Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 19. mar. 2009 KL. 09.18

Populær radio fyrer halvdelen

Radio Nova, The Voice og Radio City har dårlige lyttertal. På et stormøde i dag afgøres medarbejdernes - og radioernes - fremtid.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fra klokken 9 i dag er der kun musik og ingen værter bag mikrofonerne på de tre kommercielle radioer i SBS Radio.

Halvdelen af medarbejderne på radiostationerne Nova, The Voice og Radio City bliver nemlig fyret.

»Det går ikke efter forventningerne«, står der i en mail, som medarbejderne på de tre reklamefinancierede radiostationer har modtaget.

Alle 88 medarbejdere er indkaldt til stormøde klokken 9.30, og 43 af dem vil blive fyret ved personlige samtaler i løbet af dagen.

Kedte værter
Især Radio Nova har ellers satset hårdt med kendte værter på TV 2 Radios gamle sendeflade, og de sidste to uger har tv-reklamer lokket med Vicki Berlin, Søren Malling og Dennis Ravn på Novas morgenprogram.

Radioen er Danmarks sjette mest populære med fire procent af alle danske radiolyttere over 12 år, viser nye lyttertal fra Gallup.

The Voice har under halvt så mange lyttere som Nova, og medarbejderne på radioen frygter for fremtiden. Stationen blev etableret i 1984 og er Danmarks ældste reklamefinancierede radio.

I alt er 7,3 procent af de danske radioer stillet ind på en af de tre stationer i SBS Radio.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede