Annonce
Klima 15. jun. 2010 KL. 13.28

Politichef: Flere skulle være løsladt efter klimademo

Politiets grovsortering af demonstranter svigtede ved topmødet i København.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Planen var, at politiet skulle løslade dem, der åbenlyst blev anholdt ved en fejl.

Men hullerne i politiets si var åbenbart ikke store nok, da 905 personer blev anholdt under den store klimademonstration 12. december sidste år.

»Forholdsordren var, at man skulle lave en løbende sortering. Men hvis man ser tilbage, så blev den ikke fulgt. Der var flere, der skulle være løsladt«, sagde politikommissær Bent Olsen, da han vidnede i Københavns Byret.

250 demonstranter har anlagt sag
Sagen er anlagt af omkring 250 borgere, der blev frihedsberøvet under klimatopmødet. De vil nu have, at anholdelserne kendes uberettigede, og der er krav om erstatning på op mod 15.000 kroner for hver.

POLITIETS ORDRE: »Alle, der kommer løbende, kan anholdes«

En stor del af interessen samler sig om den store folkelige demonstration, der gik fra Christiansborg til Bella Center.

I forsøget på at stoppe den sorte blok af urostiftere skar politiet demonstrationen midt over i starten af Amagerbrogade. Men ved den manøvre blev også hundredvis af almindelige demonstranter fanget.

FOTO Masseanholdelse ved klima-demo

Ifølge Bent Olsen var det tanken, at betjentene skulle grovsortere de anholdte og lade eksempelvis børn, ældre, pressefolk, førstehjælpere og borgere, der boede i nærheden, gå.

»De burde have været siet fra«, som han udtrykte det.

DOKUMENTATION Sådan forløb urolighederne minut for minut

Men han er dog ikke i stand til at sætte tal på, hvor mange, der ved en fejl blev anholdt og taget med.

Ifølge ham blev demonstrationen meget større, end arrangørerne havde regnet med. Derfor var det også svært for de frivillige demonstrationsvagter fra fagforeningerne at holde styr på de forskellige blokke i optoget.

»De druknede i deres egen succes. De kunne slet ikke overskue så stor en demonstration«, forklarede politikommissæren i retten.

ritzau

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Erhverv
13. feb. KL. 16.36

Kommune: Ansatte må kun holde kaffepause i et kvarter om ugen

Helsingør Kommune slukker fra nytår helt for smøgerne i arbejdstiden.

Danmark
13. feb. KL. 16.20

Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«

Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.

Musik
13. feb. KL. 15.04
Ligvogn. Her fragtes Houstons lig fra hotellet i Los Angeles til det lokale lighus. Nu får familien lige udleveret. - Foto: Mark J. Terrill/AP

Whitney Houstons familie får liget udleveret

Der kan gå op til otte uger, før de sidste prøver fra obduktionen ligger klar.