Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Brev fra Løkke og FN-chef gør inderne vrede
Smilet på Manmohan Singhs mund er forstummet, efter han har modtaget et brev fra Lars Løkke Rasmussen og Ban Ki-Moon. - Foto: SAURABH DAS/AP
Indiens premierminister Manmohan Singh er sur over klimabrev.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
TV Amerikansk superprankster vil lave happenings på Roskilde
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Premierministeren fra verdens næstmest folkerige land er ikke begejsret for sin danske kollega.
Den indiske avis The Hindu beskriver, hvordan Manmohan Singh er utilfreds med et brev sendt af Lars Løkke Rasmussen og FN's generalsektretær, Ban Ki-Moon, efter klimatopmødet COP15 i København i december.
LÆS Indien godter sig over klimamødet
Brevet er sendt til samtlige regeringsledere og beder dem »offentligt at associere sig« med københavnhavner-aftalen.
Problemet er ifølge The Hindu, at aftalen fra København ikke er bindende, og derfor vil Singh stadig forholde sig til Kyoto-protokollen.
Indien afviser
The Hindu skriver, at Singh i sit svar til Lars Løkke Rasmussen og Ban Ki-Moon afviser hele præmissen for brevet.
»Dr. Singhs svar afviser den præmis, som Rasmussen- og Ban Ki-Moon-brevet forsøger at legalisere. Den stemmer ikke overens med den forståelse, Basic-landene fik i København om, at aftalen kun var en politisk erklæring, og de involverede fortsat skal følge Kyoto-aftalen«, står der i artiklen.
Basic-landene omfatter Brasilien, Indien, Kina og Sydafrika, og de mødes alle i dag i Indien for at diskutere, hvilken strategi de skal lægge som følge af COP15.
LÆS København blev en mellemregning
I svaret til Lars Løkke Rasmussen skulle der angiveligt stå, at Indien ikke har i sinde at besvare brevet, med mindre formuleringen bliver ændret.
Se også
Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.
Zornig stopper som børnerådsformand
Lisbeth Zornig Andersen vil efter tre år i spidsen for Børnerådet gøre en indsats for de mest udsatte familier. Hun glæder sig over, at børn nu får et sted at klage.
Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
Studerende: Dum retorik fra skatteministeren
Pavens butler tiltalt i sag om lækage
Hemmelige dokumenter fundet i butlers lejlighed efter lækageskandale.
Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
Musikredaktøren: Det bliver rutinen, der sejrer i Melodi Grand Prix
Historiker: Hvis journalist var agent, er det historiens ironi
Historiker blev beskyldt for, at Stasi havde snøren ude efter ham i Per Michaelsens bog.
Klubejer Nielsen: Vi må lære at trykke de rigtige folk i hænderne
FN gør status over artilleribombardement af syrisk by
Norsk general kalder angreb i Houla i Syrien for »en brutal tragedie«.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Klima
Seneste klima-tv
Tøbruddet
Fakta
Seneste Klima
Klima-tjek
Det kan du gøre
maj
maj
maj
maj
Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Filterkaffe er bedst for blodet
Gedekølle med citron og persille