Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Klima 20. sep. 2009 KL. 14.46

DF: Klimahysteri sætter frygt i folk

Danmark bruger for mange penge på klimahysteri, mener Dansk Folkeparti, som gør klimaet til en ny mærkesag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Dansk Folkeparti varmer op til et hårdt opgør om klimapolitikken op til FN's klimatopmøde i København til december.

Til Dansk Folkepartis årsmøde stiller ledelsen tvivl til det faktuelle omkring klimaforandringer.

»Vi vil bare gerne fra DF have lov at stille nogle små snusfornuftige spørgsmål. Vi vil stille spørgsmål som ham den lille dreng i HC Andersen-eventyret, der siger: Har han tøj på?«, siger gruppeformand Kristian Thulesen Dahl til sin tale på årsmødets anden og sidste dag.

Kulde er farligere end global opvarmning
Partiet vil hellere bruge penge på at afbøde skadevirkninger, end på at forsøge at forhindre menneskeskabte klimaforandringer, mener DF.

LÆS ARTIKELDF arrangerer alternativt klimatopmøde

»Og eftersom flere hvert år dør af kulde end af varme, kan det jo godt være, at vi hellere skulle koncentrere os om at gøre noget ved det her og nu frem for at lave en tusindårsplan for at sænke temperaturen med ingenting«, sagde DF-leder Pia Kjærsgaard i går i sin store tale til årsmødet i Herning Kongrescenter.

Klimadiskussion skaber unødig frygt
Thulesen Dahl mener, at »klimahysteriet« bliver brugt til at »sætte frygt i folk«.

»Og jeg skal da lige love for, at klimatopmødet bliver brugt til at skabe uro og frygt. Nu siger man jo nærmest, at hvis der ikke kommer en aftale til december, så er det hele tabt. Jeg har ellers tænkt mig at leve efter december«, siger Kristian Thulesen Dahl.

Det får hele salen i Herning Kongrescenter til at stemme i med latter og klapsalver.

LÆS ARTIKELDansk-iransk komiker taler for DF

Ingen kender til klimaaftaleI sin tale fortæller Kristian Thulesen Dahl om, da daværende finansminister Thor Pedersen (V) sagde ja til en klimaaftale, der sal nedbringe CO2-udslippet, så temperaturens overflade højst stiger to grader.

»Der er ingen, der ved, hvordan det hænger sammen«, siger Thulesen Dahl i talen. Det viser sig nemlig, at de to graders stigning skal være i forhold til gennemsnitstemperaturen i perioden 1200 til 1750 - et tal, som ingen kender til.

K: DF er gammeldagsNår DF og regeringen om et par uger går i gang med forhandlingerne om næste års finanslov, vil partiet kræve flere penge til at afhjælpe skadesvirkningerne og blandt andet på at støtte Bjørn Lomborg og hans Copenhagen Consensus.

Det er både V og K imod. Klimaordfører Per Ørum Jørgensen (K) anklager både Lomborg og Dansk Folkeparti for at have en »gammeldags« tilgang til klimaproblemerne.

Thor P. bakker op om debat
Dog bakker folketingets formand Thor Pedersen (V) op om, at klimadiskussionen er blevet for »politisk korrekt« og efterlyser mere debat omkring klimaforskningen.

»På et tidspunkt sagde formanden for FN's klimapanet, inderen Pachauri, der er den højest placerede person i hele FN, at Bjørn Lomborg har et menneskesyn som Hitlers. Er det en god måde at diskutere forskning, miljø og viden?«, siger formanden.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 17.49 opdateret KL. 20.20
Foto: THANASSIS STAVRAKIS/AP

Demonstranter og politi udkæmper voldsomme gadekampe i Athen

Bygninger er stukket i brand forud for afstemning om græsk sparepakke.

Biler & MC
12. feb. KL. 19.15
udsving. Benzinpriserne er i næsten konstant bevægelse. Man kan tit spare 1,50 kroner i forhold til listeprisen. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Med apps på smartphonen finder du billig benzin

Der er ofte billigt brændstof på særlige steder og tidspunkter. Et par apps hjælper.

Danmark
12. feb. KL. 17.22
Kritik. De ansatte på bostedet forstår ikke den megen kritik, som der er kommet frem efter drabet på ders kollega. - Foto: NORDE ERNST VAN

Ansatte raser over kritik efter drab på kollega

Ansatte på bostedet Blåkærgård er kede af det og frustrerede over kritik.

Annoncer
Annoncer

Seneste klima-tv

Tøbruddet

Klima-tjek

Test dig selv: 16 påstande om klimaet.

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

restaurant & cafe