Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 3. maj. 2009 KL. 14.14 opdateret 4. maj. 2009 KL. 16.59

Er du klog nok til at blive journalist?

Hvert år stiller Journalisthøjskolen 50 spørgsmål, som kommende studerende skal svare på. Prøv videnstesten her.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Er en spejderrobot en støvsuger, et overvågningskamera eller noget helt tredje?

Det er et af de 50 spørgsmål, som i år indgik i Journalisthøjskolens berygtede videnstest. En test, der sammen med en række andre prøver skal bestås, før en kommende journaliststuderende kan blive optaget på skolen i Århus.

Tag testen her.

Journalisthøjskolen indskriver 252 studerende hvert år, og kampen om pladserne bliver for de flestes vedkommende afgjort den første lørdag i maj måned, hvor skolens optagelsesprøve finder sted.

Bred viden påkrævet
Journalistik handler ifølge Politikens ordbog i nudansk om 'at indsamle oplysninger og sammensætte artikler eller programmer om noget, der skal bringes i aviser, blade, radio eller tv', og de 874, der i år mødte op til prøven, blev testet i flere af diciplinerne.

Optagelsesprøven bestod af en videnstest med 50 spørgsmål, en sprog- og kommatest, en artikel og en klumme.

Halvdelen for at bestå
For at bestå videnstesten skal man som udgangspunkt kunne svare rigtigt på hvert andet af de 50 spørgsmål, forklarer Journalisthøjskolens kvalitetschef, Solveig Schmidt.

»Det svinger lidt fra år til år afhængig af prøvens sværhedsgrad, men som tommelfingerregel skal man svare rigtigt på halvdelen af spørgsmålene for at bestå«, siger Solveig Schmidt.

Alle delene skal dog bestås, før en studerende kan blive optaget på den fireårige journalistuddannelse. Opgaverne med de højeste bedømmelser giver direkte adgang til Journalisthøjskolen, mens andre vil blive inkaldt til en personlig samtale.

Hovedparten får dog et afslag med den bedømmelse, skolen sender ud 14. maj.

Læs mere om hele prøven og prøv kræfter med de andre opgaver her.

Se også

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede