Annonce
Klima 15. nov. 2009 KL. 16.19 opdateret 15. nov. 2009 KL. 17.09

Løkke: Lad os satse på det mulige

Socialdemokraterne kritiserer statsministeren for at åben op for en slatten klimaaftale.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det hører til de sjældne fænomener, at en dansk regeringschef dukker op på et topmøde for landene omkring Stillehavet.

Men i dag kunne statsminister Lars Løkke Rasmussen spise morgenmad med lederne fra landene i Apec-gruppen, der tæller giganter som USA, Kina, Japan og en stribe andre lande i Asien og Latinamerika.

»På grund af tidsfaktoren og situationen i de enkelte lande må vi i de kommende uger fokusere på det, der er muligt og ikke lade os distrahere af det, som ikke lader sig gøre«, sagde Lars Løkke Rasmussen til de forsamlede ledere.

»En aftale på klimatopmødet i København bør give mandat til fortsatte forhandlinger frem mod en juridisk aftale, og der bør sættes en frist for indgåelse af en aftale«, sagde statsministeren.

Ifølge flere talspersoner i Singapore betragtes topmødet i København nu som en mellemstation og ikke endestationen i forsøget på at få en klimaaftale i hus.

Fremfor alt handler det om, at præsident Obama behøver mere tid til at få en vrangvillig Kongres til at slutte op om de nye globale målsætninger.

Der er planlagt et nyt klimamøde i FN-regi i Bonn i sommeren 2010, og her vil den endelige, juridisk bindende aftale kunne underskrives, siger diplomater i Singapore til Reuters.

S-ordfører kritiserer Løkke
Statsministerens udmelding i Singapore mødes allerede nu af kritik på hjemmefronten. Socialdemokraternes klima- og miljøordfører, Mette Gjerskov, mener, der er åbnet op for en slatten aftale med varm luft ved klimatopmødet i København.

»Jeg oplever det som et signal om, at man nedjusterer ambitionerne, og det, synes jeg, ikke er positivt. Der er ikke nogen tvivl om, at man ikke skal indgå en aftale, som er mere ambitiøs, end man kan få landene med til, men de skal presses, og nu lemper man presset på de to vigtigste spillere«, siger Mette Gjerskov med henvisning til USA og Kina.

Vesselbo: Det er et tigerspring
Modsætningsvis mener Venstres miljøordfører Eyvind Vesselbo, at den kritik, som flere miljøorganisationer og Socialdemokraterne har fremført mod statsminister Lars Løkke, er urimelig.

Vesselbo kalder en kommende politisk aftale for et 'tigerspring' og siger, at en sådan aftale er udtryk for rettidig omhu.

»Lars Løkke ved jo, hvad der er politisk muligt, og det kan jo ikke nytte noget at give folk blår i øjnene og sige, at vi kæmper for noget, som ikke er realistisk. Det er bedre, at vi får en politisk aftale, som kan komme i gang nu. Så må alle de juridiske ting komme bagefter, for det er dumt at skulle vente to-tre år, før vi kan komme i gang«, siger Eyvind Vesselbo til Ritzau.

Læs artikelKina og USA dropper klimamål

Det sandsynlige forløb for forhandlingerne på næste måneds klimatopmøde bliver et to-trins forløb, der resulterer i en politisk, men ikke en juridisk bindende aftale. Efterfølgende vil landene skulle kæmpe videre om alle de detaljer, der handler om bindende mål for udslip, finansering og overførsel af teknologi.

»Vurderingen hos lederne er, at det er urealistisk at forvente en fuldstændig og juridisk bindende aftale kan forhandles færdig frem til det topmøde i København, der starter om 22 dage«, sagde den amerikanske chefforhandler Mike Froman til journalisterne.

Chiles udenrigsminister Mariano Fernandez føjede til: »Vi mener, at det er bedre at have noget godt at gå videre med end slet intet at have«.

Annonce

Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Politik
26. maj. KL. 23.03

Regeringen vil hæve bankskat

Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

OL 2012
26. maj. KL. 22.21
SIKKER. Om Camilla Dalby og Line Jørgensen selv får glæde af deres OL-kvalifikation er op til Jan Pytlick. Der skal 14 spillere med til London. - Foto: RENE SCHÜTZE

Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL

Danmark vandt 38-21, da det olympiske comeback blev sikret.

Annoncer
Annoncer

Katastrofelandet

Se Politikens fotograf Jonathan Bjerg Møller fantastiske billeder fra Bangladesh. Et land, der lider under klimaforandringerne.

Se kapitel 1: Naturens Laboratorium

Se kapitel 2: Ailas ofre

Se kapitel 3: Øen uden mænd

Se kapitel 4: Advokatens sted

Se kapitel 5: Byen der forsvandt

Epilog: Bag om Bangladesh

Hele fortællingen: Se den her

Klima-tjek

Test dig selv: 16 påstande om klimaet.