Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Klima 23. maj. 2009 KL. 15.33

Græsrødder kårer 'Årets Miljøsvindler'

Stort energiselskab er blevet udpeget som det firma, der er bedst til at hvidvaske sine miljøskadelige handlinger.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Svensk energigigant

Vattenfall står for fem kraftvarmeværker og flere vindmølleparker i Danmark, hvor firmaet også driver engroshandel med energi.

Firmaets moderselskab ejes af den svenske stat og er ifølge sine egne oplysninger Europas femtestørste elproducent og den største varmeproducent.

En internetafstemning har bragt det svenske firma Vattenfall i top blandt virksomheder, der svindler mest med klimaet.

Firmaet er udpeget som vinderen af Climate Greenwash Awards - Klimasvindelprisen.

Det er valgt af et par tusinde læsere på en hjemmeside, der har sat fokus på en række store energivirksomheders miljøprofiler og de eventuelle miljøproblemer, der ifølge organisationerne bag hjemmesiden er med til at skabe.

Beskyldes for at tale med to tunger
Vattenfall vinder årets pris, fordi selskabet »profilerer sig som ivrig forkæmper for klimaet, og samtidigt lobbyer aktivt for, at udviklingen skal fortsætte uændret med brug af kul, atomkraft og pseudo-løsninger som agrobrændstoffer (biobrændstoffer) og opsamling og lagring af CO2«.

Oven i købet er firmaet ifølge prisuddelerne aktiv i bestræbelserne på at få indført atomkraft, selv om der har været lækager i selskabets egne kernekraftværker, hedder det på Climate Greenwash Awards' nomineringsside for Vattenfall.

De øvrige firmaer, internetbrugerne kunne give deres stemme, var Shell, BP, DONG, spanske Repsol og stålproducenten Arcelormittal.

Vattenfall: Vi satser milliarder på klimaforbedringer
Hos Vattenfall undrer kommunikationschef Marianne Reedtz Sparrevohn sig over, at netop Vattenfall får prisen.

»Vi mener, at vi gør virkeligt meget for klimaet. Vi har investeret milliarder af euro i blandt andet vindenergi og udviklingen af elbiler«, oplyser hun.

»Samtidig har vi en plan for at gøre hele koncernen CO2-neutral i 2050. Men vi har så åbenbart ikke været gode nok til at fortælle det«, tilføjer hun.

Roser initiativer, der giver debat
Hun finder det fint, at organisationerne forsøger at gøre opmærksom på klimaproblemerne ved at indstifte en pris som Klimasvindelprisen.

»Dialog og debat om klimaproblemerne er nødvendige. Så hvis prisen kan skabe fokus på det, er det fint nok. Det er bare mærkværdigt, at vi får den, når vi har lagt os i spidsen«, siger Vattenfalls kommunikationschef.

Kritik af erhvervstopmøde
Bag den beske miljøpris står organisationer som Attac Danmark og NOAH. Prisen blev uddelt under en ceremoni foran et halvt hundrede interesserede i Kulturhuset på Islands Brygge.

Kåringen af Årets Klimasvindler falder sammen med miljøaktivisters protester mod de kommende dages forberedelsesmøde i Bella Centeret, World Business Summit (Det Globale Erhvervstopmøde, red.), hvor en række store energivirksomheder deltager.

Mødet er et af de mange, der gennemføres op til det klimatopmødet i København til december.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 17.49 opdateret KL. 20.20
Foto: THANASSIS STAVRAKIS/AP

Demonstranter og politi udkæmper voldsomme gadekampe i Athen

Bygninger er stukket i brand forud for afstemning om græsk sparepakke.

Internationalt
12. feb. KL. 21.15

Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt

Betalingsringen rider regeringen som en mare. Se analysen fra den politiske redaktør.

Danmark
12. feb. KL. 17.22
Kritik. De ansatte på bostedet forstår ikke den megen kritik, som der er kommet frem efter drabet på ders kollega. - Foto: NORDE ERNST VAN

Ansatte raser over kritik efter drab på kollega

Ansatte på bostedet Blåkærgård er kede af det og frustrerede over kritik.

Annoncer
Annoncer

Seneste klima-tv

Tøbruddet

Klima-tjek

Test dig selv: 16 påstande om klimaet.

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe