Annonce
Klima 19. dec. 2009 KL. 16.12

Skuffet klimachef lukker COP15

Hammeren er faldet for COP15 i København. Resultatet var ikke imponerende.

Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er endnu ikke sikkert, at et eneste land vil skrive under på den hensigtserklæring, som er kommet ud af 14 dages intense klimaforhandlinger i København.

FN's klimachef, Yvo de Boer, kan ikke sætte navn på et eneste land, der har skrevet under på erklæringen, men håber, at det vil ske inden næste års klimakonference i Mexico.

»Vi har kørt bilen frem. Så er det op til landene, om de vil stige om bord. Jeg håber, at de mange, der i nat støttede teksten, vil skrive under, men der vil nok også være mange, der er nervøse for, hvad det fører med sig«, siger Yvo de Boer.

COP15 er slut
COP15 er nu officielt forbi. Hammeren er blevet slået i bordet for sidste gang flere timer efter, at stats- og regeringscheferne i al hast forlod København uden at vide, om der overhovedet blev en erklæring at læse op.

Det blev der dog trods alt.

Klimaerklæringen 'Copenhagen Accord' skal nu danne grundlag for det videre arbejde med at begrænse udledningen af drivhusgasser og sikre ulandene bedre muligheder for at tilpasse sig til klimaforandringerne.

Slutresultatet af COP15 betyder ifølge Yvo de Boer, at der er kortere tid til at sikre verden mod klimaforandringerne.

»Vinduet er blevet mindre. Tiden kortere er blevet kortere og vi har en stor udfordring foran os«, siger Yvo de Boer.

Noget at bygge videre på
Selv om det er småt med konkrete resultater er han uenig med de mange kommentatorer, politikere og græsrødder, der har stemplet konferencen som en katastrofe og omdømt Hopenhagen til Nopenhagen.

Efter 14 dages forhandlinger i København gør han status. Ifølge klimachefen har COP15 rent politisk været en succes, fordi så mange ledere har kastet sig ind i kampen mod klimaforandringerne.

»Vi har aldrig tidligere set så mange verdensledere samlet i kampen for klimaet. Selv om det så meget svært ud, valgte 115 regeringschefer alligevel at komme til København og kaste sig engageret ind i forhandlingerne. Det er det, vi nu skal bygge videre på«, siger Yvo de Boer.

Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få nyhederne gratis i din indbakke hver morgen.

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Seneste klima-tv

Tøbruddet

Klima-tjek

Test dig selv: 16 påstande om klimaet.

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe