Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 1. sep. 2009 KL. 10.06

Gudesmuk vampyr er et megahit

Den amerikanske forfatter Stephenie Meyers bøger om vampyren Edward er blandt de mest solgte i Danmark.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Stephenie Meyer

Stephenie Meyer, 35 år, hjemmegående og mor til tre, er kvinden bag tidens hotteste bogfænomen, ’Twilight’-serien om teenagepassion og vampyrer. Serien består af fire bøger, alle solgt til filmatisering.

I Danmark er udkommet ’Tusmørke’, ’Nymåne’ og ’Formørkelse’. Til november kommer sidste bind, ’Daggry’.

Hendes første voksenbog, ’Vandrende sjæle’, udkommer på dansk i løbet af september.

Efterhånden ved de fleste, at Elsebeth Egholm, Stieg Larsson og Anne B. Ragde er storsælgere af bøger.

Men hvem kender Stephenie Meyer? Hvis hendes navn lyder ukendt, er det sandsynligvis, fordi du enten er mand eller har den forkerte alder.

Men stor er hun. I uge 34 indtog hendes tre første romaner pladserne som nr. 2, 7 og 9 over Danmarks mest solgte bøger.

Ugen før indtog hun førstepladsen i opgørelsen fra Bookscan.dk og Bogmarkedet. På verdensplan har hun solgt 72 millioner bøger.

Teenagepigerne elsker Edward
»Vi offentliggør ikke vores salgstal, men det går rigtig godt i Danmark«, siger redaktør Randi Høfring,Forlaget Carlsen.

Ifølge Bookscan.dk har Meyer foreløbig solgt over 40.000 bøger i Danmark.

Hvis det stadig kniber med at placere forfatteren, er det måske en hjælp, hvis vi oplyser, at Stephenie Meyer står bag den filmatiserede romanserie ’Twilight’, som ikke alene handler om unges spirende kærlighed, men også præsenterer en ung vampyr, der er så lækker, at enhver teenagepige er parat til at sætte tænderne i netop ham.

LÆSErik Jensens anmeldelse af filmen 'Twilight'

Historien om Stephenie Meyers ’Twilight’-serie er imidlertid ikke kun et fænomen i nyere populærkultur.

Det er også historien om en succes, der var utrolig længe undervejs i Danmark. Faktisk har Meyers bøger først fået et gennembrud her i 2009, selv om serien har været stor i næsten alle andre lande siden 2005.

Filmen bankede gang i bogsalget
Den sene succes skyldes ikke, at Forlaget Carlsen var sent ude. Tværtimod. Forlaget købte serien, allerede før den udkom på amerikansk.

I første omgang blev serien i Danmark rettet mod bibliotekerne, men de købte i 2005 så få eksemplarer, at forlaget ikke turde binde an med det almindelige bogmarked.

»Det var jo ærgerligt, for samtidig kunne vi se, at serien voksede i alle andre lande. På børnebogsredaktionen forsøgte vi at komme videre med serien, for jeg fik stadig flere henvendelser fra piger, der var interesseret i serien, men der var ikke stemning for det«, siger Randi Høfring.

Hendes bønner om at genudgive serien blev først hørt, da filmen, som er baseret på første bog i serien, var undervejs. Filmen havde premiere i begyndelsen af februar i år, og lige siden har bøgerne om vampyren Edward og pigen Bella været fast inventar på bestsellerlisterne.

Edward er bare 'gudesmuk'
»Bøgerne henvender sig typisk til piger i teenagealderen, men der er også voksne på 20-30 år, som læser dem. Man kan ikke sammenligne dem med Harry Potter, som er fantasylitteratur, hvor en del af handlingen foregår i et parallelunivers«.

»Her foregår alt i verden, som vi kender den, bortset fra at den også indeholder vampyrer og varulve. Det er en genre, der i USA kaldes ’paranormal romance’, det vil sige, at det er en kærlighedshistorie med overnaturlige elementer«, siger Randi Høfring.

» I ’Twilight’ er det særlige, at en af hovedpersonerne, Edward, faktisk er en vampyr. I virkeligheden er det Edwards person, som er det helt specielle ved historierne. Han er så gudesmuk, at alle pigerne forelsker sig i ham, og jeg måtte da også selv overgive mig, da jeg læste bøgerne«, siger Randi Høfring.

Ringen sluttes i november
Til dato har Carlsen udgivet tre af de fire romaner i serien, og forlaget får daglig 3-5 mail, hvor piger spørger, hvornår sidste bind i serien kommer. Det gør det i november.

Stephenie Meyer havde aldrig fået udgivet bøger, før hun skrev ’Twilight’-serien. Hun er 35 år, hjemmegående og mor til tre, og som Randi Høfring siger, kan man se, forfatteren er mormon.

»Bøgerne har masser af passion, inderlighed og dybe kys, men langt ind i serien er sex kun noget, man taler om. På den måde passer hendes serie jo perfekt ind i den amerikanske nypuritanisme«.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede