Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Klima 3. sep. 2009 KL. 16.08

Politiet er klar til klimakamp

Røgbomber og skumgummibrosten fylder vejene i Frederikssund, mens politiet øver sig på klima-topmødets konfrontationer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Politiet er faldet i baghold.

Først var de blot tre aktivister.

De blokerede vejen med skrævende ben, beslutsomhed og ansigter anonymiseret af tørklæder og hætter.

SE FOTOSERIEKampklædt politi øver sig på klimatopmøde

Men da politiet indfinder sig, er demonstranterne pludselig mange. Og de farer frem fra et skjulested blandt træerne.

Brosten bliver smidt efter betjentene, der besvarer angrebet ved at storme fremad. Demonstranterne falder tilbage, ind på en grussti, hvor de bliver overmandet af betjentene.

»Ti mand er arresteret, en kvinde er iblandt dem«, konstaterer en politimand ind i sin radio.

Politiet skal tale samme sprog
Frederikssund oplever i dag en uvant tilstrømning af kampklædt politi og konfrontationslystne demonstranter.

Politiet øver sig på at håndtere den massive tilstrømning af klima-aktivister, der forventes at besøge København under klimatopmødet i december.

»Politi fra store dele af landet kommer til at deltage i arbejdet, derfor er det væsentligt, at vi alle sammen snakker samme sprog og ved, hvad ordrerne helt præcist betyder«, siger politikommissær Jesper Lauenborg Bangsgaard.

Og betjentene skal prøve lidt af hvert, inden det bliver vinter.

Skumgummibrosten mod hjelmene

»Kloden skal være go’. Formindsk CO2«, skriger en stor gruppe demonstranter, mens politiet forsøger at få dem til at forholde sig i roligt – ved hjælp af dialog, ikke knipler.

Demonstrationen går igennem Frederikssunds bymidte, mens politiet omringer optoget.

En halvskaldet demonstrant råber: »Befri Willy og Hvalborg, mand«, og så er der tissepause på en skole. To lokale stirrer på optrinnet, og en kvinde fniser over at se politi og hjemmeværn klædt ud som aktivister.

Styrtregn og røgbomber
Men på Smedetoften i Frederikssund foregår øvelsen anderledes voldsomt.

»Fremad, fremad«, brøler en betjent, mens et par håndfulde aktivister stormer frem med brosten i hænderne, som de kaster efter politiet. Det styrtregner, røgbomber knalder højlydt under bilerne og våde skumgummibrosten klasker mod hjelmene.

»En rigtig brosten giver en væsentligt højere lyd mod visiret«, konstaterer en betjent tørt.

»De står og gemmer sig«
I vejkanten bliver de arresterede demonstranter sat ned på række, mens en flok politifolk sætter efter en masse sortklædte mænd, der er stukket af.

»De står og gemmer sig dernede bag de høje træer. Bliv herhenne. Vi skal have dem til at komme frem«, lyder ordren, og politimændene venter, indtil demonstranterne bider på, bliver arresteret og kørt væk.

»Vi ved, at der kommer en masse demonstrationer i forbindelse med klimatopmødet i december, for vi er i dialog med organisationeren. Vi håber, at der ikke bliver behov for andet end dialog, men vi ved, at der er nogen, der er mere til konfrontation end at tale sammen. Så det er det, vi træner her for at forberede os på«, siger politikommissær Jesper Lauenborg Bangsgaard.

LÆS ARTIKELPolitiet vil anholde præventivt

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 22.33
Foto: DAGØ JAN

Musikprofessor: Kære dekan, vil du nu fyre mig med det samme?

Ledelsen på Aarhus Universitet ligger i konflikt med professor.

Fodbold
13. feb. KL. 22.51
Nedtur. Roma smed vigtige point i nederlag til Siena. - Foto: PAOLO LAZZERONI/AP

Kjær begår straffespark i Roma-nederlag

Simon Kjær begik straffespark efter fem minutter på banen, da Roma tabte 0-1 ude til Siena i Serie A.

Sundhed & Motion
13. feb. KL. 22.24
rolig. Ifølge TrygFonden er det vigtigt at reagere hurtigt, hvis en person går igennem isen, da det iskolde vand hurtigt tapper kræfterne. - Foto: Fra videoen

Det skal du gøre, hvis du går gennem isen

Isen på mange søer er godkendt til at færdes på, men nu bliver det igen varmere.