• Danmark
  • Politik
  • Internationalt
  • Erhverv
  • Klima
  • Videnskab
  • Uddannelse
  • 48 timer
Annonce
Annonce
Annonce
Topmøde i København 12. dec 2009 KL. 22.03 opdateret 12. dec 2009 KL. 23.23

968 klimaaktivister er anholdt

Futtog. De mest uheldige demonstranter sad i fire timer på jorden. Til sidst blev de dog motioneret, siger politiet. - Foto: Niels Christensen

Futtog. De mest uheldige demonstranter sad i fire timer på jorden. Til sidst blev de dog motioneret, siger politiet. - Foto: Niels Christensen

Politiet bekræfter rekordstort antal anholdte.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Aldrig er så mange demonstranter blevet anholdt, lød det tidligere i dag fra Københavns Politi.

Da havde politiet talt til 700 anholdte ved masseanholdelser især ved Amagerbrogade, men det endelige tal viser sig at være langt højere.

LÆS ARTIKELAnholdt demonstrant: »Anholdelser var tortur«

Ifølge en pressemeddelelse har Københavns Politi i dag frihedsberøvet i alt 968 personer.

Politiet erkender i skrivelsen, at »et stort antal frihedsberøvede kom til at sidde uforholdsmæssigt længe på gaden, inden transportmulighed var til stede«.

Og derfor vil Københavns Politi vurdere, om de anholdte en anden gang kan bringes hurtigere væk fra stedet.

»Cirka klokken 15.30 besluttedes det at foretage frihedsberøvelse af en stor gruppe demonstranter på Amagerbrogade organiseret i en såkaldt 'sort blok', hvor flere havde maskeret sig, og hvorfra der tidligere var kastet med sten og fyrværkeri, ligesom man havde knust ruder i henholdsvis Udenrigsministeriets bygning og Børsen«, skriver politiet i pressemeddelelsen og opsummerer, at der i alt blev anholdt 913 personer ved denne 'knibtangsmanøvre'.

Politiet skriver, at ved at afskære gruppen af voldelige demonstranter »lå også et væsentligt hensyn til, at den store, folkelige demonstration ikke skulle ødelægges af personer med en anden dagsorden end den fredelige demonstration«.

FOTOFoto: Masseanholdelse ved klima-demo

Kort efter anholdelserne ved Amagerbrogade satte demonstranter ild til fire biler ved Christiania, og kampklædt politi besvarede stenkast og fyrværkeri med tåregas og yderligere 44 anholdelser.

Presseskriftet tager ikke stilling til en hård kritik om, at en stor gruppe uskyldige demonstranter også blev indfanget, da politiet isolerede hvad, der omtales som 'sort blok'.

Omkring 150 af de anholdte var løsladt igen klokken 22.

Annonce
Annonce
Annoncer:
Jordskælvet i Haiti 17. mar 21.08
Genopbygning. Jordskælvsramte Haiti mangler 62 milliarder kroner til genopbygning. - Foto: PAUL JEFFREY/AP

Haiti efterlyser 62 milliarder til genopbygning

Efter det ødelæggende jordskælv i januar har Haiti brug for kolde kontanter.

Fodbold 17. mar 20.43
trængsel. Barcelona blev i kampen i Stuttgart overrasket over tyskernes angrebsvilje. På hjemmebanen i Barcelona er de forsvarende mestre storfavoritter. Arkivfoto. - Foto: DANIEL MAURER/AP

Live: Messi slår til igen

Barcelona blæser til angreb mod Stuttgart efter 1-1 i første kamp.

Danmark 17. mar 19.53

Kommunalbestyrelse politianmelder eks-borgmester for at snage

Glostrups tidligere borgmester bliver politianmeldt for at snage i oplysninger om SF'er.

Erhverv 17. mar 21.55
INTERNET. For 25 år siden blev det første .com-domæne registreret. I dag er der flere millioner internetsider med den adresse. Arkivfoto. - AP

Dotcom-domænet fylder rundt

Topdomænet .com har netop rundet de 25 år.

Danmark 17. mar 18.38
Gave. AC/DC-koncerten i Parken blev lovprist af rock-anmelderne. Til gengæld skal kommunale topfolk holde sig væk, hvis de ikke har betalt billetten selv. - Foto: Jacob Ehrbahn

Jurister til embedsmænd: Sig nej til gaver fra it-gigant

Betalt rockkoncert og hotelovernatning er ikke forenelig med god adfærd i det offentlige.

Annoncer

COP15 SATIRE

Klima-tjek

Test dig selv: 16 påstande om klimaet.