Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 29. jun. 2009 KL. 09.47

Masser af roser til 3D-storfilm

'Titanic'-instruktøren James Cameron har givet publikum et 24 minutters smugkig på sit forventede kæmpehit 'Avatar'.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Forventningerne til James Camerons 3D-film ’Avatar’ er enorme, og de er om muligt vokset til nye højder, efter at instruktøren James Cameron på Cinema Expo i Amsterdam har vist 24 minutter af filmen.

’Avatar’ handler om en krig på en fjern planet. Selv om der var forbud mod, at medierne måtte rapportere fra seancen, er der lagt anonyme beskrivelser på nettet.

Og publikum nærmest tabte kæberne af benovelse over det, de så. »Overvældende«, »noget man aldrig har set før« og »den her film vil ændre filmhistorien for altid«, lyder nogle af de anonyme udsagn, der er lagt på Twitter, skriver BBC.

LÆS BBC'S ARTIKELCameron viser de første klip fra 'Avatar' (eksternt link)

Kulminationen på 3D-bølgen
Ifølge Hollywood Reporter var der stående ovationer efter de 24 minutter.

James Cameron har arbejdet på filmen i en årrække, og det er hans første film siden megasucces’en ’Titanic’ fra 1997. ’

Avatar’ får premiere i amerikanske og britiske biografer 18. december. Den forventes at blive den foreløbige kulmination på den 3D-bølge, der det seneste år er skyllet ind over biografer verden over.

Annonce
Annoncer
Hårdhændet. Ved et NATO-topmøde i Chicago fastslog præsident Obama over for amerikanske journalister, at han har til sinds at fortsætte sine angreb på Mitt Romneys fortid i kapitalfonden Bain Capital trods kritik fra baglandet. - Foto: Pablo Martinez Monsivais/AP

Obama og Romney varsler brutal valgkamp

Trods kritik fra egne rækker forsikrer Obama, at han vil fortsætte sine hårde angreb på udfordreren Mitt Romney.

Kultur
23. maj. KL. 06.37
Tilløbsstykke. Salen var fyldt, da Norge blev fejret i Nordkorea. - Foto: GORM K GAARE

Kunstner efter Norge-show i Nordkorea: Der findes idioter i alle lande

Der er mange ting, vi ikke forstår ved Nordkorea, siger norsk provokateur.

Erhverv
22. maj. KL. 23.14
Nedtur. Facebook-aktien har på sin kun tredje dag på børsen tabt mere end de fleste virksomheder er værd. - Foto: Richard Drew/AP

3 dage på børsen: Facebook er 120 milliarder mindre værd

Facebook-aktien faldt for anden dag i træk, nu med næsten ni procent.

Annoncer
Annoncer

debat lige nu

mest kommenterede