Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Havet stiger hurtigere end ventet
Arktisk Råd advarer om, at smeltevand fra især Grønlands indlandsis vil føre til større havstigninger end hidtil antaget.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
TV Amerikansk superprankster vil lave happenings på Roskilde
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Den globale opvarmning vil få verdenshavene til at stige langt mere, end man hidtil har troet. I en rapport, der offentliggøres i morgen, vurderer Arktisk Råds ekspertgruppe AMAP, at vandstanden frem til 2100 vil hæve sig mellem 0,9 og 1,6 meter.
Det er første gang siden FN’s Klimapanels 2007-rapporter, at et vægtigt videnskabeligt panel offentliggør nye beregninger af vandstandsstigningerne.
Og worst case scenario er næsten tre gange højere end i 2007. Dengang vurderede klimapanelet, at havstigningerne kun ville blive på 0,19-0,59 meter.
Arktis smelter hurtigere end ventet
Forklaringen er, at FN-panelet primært fokuserede på effekten af, at vandet stiger, når det bliver varmere og udvider sig.
Panelet indregnede ikke, at afsmeltningen fra Arktis de seneste år er accelereret så kraftigt, at det er blevet den klart største enkeltbidragsyder til havstigningerne.
»Arktiske gletsjere, iskapper og den grønlandske indlandsis leverede mere end 40 procent af den totale havstigning på 3 mm pr. år, observeret mellem 2003 og 2008«, påpeger forskerne fra AMAP i rapportens resume.
DEBATKlima er det nye tabu
Havstigninger på 0,9-1,6 meter vil få dramatiske konsekvenser. Globalt bor 150 millioner mennesker mindre end en meter over havets overflade. I den rige del af verden vil vi i et vist omfang kunne dæmme op for vandet med diger, men i for eksempel Danmark undgår vi ikke kysterosion og store oversvømmelser, især i sommerhusområder.
I de fattige lande vil mange blive hjemløse, og mange flere vil få ødelagt deres afgrøder og livsgrundlag af indtrængende saltvand. Det gælder i lavtliggende østater som Maldiverne og Tuvalu, men også i for eksempel Mekong-deltaet i Vietnam og Nildeltaet i Egypten.
Rapporten ’Sne, vand, is og permafrost i Arktis’ offentliggøres i forbindelse med Københavns og Aarhus Universiteters stort anlagte videnskabelige konference, hvor alverdens eksperter i arktiske klima- og miljøforhold i denne uge er samlet i København.
LÆS OGSÅDMI: Sådan bliver vejret i 2050
De nye resultater er også på dagsordenen ved Arktisk Råds ministermøde i Nuuk 12. maj. Her skal udenrigsministre og andre toppolitikere fra Danmark, USA og de seks andre arktiske lande diskutere, hvordan man kan dæmme op for problemerne.
»Det er bekymrende, at den nyeste forskning peger i retning af markant højere havstigninger, end vi hidtil har regnet med. Dette studie er endnu en påmindelse om, hvor hastende det er at få håndteret klimaudfordringen. Fra EU vil vi blive ved med at presse på i de internationale forhandlinger for ambitiøse mål«, siger EU’s klimakommissær, Connie Hedegaard.
Nye tal kan fremskynde forhandlinger
Den danske klimaminister Lykke Friis (V) mener, at rapporten kan sætte skub i de internationale klimaforhandlinger.
»Efter COP15 i København er der skruet meget ned for lydstyrken. Rapporten om Arktis kan føre til, at forhandlingerne får et nyt perspektiv, for dataene viser jo klart, at det går den forkerte vej, og problemerne med at holde den globale opvarmning på under to grader er blevet yderligere forværrede«, siger ministeren.
Se også
Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.
Bus og bil kolliderer ved Mozarts Plads i København
En tilskadekommen kørt på traumecentret efter ulykke.
Studerende: Dum retorik fra skatteministeren
Musikredaktøren: Det bliver rutinen, der sejrer i Melodi Grand Prix
Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne
AGK-bossen Jesper Nielsen mente, at 20.000 vrede tilskuere i Köln sagde det, der skulle siges om dommerne i AGK's semifinale-nederlag.
Historiker: Hvis journalist var agent, er det historiens ironi
FN gør status over artilleribombardement af syrisk by
Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.
Fejlende anfører stod tilbage med en øv-følelse
Christian Poulsen rykkede ikke tættere på en startplads efter nederlaget til Brasilien.
'Jagten' henter første pris i Cannes
Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Klima
Katastrofelandet
Se Politikens fotograf Jonathan Bjerg Møller fantastiske billeder fra Bangladesh. Et land, der lider under klimaforandringerne.
Se kapitel 1: Naturens Laboratorium
Se kapitel 2: Ailas ofre
Se kapitel 3: Øen uden mænd
Se kapitel 4: Advokatens sted
Se kapitel 5: Byen der forsvandt
Epilog: Bag om Bangladesh
Hele fortællingen: Se den her
Den varme klode
Fakta
Seneste Klima
Klima-tjek
Det kan du gøre