»Finder vi ikke den helt unikke film i stil med 'Goodbye Lenin' ved dette års Cannes Festival, er der stor risiko for, at vi må dreje nøglen om«. Så drastisk tegnede medindehaver af Øst for Paradis, Uffe Sloth Andersen, i sidste måned situationen over for Politiken. Premiere sidst på efteråret Hvorvidt Ken Loachs guldpalmevinder, 'The Wind That Shakes the Barley', så er den unikke film, vil vise sig. For den lille århusianske biografs distributionsselskab har nemlig købt filmen, og nu leder Uffe Sloth Andersen og Ole Bjørn Christensen efter en dato, hvor filmen kan få danmarkspremiere. »Det kan tidligst blive sidst på efteråret, da biograferne allerede har lagt deres repertoireplaner langt frem i tiden«, siger Ole Bjørn Christensen, som ikke vil afsløre, hvor meget Øst for Paradis har måttet punge ud for at erhverve filmen til Danmark. »Til gengæld kan jeg sige, at vi skal have cirka 25.000 gennem tælleapparaterne i seks eller syv biografer rundt i landet, før vi begynder at tjene penge på den. Vi håber naturligvis på, at Grand i København bliver en af dem«, siger Ole Bjørn Christensen. Købte syv film I alt købte Ole Bjørn Christensen syv film i Cannes. Blandt dem var også vinderen af Juryens Grand Prix, Bruno Dumonts 'Flanders', samt vinderfilmen for bedste mandlige hovedrolle, 'Days of Glory' af Rachid Bouchareb, og vinderen af såvel det gyldne kamera som Prix Europa Cinemas, '12:08 East of Bucarest' af den rumænske instruktør Corneliu Porumboiu.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Styrelse brugte 280.000 kroner på Folkemødet – fire kendte ansigter fik 70.000 kroner
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Test: Er du bedre til geografi end gymnasieeleverne fra årgang 2003?
-
Her er alle Socialdemokratiets nye ordførere
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Maria Brix
Min nabo sagde: »Nå, nu kan du pludselig godt gå uden stok«. Sådan en kommentar sætter sig
Lyt til artiklenLæst op af Maria Brix
00:00







