Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 3. jun. 2008 KL. 09.01

Kunstreception til kvart million var skrabet

Da Statens Kunstfond forleden brugte en kvart million på en reception, var det omkring 100.000 mindre end de to foregående år.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det gav knubbede ord med på vejen fra Venstre og Dansk Folkeparti, da Ritzau for et par uger siden kunne berette, at Statens Kunstfond havde holdt en reception for næsten en kvart million - 247.150 - kroner.

Men ifølge tidligere fakturaer, Ritzau efterfølgende har fået aktindsigt i, var stipendiereceptionen den 14. maj nærmest en skrabet en af slagsen.

I alt godt 900.000 kroner
I både 2007 og 2006 lå udgifterne til receptionerne således omkring 100.000 kroner højere på henholdsvis 337.098 kroner og 344.401 kroner.

Dermed har Statens Kunstfond brugt i alt 928.649 kroner på tre receptioner. Og alle priserne er vel at mærke eksklusiv moms, da Statens Kunstfond som alle andre statslige institutioner får refunderet momsen.

DF er kritisk
De nye oplysninger forarger formand for Kulturudvalget i Folketinget Karin Nødgaard (DF). Hun vil nu spørge kulturminister Brian Mikkelsen (K), om han finder niveauet passende.

»Det virker helt mærkeligt, at Statens Kunstfond har så mange penge til drift og receptioner, hvor den skal uddele egentlig støtte til kunstnere«, siger hun.

PR-bureau tjener 100.000 kroner
Hun hæfter sig desuden ved, at kommunikationsbureauet Have PR hvert af de tre år har kunnet udskrive regninger til kunstfonden på langt over 100.000 kroner for at stå for de praktiske aftaler omkring receptionerne.

»Efter min mening burde de mange penge i højere grad gå direkte til kunstnerne i stedet for arrangørerne«, siger hun.

De tre seneste års udgifter til receptionerne står i øvrigt i skærende kontrast til kutymen de foregående år. Her lå udgifterne per arrangement typisk langt under 20.000 kroner.

Større budget skal skabe opmærksomhed
Fra 2005 til 2006 steg udgifterne eksklusiv moms således fra omkring 10.000 kroner til de føromtalte godt 344.000 kroner.

Ifølge Statens Kunstfond var det fuldt bevidst, at man fra 2006 skruede op for festlighederne for at skabe mere opmærksomhed.

Og opgradering af festlighederne vakte tilsyneladende begejstring hos kulturminister Brian Mikkelsen (K). Ifølge aktindsigten fra Statens Kunstfond fandt ministeren det 'så positivt, at han det første år, hvor stipendieuddelingen blev markeret i et større omfang, bidrog med et tilskud til dækning af halvdelen af udgifterne til arrangementet'.

/ritzau/

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede