Annonce
Annonce
Annonce
Klima 17. dec. 2009 KL. 11.17

Merkel skyder på USA

Udsigten til en aftale er ikke god, siger den tyske forbundskansler.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Når - eller hvis - USA's leder Barack Obama sætter fødderne på dansk jord, vanker der kritik og løftede pegefingre.

I nat trak kineserne sig fra forhandlingerne, og nu langer den tyske forbundskansler Angela Merkel ud efter de amerikanske løfter:

Ingen fornuftig forhandling i sigte
En sænkning af CO2-udslippet på fire procent sammenlignet med niveauet i 1990 er ikke ambitiøst nok.

»De efterretninger vi får, er ikke gode. Der er i øjeblikket ingen fornuftig forhandlindsproces i sigte«, sagde hun til tyske Der Spiegel, inden hun tog flyet til København.

»Jeg må ærligt sige, at USA's tilbud...ikke er ambitiøst«, siger hun ifølge Reuters.

Konferencen falder sammen uden mål
Merkel påpeger desuden, at al videnskabelig forskning viser, at det er afgørende, at verdenslederne bliver enige om en begrænsning i stigningen af den globale opvarmning på højst to grader celcius.

»Lykkes det ikke, må jeg sige: Så er verdensklimakonferencen faldet sammen«, siger hun til Der Spiegel.

Den danske præsident for konferencen, statsminister Lars Løkke Rasmussen, har netop erklæret, at man dropper det danske udkast til en klimaaftale, og at det nu er op til de enkelte lande at blive enige.

Tyskland er verdens sjettestørste udleder af drivhusgasser.