. feb. 2012 KL. 08.54 Ulykkelige musikstjerner hylder Whitney Houston
- 12. feb. 2012 KL. 12.54 Stort strømnedbrud rammer København
- 11. feb. 2012 KL. 23.47 Ekspert: Hjælp er udsigtsløs for grækerne
- 12. feb. 2012 KL. 09.56 Politiet efterforsker Houstons dødsårsag
Kultur Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 23.00 The Artist får engelsk Oscar for stumfilm
- 12. feb. 2012 KL. 22.46 Slideren i dansk teater: »Jeg hænger Diana i entréen, når jeg kommer hjem«
- 12. feb. 2012 KL. 21.57 Inspector Morses unge år vil være oplagt som serie
- 12. feb. 2012 KL. 21.30 Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
- 12. feb. 2012 KL. 20.45 Mads Mikkelsen er klar til vanskelig romance
- Se flere kultur-nyheder
Sport Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 21.22 Liverpool-direktør er skuffet over Suárez
- 12. feb. 2012 KL. 21.17 Forsvarsspiller sender City til tops
- 12. feb. 2012 KL. 21.14 Ung himmelstormer til tops på vinderlisten
- 12. feb. 2012 KL. 20.28 Solbakken nedlagt af sent HSV-mål
- 12. feb. 2012 KL. 20.19 Mikkel Hansen: Vi skulle have vundet med 15
- Se flere sportsnyheder
IBYEN Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 22.46 Slideren i dansk teater: »Jeg hænger Diana i entréen, når jeg kommer hjem«
-
12. feb. 2012 KL. 18.00
Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen
- 12. feb. 2012 KL. 14.03 Svensk instruktør laver fortryllende dokumentar i sin have
- 12. feb. 2012 KL. 11.44 Guide: Femi-Pippi og stakkels Askepot optræder for børnene
- 12. feb. 2012 KL. 09.00 Videokunsten blomstrer på dansk festival
- Se flere Ibyen-nyheder
Tjek Seneste nyt
- 12. feb. 2012 KL. 19.15 Med apps på smartphonen finder du billig benzin
- 12. feb. 2012 KL. 15.00 Sig det med hjerter på tirsdag
- 12. feb. 2012 KL. 06.00 Ugen byder undtagelsesvist på gode oversøiske vine
- 11. feb. 2012 KL. 20.51 »Måske er vi her ikke i morgen«
- 11. feb. 2012 KL. 19.19 Hvert tolvte barn kommer til verden uden sex
- Se flere Tjek-nyheder
Tophistorier Danmark
- 12. feb. KL. 14.47 Uheldigt sammenfald tog strømmen i København
- 12. feb. KL. 22.50 800.000 danskere er på overførselsindkomst
- 12. feb. KL. 17.22 Ansatte raser over kritik efter drab på kollega
- 12. feb. KL. 15.10 Lurblæseren: Nu kan vi hverken skænke fadøl eller lave fritter
- 12. feb. KL. 14.31 Biskopper varsler færre job ved kirkerne
Seneste Danmark
- 12. feb. KL. 22.50 800.000 danskere er på overførselsindkomst
- 12. feb. KL. 17.22 Ansatte raser over kritik efter drab på kollega
- 12. feb. KL. 15.10 Lurblæseren: Nu kan vi hverken skænke fadøl eller lave fritter
- 12. feb. KL. 14.47 Uheldigt sammenfald tog strømmen i København
- 12. feb. KL. 14.31 Biskopper varsler færre job ved kirkerne
- 12. feb. KL. 12.54 Stort strømnedbrud rammer København
- 12. feb. KL. 09.42 Bil blev revet over ved alvorlig trafikulykke
- 12. feb. KL. 09.05 Sammenstød koster to personer livet
- 12. feb. KL. 08.16 Grøn afgift giver minimal miljøgevinst
- 11. feb. KL. 23.07 Kirken kræver flere penge ind
Seneste TV Danmark
Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen
ibyen anbefaler
-
3. feb. 2012 KL. 09.32 Biografen Spud Milton – med ørerne i maskinen
restaurant & cafe
Med apps på smartphonen finder du billig benzin
-
12. feb. KL. 15.00Sig det med hjerter på tirsdag
-
12. feb. KL. 06.00Ugen byder undtagelsesvist på gode oversøiske vine
-
11. feb. KL. 20.51»Måske er vi her ikke i morgen«
-
11. feb. KL. 12.47Rejsen er bestilt, og rødvinen er trukket op
-
11. feb. KL. 09.30Nye pensionister holder forbrugsfest
- Se flere nyheder
Hele Danmarks Dirch...
Se eller gense de bedste klip med Dirch, oplev Nikolaj Lie Kaas fortolkning af den folkekære skuespiller, eller få den store boks med de 10 bedste Dirch Passer-film. Alt sammen til Pluspris.
Pluspriser fra 80 kr.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 80 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
Pluspris 59 kr.
Alm. pris 69 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1749 kr.
Alm. pris 2130 kr
|























