• Danmark
  • Politik
  • Internationalt
  • Erhverv
  • Klima
  • Videnskab
  • Uddannelse
  • 48 timer
Annonce
Annonce
Marketing

Joblinks

Marketing
Marketing
Annonce
Klimaet og politik 24. aug 2009 KL. 03.00 opdateret 24. aug 2009 KL. 08.15

Politiet vil anholde præventivt

Ballademagere under klimatopmødet i København skal anholdes, før de kaster med sten, mener politiet.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Når klimatopmødet løber af stablen i København, kan aktivister risikere at blive anholdt, selv om de ikke har gjort noget ulovligt.

For at forhindre gadekampe har politiet tænkt sig at benytte en strategi med langt flere forebyggende anholdelser.

»Ved at skride ind tidligt kan vi forebygge, at tingene udvikler sig. Og i virkeligheden beskytter man også folk mod at få ørene meget alvorligt i maskinen, før de begynder at kaste med brosten«, siger rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg.

Sammen med politidirektøren i København, Johan Martini Reimann, er Højbjerg hovedansvarlig for, at dansk politi er forberedt på den store opgave, som venter ved klimatopmødet til december.

LÆS ARTIKELAktivister vil overtage klimatopmøde

De to politichefer er enige om den nye strategi. Med politiloven i hånden kan politiet anholde folk, der ikke har gjort noget ulovligt, men som befinder sig i en demonstration, politiet har forsøgt at opløse. Derefter kan politiet beholde dem i seks timer.

»Det vil betyde, at vi kan holde de egentlige anholdelser og varetægtsfængslinger – det vil sige med henblik på strafforfølgelse – på et lavt niveau«, siger Johan Reimann.

Han understreger, at politiet ikke vil bruge politiloven til at anholde fredelige aktivister i fredelige demonstrationer.

Det sidste er netop Jørn Andersens bekymring. Han sidder i bestyrelsen for Klimabevægelsen og er medarrangør af en planlagt demonstration.

»Det er et demokratisk problem, hvis man laver vilkårlige præventive anholdelser af folk, som protesterer. Man anholder jo folk, som ikke har gjort noget ulovligt, fordi man frygter, at de vil komme til det«, siger han.

LÆS ARTIKELArrangører: Topmøde ender i kaos

Politiets nye strategi bliver derimod godt modtaget hos advokat Jakob Arrevad, som har været en af de skarpeste kritikere af politiets indsats efter de voldsomme uroligheder, der fulgte rydningen af Ungdomshuset i København i 2007.

»Det er meget fornuftigt, at politiet har lyttet til kritikken. Med politiloven kan politiet fjerne de folk, som befinder sig midt i balladen. Så generer det ikke mig, at man får et par enkelte med, som ikke burde være blevet anholdt«, siger han.

Se også

Annonce
Annonce
Marketing
Annoncer:
De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

spin. Gade pressechef har bedt politiet gå ind i sagen om jægerlækken, hvor journalist Christoffer Guldbrandsen (billedet) siger, at pressechefen lækkede hemmelig viden. - Foto: Thomas Borberg (arkiv)

Pressechef pudser politiet på journalist

Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.

Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

Politik 09. feb 21.56
Krisekritik: Krisecentrene kritiserer Venstre for deres manglende viden om Voldsramte kvinder. - Foto: Jacob Ehrbahn

Krisecentre: Venstre lader som ingenting

Venstre lader som om, at partiet ikke kender til voldsramte kvinders problemer, siger kvindekrisecentrenes formand.

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tøbruddet

Marketing

Klima-tjek

Test dig selv: 16 påstande om klimaet.

Det sker
09. feb 20.28
Foto: Tobias Selnæs Markussen

1.100 danskere har købt Roskilde-billet på klods

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr