Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Connie H. bliver grillet om a-kraft
Energisk. Tysklands kommende EU-kommissær for energi, den borgerlige Günther Oettinger, talte i går om, at både vedvarende energi og atomkraft kan være vigtige for at bekæmpe klimaforandringerne. - Foto: Foto: Virginia Mayo/AP/AP
En tre timers høring af Connie Hedegaard er begyndt i Europaparlamentet. Den kommende klimakommissær kan se frem til kritiske spørgsmål.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
TV Amerikansk superprankster vil lave happenings på Roskilde
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Går Danmarks nye EU-kommissær ind for atomkraft? Ja eller nej?
Sådan kommer et af mange følsomme spørgsmål til at lyde, når Connie Hedegaard i dag gennemgår tre timers krydsforhør i Europaparlamentet.
Høringen begyndte klokken 9.
LIVEFølg høringen direkte
Frankrig og Storbritannien har fokus på a-kraft
Mens kernekraften nærmest er tabu i den danske energidebat, ønsker indflydelsesrige lande som Frankrig og Storbritannien at tælle atomkraftværkerne med, når EU i de kommende år skal leve op til ambitiøse krav om brug af vedvarende energi og reduktion af drivhusgasser.
»Som dansk minister havde Connie Hedegaard den holdning, at atomkraft ikke er den rigtige løsning på klimaproblemerne. Vi må have svar på, om hun vil forsvare den holdning i en kommission, hvor andre tydeligvis mener noget andet«, siger Britta Thomsen (S).
Hun vil stille spørgsmålet under dagens høring i parlamentets miljøudvalg.
Kolleger støtter atomkraft
Det bliver hun sikkert ikke ene om. Emnet splitter notorisk EU-landene, og to af Connie Hedegaards vigtigste, kommende kolleger har de seneste dage udtalt sig positivt om det fortsatte behov for atomkraft.
»Jeg går ikke ind for, at vi skal forkorte levetiden for de tyske atomkraftværker. Det er en teknologi, der er vigtig for at bygge bro, indtil vi kan nå op på mere vedvarende energi«, sagde Tysklands kommende energikommissær, Günther Oettinger, under sin høring i går.
Ministerpræsidenten fra den tyske delstat Baden-Württemberg ser sig selv »mere som en mægler end som en ambassadør for kernekraft«.
Men Günther Oettinger mener, at vi i Europa »fortsat skal forske i opbevaring af atomaffald« – og at han som kommissær må tage hensyn til, at der er »bedre muligheder for at opstille vindmøller i Nordsøen, end der er i Paris«.
LÆS OGSÅSF: Barrosos kandidater mangler visioner
Dagen før var det den kommende forskningskommissær, irske Máire Geoghegan-Quinn, der betegnede atomenergien som en vigtig del af EU’s fremtidige energimiks.
Atomkraft er ingen magisk løsning på klimaforandringerne, sagde hun, men det er fortsat den vigtigste energiteknologi i mange af unionens lande.
Derfor skal EU’s forskning i atomkraft »fastholdes og udvikles som en mulighed for de medlemslande, der ønsker at fortsætte med det«, sagde Geoghegan-Quinn til parlamentet i onsdags.
Ireren kommer til at administrere mange af de penge, der bliver afgørende for Connie Hedegaards succes som klimakommissær.
Vedvarende energi bliver minefelt
Under forhandlingerne om EU’s klimapakke forsøgte især Frankrig flere gange at få atomkraften, der udleder meget lidt CO2, sidestillet med vedvarende energi i medlemslandenes klimaregnskab.
Det lykkedes ikke, men slaget er ikke overstået, og det bliver et af mange minefelter for EU’s første klimakommissær.
Den generelle forventning i Europaparlamentet er, at Connie Hedegaard vil klare sig fint igennem høringen i dag takket være sin store viden og erfaring på klimaområdet. Men danskeren må også forberede sig på skarp kritik undervejs, advarer miljøudvalgets næstformand, Dan Jørgensen (S).
BLOGLæs Dan Jørgensens blog om høringen
»Danmark er mange steder blevet udsat for massiv kritik af den måde, FN’s klimatopmøde i København blev håndteret på. Hun vil helt klart blive afkrævet svar på, hvilken rolle hun spillede i den fiasko«, siger han:
»Der vil jeg virkelig råde hende til at gribe i egen barm. Hvis hun begynder at forsvare resultatet fra København, så kommer hun i vanskeligheder«.
Klemt mellem kolleger
Hedegaard vil ligeledes blive bedt om at forklare, hvad hun vil gøre for at fastholde EU’s ambition fra før Københavnstopmødet om, at Europa kan øge den planlagte CO2-reduktion fra 20 procent til 30 procent i 2020.
Danskeren må også forvente at blive grillet i spørgsmålet om, hvordan hun vil gøre sig gældende som tværgående kommissær, klemt mellem kolleger med ansvar for energi, miljø, forskning, udviklingsbistand, transport, industri og landbrug.
Netop den kommende landbrugskommissær, rumænske Dacian Ciolos, skal i dag høres samtidig med Connie Hedegaard i et andet udvalg. Parlamentet skal godkende den samlede kommission ved en afstemning planlagt til 26. januar.
Se også
Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.
Zornig stopper som børnerådsformand
Lisbeth Zornig Andersen vil efter tre år i spidsen for Børnerådet gøre en indsats for de mest udsatte familier. Hun glæder sig over, at børn nu får et sted at klage.
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Studerende: Dum retorik fra skatteministeren
Pavens butler tiltalt i sag om lækage
Hemmelige dokumenter fundet i butlers lejlighed efter lækageskandale.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Musikredaktøren: Det bliver rutinen, der sejrer i Melodi Grand Prix
Historiker: Hvis journalist var agent, er det historiens ironi
Historiker blev beskyldt for, at Stasi havde snøren ude efter ham i Per Michaelsens bog.
Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne
FN gør status over artilleribombardement af syrisk by
Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Klima
Seneste klima-tv
Tøbruddet
Fakta
Seneste Klima
Klima-tjek
Det kan du gøre
maj
maj
maj
maj
Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Filterkaffe er bedst for blodet
Gedekølle med citron og persille