Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 13. apr. 2009 KL. 13.19

Skotsk jomfru lægger England ned

47-årige Susan Boyle er døbt 'Paula Potts ' i de britiske medier efter en pragtpræstation i 'Britain's Got Talent'.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

'Den skotske jomfru', 'den behårede engel', 'Paula Potts'...

Uventet stjernefrø har mange kælenavne i de britiske medier, efter at 47-årige Susan Boyle forleden chokerede dommere, tilskuere og tv-seere med sin skønsang i talentshowet 'Britain's Got Talent'.

For ikke siden operafænomenet Paul Potts har en deltager i den grad overrasket i showet.

Jomfru fra højlandet
Susan Boyles audition er i øjeblikket den suverænt mest sete video på videosiden YouTube.

Her kan man høre den pjuskede Boyle fortælle, at hun bor alene med sin kat Pebbles i en skotsk landsby, og at hun i øvrigt aldrig har prøvet at kysse nogen - uden det dog skal betragtes som en kontaktannonce, understreger hun.

Da hun skal præsentere sig selv på scenen, falder hun over ordene, og publikum griner og vender øjnene mod himlen, da hun sammenligner sig selv med musicallegenden Elaine Paige.

Men så begynder hun at synge ...

Hummeren kunne synge
Den ene af de tre dommere i panelet, Piers Morgan, beskriver Boyle-oplevelsen på sin blog.

»Indrøm det, da Susan Boyle gik på scenen i 'Britain's Got Talent', smilede du. Jeg tvivler på, det var et forventningsfuldt smil, fordi du troede, du skulle til at høre en ny Elaine Paige, Susans store idol«.

»Men derimod et smil, der udtrykte lige dele gys og spænding over det, vi regnede med ville ske - at Susans sang ville svare rimeligt præcis til den lyd, en hummer laver, når den stille og roligt koges ihjel«.

»Jeg kan tydeligt huske øjeblikket, hvor hun åbnede munden. Vi sad i et stort teater i Glasgow, 3.000 tilskuere var ved at knække sammen af grin, Simon og Amanda (de andre to dommere, red.) forsøgte at undertrykke en kluklatter, og så begyndte hun at synge. Og jeg kan ærligt sige, det var et af de mest fantastiske øjeblikke i min sikkert lige så usandsynlige karriere som talentshowdommer«.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede