Årets Kritikerpris og Georg Brandes-pris bliver muligvis slet ikke uddelt. Årsagen er, at regeringen har indefrosset alle udbetalinger over 25.000 kr. Den forrige regering lovede at forhøje bevillingen til de to priser fra 25.000 kr. til 30.000 kr., men Litteraturkritikernes Lav ved ikke, om priserne som planlagt kan uddeles 24. januar. I chok »Lige nu er vi selvfølgelig i chok«, siger Marie Louise Kjølbye, formand for Kritikerlavet, der udpeger prismodtagerne. Kritikerprisen og Georg Brandes-prisen for 2001 er planlagt til uddeling torsdag 24. januar 2002. De nominerede er Inge Eriksen, Sven Holm og Pia Juul.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
Ukendt historie udgives 47 år efter ikonisk dansk forfatters død
-
»Det gik op for mig, at jeg var i en suite med en mand, der overhovedet ikke var ude på det, jeg troede«
-
Test: Er du bedre til geografi end gymnasieeleverne fra årgang 2003?
-
Styrelse brugte 280.000 kroner på Folkemødet – fire kendte ansigter fik 70.000 kroner
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Rose Nira Glad og Hanne Vedel Sterndorf
Klumme







