Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Klima 13. dec. 2009 KL. 21.17

Journalistformand kræver møde med politidirektør

Chikane og vold mod journalister skal undersøges, siger Journalistforbundet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Dansk Journalistforbund kræver et møde med Københavns politidirektør.

Det sker, efter at flere fotografer og journalister er blevet udsat for chikane og sågar vold fra betjentenes side, når de forsøger at dække klima-demonstrationerne og affødte anholdelser.

LÆS OGSÅMediefolk: Politiet chikanerer os

»Det er en helt uacceptabel behandling, som medierne har været udsat for. Det er meget kritisabelt, det her«, siger formand for Dansk Journalistforbund, Mogens Blicher Bjerregård.

»Jeg har aldrig været ude for, at der var så mange episoder på en gang«, siger formanden.

Alle sager skal undersøges
Han undrer sig over politiets opførsel, og understreger at journalister skal have lov at udføre deres arbejde.

»Det er meget vigtigt for demokratiet, at pressen har optimale arbejdsforhold, og ikke mindst her, hvor vi oplever den største masseanholdelse i nyere tid«, siger journalisformanden.

LÆS ARTIKELMediekritik overrasker politiet

Han har hørt om lignende oplevelser fra andre medlemmer af forbundet, og lover at sager, som bliver indrapporteret, bliver kulegravet.

»Vi vil undersøge hver eneste af de sager, der kommer ind til DJ fra medlemmerne, og følge dem alle til dørs over for politiet. Jeg vil bede om et møde med politidirektøren i København hurtigst muligt«, siger Mogens Blicher Bjerregård.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.