Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Klima 17. dec. 2009 KL. 08.55

Pressen bliver isoleret i Bella Center

Den internationale presse skal føres i grupper til pressemøde.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Trods megen tale om gennemsigtighed ved FN-mødet bliver pressen nu isoleret i Bella Center, og kun 300 græsrødder lukkes ind.

FN skærer hårdt ned på offentlighedens mulighed for at følge med i klimatopmødet, som torsdag og fredag overtages af stats- og regeringschefer fra hele verden.

Den internationale presse bliver isoleret i selve presserummet og skal føres i grupper til pressemøder.

Begrænset adgang
Hidtil har de hundreder af journalister kunnet bevæge sig frit i Bella Center og møde delegerede, dog uden adgang til selve mødelokalet, plenarsalen, hvorfra der ofte tales om gennemsigtighed.

Samtidig får de mange tusinde græsrødder eller ngo’er, som er rejst til København, kun lov til at sende 300 repræsentanter ind i Bella Center. Resten må tage til Forum på Frederiksberg, som er åbnet til lejligheden.

ritzau

Se også

Annonce

Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
OL 2012
26. maj. KL. 22.21
SIKKER. Om Camilla Dalby og Line Jørgensen selv får glæde af deres OL-kvalifikation er op til Jan Pytlick. Der skal 14 spillere med til London. - Foto: RENE SCHÜTZE

Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL

Danmark vandt 38-21, da det olympiske comeback blev sikret.

Danmark
26. maj. KL. 21.37

Bus og bil kolliderer ved Mozarts Plads i København

En tilskadekommen kørt på traumecentret efter ulykke.

Håndbold
26. maj. KL. 20.55
Foto: NORDE ERNST VAN

Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne

AGK-bossen Jesper Nielsen mente, at 20.000 vrede tilskuere i Köln sagde det, der skulle siges om dommerne i AGK's semifinale-nederlag.

Annoncer
Annoncer

Seneste klima-tv

Tøbruddet

Klima-tjek

Test dig selv: 16 påstande om klimaet.

Det sker
natur. 'Stormfulde højder' er en filmoplevelse, der sætter sig i sanserne. - Foto: Fra film
26. maj. KL. 20.00

Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind

ibyen anbefaler

restaurant & cafe