Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 11. dec. 2008 KL. 14.06

Minister skælder ud på bestyrelsen på Charlottenborg

Bestyrelsen burde have opdaget millionunderskuddet på Charlottenborg, mener Carina Christensen (K).

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Kulturminister Carina Christensen erkender nu, at der er behov for mere professionelle bestyrelser i kulturlivet, skriver Børsen.

Erkendelsen sker på baggrund af kritikken af modellen på Charlottenborg, hvor bestyrelsen ikke opdagede et dundrende underskud, før kunsthallen stod midt i krisen.

»Bestyrelsen fulgte ikke god nok med«
En professionel bestyrelse ville have sørget for at følge med i de økonomiske realiteter, har kritikken lydt fra blandt andree statsrevisor Henrik Thorup (DF) og ekspert i bestyrelsesansvar Morten Samuelsson fra CBS.

»Jeg er ikke tilfreds med bestyrelsens rolle i sagen, jeg forventer, at man driver en kulturinstitution professionelt og effektivt. Bestyrelsen fulgte ikke godt nok med i økonomien på Charlottenborg, så de deler ansvaret med direktøren for budgetoverskridelsen. Jeg vil ikke afvise, at der er behov for mere professionelle bestyrelser i kulturlivet, det ønsker vi alle,« siger Carina Christensen (K) til avisen.

På Charlottenborg nåede minusset at runde 3,2 mio. kr., før der blev sat prop i med fyringen af kunsthallen svenske direktør Bo Nilsson.

Vil rydde op i sammensætning af bestyrelser
Kulturministeren åbner op for, at der skal ryddes op i de måder, som kulturbestyrelser traditionelt er blevet sammensat på.

»Kulturverdenen er meget speciel på det her område, fordi bestyrelsernes sammensætninger ofte er historisk betingede, og der ligger politiske aftaler bagved«, siger Carina Christensen.

Hun vil gerne have undersøgt, hvordan den ideelle sammensætning af bestyrelser skal se ud.

Møde med ekspertgruppe
Carina Christensen har endnu ikke noget overblik over, hvor omfattende bestyrelsesproblemerne i kulturlivet er på generelt plan, men hun mener det er oplagt at begynde med at kigge nærmere på Charlottenborg-bestyrelsen.

Kulturministeren har netop holdt møde med den ekstragruppe, der kom med en række anbefalinger til Charlottenborgs transformation til kunsthal.

Den tidligere kulturminister Brian Mikkelsen (K) valgte at overhøre anbefalingerne på visse områder, og derfor har flere kritikere anført, at også Brian Mikkelsen bærer ansvar for skandalen på Charlottenborg.

Det forventes i øvrigt, at den ledige direktørstilling på Charlottenborg efter den fyrede Bo Nilsson snarest slås op.

Annonce
Annoncer
Erhverv
23. maj. KL. 03.00

DA nedlægger veto om arbejdstid

Arbejdstiden skal alene øges ved lov, kræver arbejdsgiverne. Dermed må der skæres i ferie eller helligdage, siger forsker.

Kultur
23. maj. KL. 06.37
Tilløbsstykke. Salen var fyldt, da Norge blev fejret i Nordkorea. - Foto: GORM K GAARE

Kunstner efter Norge-show i Nordkorea: Der findes idioter i alle lande

Der er mange ting, vi ikke forstår ved Nordkorea, siger norsk provokateur.

Fodbold
22. maj. KL. 18.59
Foto: DRESLING JENS

FCN-fan: Nu kommer alle skabsfansene ud - de ved jo godt, hvor guldet ender

Farumgenserne er enige om, at FCN vinder mesterskabsfinalen mod Horsens.

Annoncer
Annoncer

debat lige nu

mest kommenterede