Annonce
Klima 23. dec. 2009 KL. 17.08

Greenpeace-aktivister må fejre nytår bag tremmer

Tre falske sæt nummerplader holder festklædte Greenpeace-aktivister varetægtsfængslet til januar.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fire aktivister fra Greenpeace, der i sidste uge narrede politiet og næsten nåede ind til dronningens statsleder-taffel under klimatopmødet, skal fejre både jul og nytår i fængslet.

Aktivisternes forsvarsadvokat Jakob S. Arrevad har ellers kæret byrettens varetægtsfængsling til landsretten, men her er anmodningen om løsladelse blevet afvist.

»Jeg har netop taget afsked med de fire. De kommer til at holde jul og nytår i fængslet. Juridisk sker der ikke mere før 6. januar«, siger Jakob S. Arrevad.

Kortege til slottet
Aktivisterne havde sat falske nummerplader på tre biler, der i kortege kørte til Christiansborg Slot.

Her fortsatte de festklædte aktivister uden videre op ad den røde løber, hvorefter de i Drabantsalen foldede små Greenpeace-bannere ud for den forsamlede verdenspresse.

LÆS ARTIKELDronningens ubudne gæster skal 20 dage i fængsel

Nummerpladerne starter alle med bogstaverne NZ og ligner dermed en serie, der ifølge Jakob S. Arrevad bruges til udenlandske VIP'er. Derfor er aktivisterne er blandt andet sigtet for dokumentfalsk og for at udgive sig for offentlig myndighed.

»Pladerne bruges til events, hvor udenlandske biler ikke skal toldberretiges«, siger Jakob S. Arrevad.

Pjat med dronningen
Forsvarsadvokaten regner dog ikke med, at aktivisterne vil kunne idømmes mere end 30-40 dages fængsel.

»Straframmen for dokumentfalsk er op til to år, men et falsk pas takseres normalt til noget i den retning. Og jeg mener, at det er noget pjat, at politiet mener straffen skal skærpes, fordi det skete i nærheden af dronningen«, siger forsvarsadvokaten.

Han fortæller, at aktivisterne ikke havde andre former for falske dokumenter.

»De viste ikke nogen papirer frem, de blev bare vinket ind«, siger Arrevad.

LÆS ARTIKELPolitiet undersøger sikkerheds-fadæse

Greenpeace-aktivisterne får formentlig ikke lov at få besøg af deres familier, mens de sidder varetægtsfængslet.

»De er også fra Greenpeace. Men socialrådgiveren i fængslet arbejder på, at den norske kvinde Nora Christensen kan få besøg af sine børn mellem jul og nytår«, siger Jakob S. Arrevad.

LÆS ARTIKELGreenpeace-aktion var en kopi

Aktivisternes uanmeldte besøg på Christiansborg har fået politiet til at granske egne rækker for, hvordan sikkerheden på så højt et niveau kunne fejle.

følge Justitsministeriet skal Rigspolitiet inden udgangen af januar redegøre for hele indsatsen under COP15 - herunder Greenpeace-aktionen.

Annonce

Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Danmark
26. maj. KL. 21.37

Bus-passagerer fastklemt efter kollision

Flere ambulancer på vej til bus-ulykke i Københavns Sydhavn.

Håndbold
26. maj. KL. 20.55
Foto: NORDE ERNST VAN

Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne

AGK-bossen Jesper Nielsen mente, at 20.000 vrede tilskuere i Köln sagde det, der skulle siges om dommerne i AGK's semifinale-nederlag.

EURO 2012
26. maj. KL. 19.15
UDSKIFTET. Landskamp nummer 91 endte med en udskiftning i pausen for anfører Christian Poulsen. - Foto: Jens Dresling

Fejlende anfører stod tilbage med en øv-følelse

Christian Poulsen rykkede ikke tættere på en startplads efter nederlaget til Brasilien.