Annonce
Klima 4. dec. 2009 KL. 17.34 opdateret 4. dec. 2009 KL. 17.47

PET: Ballademagere vil snylte på klimademonstranter

Internationale bøller kommer til klimatopmødet for at slås, mener PET.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Voldelige klima-ekstremister vil forsøge at skjule sig mellem de fredelige klimademonstranter, for at kunne komme i nærkamp med politiet.

Det siger chefen for Politiets Efterretningstjeneste (PET) Jakob Scharf:

»PET er meget opmærksom på, i hvilket omfang voldelige ekstremister vil forsøge at misbruge og snylte på fredelige aktivisters engagement i klimadebatten«, siger Jakob Scharf i en meddelelse sendt til flere medier.

Professionelle ballademagere
Han understreger, at den eneste grund til, at de voldelige ballademagere vil gå med i de fredelige demonstrationer er, at de håber på »at opnå direkte og voldelige konfrontationer med myndighederne«.

Politiets Efterretningstjeneste mener, at de voldelige ballademagere består af et voldeligt og internationalt netværk.

De deltager i fredelige og store folkelige demonstrationer, som de senere bryder ud af for at slås med politiet.

Voldelige aktivister vil slås
PET har tidligere oplevet eksempler på, hvordan fredelige demonstrationer er blevet overtaget af voldelige aktivister:

»De voldelige ekstremisters har i et vist omfang haft held til (...) at skubbe aktioner i en retning, hvor formålet er voldelige konfrontationer«, siger chefen for PET Jakob Scharf.

Fredelige demonstranter risikerer vold
Det er muligvis også, hvad der kommer til at ske under klimatopmødet i København.

Her vil flere af de fredelige aktivister kunne risikere at ende midt i en kampzone mellem de voldelige klimaekstremister og politiet, fordi de voldelige aktivister bevidst kamouflerer sig blandt de fredelige happenings, frygter PET.

Jakob Scharf understreger dog, at politiet er opmærksom på netop at beskytte de fredelige demonstranter, der, ifølge ham, »udgør en vigtig del af demokratiet, og som det bl.a. er PET's opgave at beskytte.«

Annonce

Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Politik
26. maj. KL. 23.03

Regeringen vil hæve bankskat

Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

OL 2012
26. maj. KL. 22.21
SIKKER. Om Camilla Dalby og Line Jørgensen selv får glæde af deres OL-kvalifikation er op til Jan Pytlick. Der skal 14 spillere med til London. - Foto: RENE SCHÜTZE

Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL

Danmark vandt 38-21, da det olympiske comeback blev sikret.