Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Obamas nye rejseplaner henrykker verden
Nye planer. Obama dukker alligevel op i København, når klimatopmødet rammer sin afgørende fase. - Foto: CHARLES DHARAPAK/AP
Politikere, interesseorganisationer og kommentatorer tror mere på succes efter præsidentens beslutning om at komme i klimatopmødets slutspil.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Se verdenshistoriens største Lego-model
TV Oppositionen: Obama fatter ikke truslen fra al-Qaeda
TV Stockholm ramt af uroligheder for femte nat i træk
TV Bro fuld af biler styrtet i flod
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
TV Forsvarsredaktør: Fangesag ser ikke godt ud for forsvaret
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Præsident Barack Obamas ændrede rejseplaner i forbindelse med klimatopmødet bliver noteret med stor tilfredshed i regeringskontorer over hele verden.
Det Hvide Hus meddelte sent i aftes, at Obama i nu dukker op næste fredag, hvor også over 100 andre stats- og regeringsledere er i Danmark under slutspillet ved klimatopmødet.
»Præsidenten tror på, at fortsat amerikansk lederskab vil være mest effektivt, hvis han deltager mod slutningen af Københavnskonferencen 18. december frem for 9. december«, sagde Obamas talsmand, Robert Gibbs.
LÆS OGSÅObama kommer til klimamødets slutspil
Beslutningen bliver hilst meget varmt velkommen fra en lang række af topmødets øvrige deltagere og interesseorganisationer.
Der synes at være bred enighed om, at den amerikanske præsident dermed viser verden, at han både ønsker og tror på en aftale i København.
Selv Greenpeace er tilfreds
Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, har meget åbent kritiseret den tidligere beslutning om, at Obama blot ville mellemlande i København undervejs til at modtage Nobels Fredspris i Oslo på torsdag.
Sarkozy siger, at den ændrede plan »viser, hvor stor vægt USA lægger på, at klimakonferencen bliver en succes«.
Den britiske premierminister, Gordon Brown, siger, at Obamas tilstedeværelse i slutfasen vil »give enorm drivkraft« til forhandlingerne.
International koordinator i miljøorganisationen Greenpeace, Martin Kaiser, benytter i sin skriftlige reaktion lejligheden til at opfordre Obama til også at love mere handling.
»Præsident Obama har efter et globalt ramaskrig lyttet til folket og andre af verdens ledere; han er kommet til fornuft og har indset vigtigheden af dette potentielt historiske møde. Nu da han har rykket datoen, bør han også ændre sine mål og økonomiske bidrag, så de rimer med klimaforskningens krav«, siger Martin Kaiser.
USA kommer under pres
Blandt de øvrige private organisationer, der roser Obamas udskudte rejse, er Verdensnaturfonden, Oxfam, The Sierra Club og USA’s National Wildlife Federation.
Der er også ros fra tidligere nobelpristager Rajendra Pachauri, der er formand for FN’s Klimapanel, som kalder den ændrede rejseplan »en meget betydningsfuld udvikling, som både i substans og symbolik kraftigt øger udsigten til en tilfredsstillende aftale i København«.
Den amerikanske regering ventes i København at love, at USA i 2020 har reduceret sin udledning af drivhusgasser med 17 pct. i forhold til 2005.
Den amerikanske delegation vil komme under pres for at love en langt større reduktion, men hjemme minder republikanerne i Kongressen præsidenten om, at den slags mål skal godkendes i Kongressen, hvor forhandlingerne om en ny klimalov er udskudt til foråret.
Det fremgår af udtalelsen fra Barack Obamas talsmand, at præsidenten har registreret »fremskridt i retning af en meningsfuld aftale i København, hvor alle lande forpligter sig til handling mod den globale trussel fra klimaforandringer«.
Konkret melding om vilje
Talsmand Gibbs nævner blandt andet de seneste to ugers løfter om nye klimamål fra først Kina og siden Indien.
Obama har netop været på officielt besøg i Kina og selv beværtet Indiens præsident i Washington. Hverken USA, Kina eller Indien var bundet af den tidligere klimaaftale, Kyotoprotokollen.
Meddelelsen fra Det Hvide Hus indeholder også den hidtil mest konkrete melding om USA’s vilje til at betale for at hjælpe udviklingslande med at bekæmpe den globale opvarmning.
»Der synes at være enighed på vej om, at et nøglepunkt i Københavnsaftalen skal være inden 2012 at rejse 10 milliarder dollar (50 milliarder kroner, red.) om året (…). USA vil betale sin rimelige del af det beløb, og andre lande vil også komme med betydelige løfter«, siger talsmand Gibbs og henviser til Obamas nylige samtaler med regeringslederne i Australien, Frankrig, Tyskland og Storbritannien.
Det ventes, at Barack Obama tager hjem til Washington i perioden mellem Nobelprisuddelingen på torsdag i Oslo og hans besøg ugen efter i København.
Der er dog allerede spekulation om, at han kunne benytte lejligheden til et overraskelsesbesøg i Afghanistan eller en tur til Rusland for at slå sidste søm i en ny nedrustningsaftale som afløser for den 18 år gamle START-traktat, der udløber i dag.
LÆS ARTIKELLøkke: Obama får stor betydning for aftale
Se også
Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.
Simon så sin afdøde kollega i Facebook-reklame: »Jeg er moralsk forarget«
En kvinde, der har været død i tre år, bliver brugt i fupreklamer på Facebook.
Løkke: Vi har skiftet standpunkt - men ikke holdning
Belønning til kvinderedder: Ramsey får gratis burgere resten af livet
Stor eksplosion ryster FN-kvarter
Talebankrigere klædt ud som kvinder hævder at stå bag koordineret angreb.
Professor beskylder Martin Krasnik for groft citatfusk
Giv så Axel Axgil den plads!
Vi må prøve at forstå de skændige drabsmænd
Briternes reaktion på terrordrab har afgørende betydning for samfundet.
Vidner på fly: Mænd råbte højt og kom med trusler
40-året for fri abort: S-politiker blev kaldt morder fra Folketingets tilhørsrækker
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Klima
Seneste klima-tv
Tøbruddet
Fakta
Seneste Klima
Klima-tjek
Det kan du gøre