Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Klima 26. nov. 2009 KL. 20.59

Hedegaard vil analysere kineserne omhyggeligt

Danmarks topmødeminister er umiddelbart opmuntret af Kinas udmelding om CO2-reduktion.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Kinas bebudede nedskæringer i C02-forbruget opmuntrer topmødeminister Connie Hedegaard (K), men samtidig efterlyser hun konkret besked om, hvor meget kineserne skærer ned i procent.

»Vi må analysere mere omhyggeligt, hvad den nye kinesiske erklæring betyder, når det gælder en procent for, hvor meget de afviger fra 'business as usual'«, siger Connie Hedegaard i en pressemeddelelse på engelsk.

»Det er nyt og meget opmuntrende, at Kina træder frem internationalt«, siger hun, efter at Kina torsdag lovede at udnytte sin energi betydeligt mere effektivt.

LÆS OGSÅ Kina vil skære i CO2-forureningen

Den kinesiske produktion ventes imidlertid at vokse så meget, at udledningen af CO2 alligevel ikke bliver reduceret, men stiger frem mod 2020.

LÆS OGSÅ Eksperter sår tvivl om Kinas klimamål

FN-topmødet i København i december virker som tidsfrist, mener ministeren.

»Ét efter ét leverer regeringerne fra hele verden. I sidste uge så vi konkrete mål fra Brasilien og Sydkorea, og Rusland forbedrede sit bud«, siger hun.

Obama har også fremlagt mål
Hedegaard påpeger, at den amerikanske præsident, Barack Obama, onsdag fremlagde de amerikanske mål, ikke bare for 2020, men også for 2025 og 2030. Hun jubler ikke over, at USA i 2020 kun vil have skåret fire procent af C02-udledningen i 1990. Til gengæld får amerikanerne travlt efter 2020.

»Fire procent er måske ikke, hvad verden havde håbet, men USA ser ud til at vide, at prisen for at komme sent er, at vejen til reduktioner efter 2020 bliver endnu mere stejl, med 18 procent under 1990-niveauet i 2025 og 32 procent i 2030«, skriver Connie Hedegaard, som ikke var til rådighed for yderligere kommentarer.

ritzau

Annonce

Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Politik
26. maj. KL. 21.21
Studieliv. Skatteminister Thor Möger Pedersen fremhæver medicinstuderende, når han skal forklare, hvem der ikke skal have glæde af den kommende skattereform. - Foto: Jacob Ehrbahn

Studerende: Dum retorik fra skatteministeren

Danske Studerendes Fællesråd frygter markante forringelser af SU´en.

Danmark
26. maj. KL. 19.44
spionmistænkt. Journalisten Per Michaelsen (tv) sammen med journalist Mette Herborg i forbindelse med udgivelsen af deres fælles bog 'Stasi og Danmark', der udkom i 1996. I bogen bliver en stribe danskere - primært fra venstrefløjen - koblet sammen med Stasis agenter eller beskyldt for at have talt over sig i forhold til de Østtyske myndigheder. - Foto: Claus Lunde

Historiker: Hvis journalist var agent, er det historiens ironi

Historiker blev beskyldt for, at Stasi havde snøren ude efter ham i Per Michaelsens bog.

EURO 2012
26. maj. KL. 19.15
UDSKIFTET. Landskamp nummer 91 endte med en udskiftning i pausen for anfører Christian Poulsen. - Foto: Jens Dresling

Fejlende anfører stod tilbage med en øv-følelse

Christian Poulsen rykkede ikke tættere på en startplads efter nederlaget til Brasilien.

Annoncer
Annoncer

Seneste klima-tv

Tøbruddet

Klima-tjek

Test dig selv: 16 påstande om klimaet.

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe