Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 27. jul. 2009 KL. 17.01

Anders And taget i piratkopiering

Forlagskoncernen Egmont er ked af at have bragt Anders And-stribe, hvor Anders bliver musik-pirat.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

I Sverige er debatten om piratkopiering et af tidens varmeste politiske emner, og det får nu forlagskoncernen Egmont til at gå offentlig bodsgang.

Egmont i Sverige beklager at have bragt en historie i forrige uges Anders And-blad, hvor 'Kalle Anka' - svenskernes navn for Anders And - ser en mulighed for at tjene en mindre formue ved at brænde en masse kopier af sangeren Åke Skråls seneste og meget populære skive.

Bragt i mange lande
»Vi beklager, at vi ikke reagerede på, at den svenske politiske debat om ophavsret er så hed, som den er«, siger områdechef i Egmont Marika Bark til dn.se.

LÆS HISTORIEN HER: Anders som musik-pirat på svensk (eksternt link)

Hun henviser til, at historien tidligere har været bragt i en række andre lande uden, at det vakte opsigt, siden den første gang blev trykt i Holland i 2007.

Onkel Joakim opdager Anders
Anders Ands forsøg på at score kassen falder til jorden, da onkel Joakim tager ham på fersk gerning.

Og da onkel Joakim har rettighederne til Åke Skråls sange, er han ikke just begejstret for sin nevø. Historien ender med, at Anders falder på knæ og lover aldrig at bedrive piratkopiering igen.

Marika Bark fastslår, at Egmont ikke har noget ønske om at stå på den forkerte siden af loven. Det gælder også i historierne om Anders And.

»Det kan opfattes som om, at vi tager stilling (i debatten,red.). Men det gør vi ikke - bortset fra, at man skal stå på den rigtige side af loven«, siger Marika Bark.

Ingen ballade i Danmark
Martin Blemsted er redaktør på Egmonts Serieforlag i Danmark, der udgiver Anders And herhjemme.

Han oplyser, at historien, 'Straffen for piratkopiering', blev bragt i Anders And blad nummer 30 tidligere på året uden at vække opsigt.

LÆS ARTIKEL:Nyt Anders And-blad på vej til de yngste

»Det var ikke noget, der gav nogle reaktioner. Når fansene reagerer, er det typisk, fordi de enten er meget begejstrede for en historie eller fordi, de ikke kan lide den«, siger Martin Blemsted.

Ikke politisk korrekt
Han understreger, at Anders And ikke altid har optrådt politisk korrekt, som i den berømte tegner Carl Barks versioner, hvor Anders giver Rip, Rap og Rup tæsk med en kæp.

»Men det var jo også en anden tid«, siger Martin Blemsted.

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 10.30
URO. Masser af grækere var på gaden i går i protester mod den sparepakke, som det græske parlament nu har stemt igennem. - Foto: Nikolas Giakoumidis/AP

Ekspert: Det er som at tisse i bukserne for grækerne

Redningspakken sætter ikke gang i hjulene i Grækenland, vurderer lektor.

Uddannelse
13. feb. KL. 09.24

Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen

Rektorer afviser studerendes ønske om mere tid med underviserne.

Sport
13. feb. KL. 10.42 opdateret KL. 11.15
Debutant. Stævnet i Panama var Lance Armstrongs første i Ironmanserien, som World Triathlon Corporation står bag. - Foto: Arnulfo Franco/AP

Armstrong undgik dopingkontrollen

Rasmus Henning undrer sig over at top 3 ved triatlonstævnet i Panama ikke blev dopingtestet.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:15

13. feb. KL. 10.34 TV Se Whitney Houstons sidste optræden