Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 7. sep. 2009 KL. 17.15

Fotograf skal skaffe 125 millioner på en måned

Stjernefotografen Annie Leibovitz skal tilbagebetale 125 millioner kroner. Ellers mister hun rettighederne til sine fotografier.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Hun er kendt for at tage billeder af berømtheder til forsiden af magasiner som Vanity Fair, Vogue og Rolling Stone.

Nu risikerer 59-årige Anne Leibovitz, at hendes fotografier ender på postkort.

Hun er nemlig blevet sagsøgt af et finansieringsselskab, der har lånt hende 24 millioner dollar, svarende til 125 millioner kroner.

Pengene skulle være betalt tilbage den 8. september, ellers ville hun miste rettighederne til sine fotografier og til sine to hjem i New York.

Nu har retten i Manhattens Højsteret dog ifølge New York Post kaldt en timeout - og givet Leibovitz en måned til at svare på anklagerne.

Har fotograferet nøgen Demi Moore
Det er selskabet Art Capital Group (ACG), der har sagsøgt Anne Leibovitz. Selskabet arbejder med rådgivning og finansiering for kunder i kunst- og underholdningsindustrien.

Leibovitz lånte 24 millioner dollar med sikkerhed i hendes to hjem på Manhatten og i byen Rhinebeck nord for New York samt hendes fotografier.

Hvis ikke Leibovitz kan betale pengene tilbage, har ACG ret til at sælge hendes huse og til at gøre, hvad de vil med ethvert billede, hun har taget og vil tage i fremtiden.

Når rettighederne til hendes billeder forsvinder ud af hænderne på Leibovitz, kan hun således ikke længere sætte grænser for, at hendes fotografier skal bruges til eksempelvis postkort eller plakater.

Michael Jackson satte Beatles-sange i pant
Annie Leibovitz er en af verdens mest berømte fotografer - især for hendes portrætter af diverse kendiser fra Michelle Obama og Dronning Elizabeth over Bruce Springsteen og George Clooney.

SE BILLEDEREt udpluk af Annie Leibovitz' fotografier (eksternt link)

Blandt de mere kendte portrætter er et billede af en nøgen og gravid Demi Moore og af ligeledes nøgen John Lennon, der omfavner Yoko Ono, få timer før han blev skudt i 1980.

Den amerikanske fotograf er langt fra den første kunstner, der har sat sine intellektuelle rettigheder i pant for at få et lån.

Michael Jackson købte i 1985 rettighederne til omkring 250 Beatles-sange skrevet af John Lennon og Paul McCartney. Sammen med hans egne sange sikrede de ham ifølge Los Angeles Times et lån på omkring 200 millioner dollar.

Det særlige ved den aftale, som ACG har indgået med Leibovitz er imidlertid, at hun risikerer også at miste rettighederne til de billeder, hun tager i fremtiden.

LÆS OGSÅKrisen får kunstnere til at belåne deres kunst

Beskyldt for at stjæle fotografier
Imens sagen om de lånte penge kører, er Annie Leibovitz løbet ind i en ny anklage.

Den italienske fotograf Paolo Pizzetti anklaget Leibovitz for at stjæle hans billeder.

Pizzetti hjalp Leibovitz med at finde nogle gode motiver i Venedig og Rom, som hun senere skulle fotografere til kampagne for kaffeproducenten Lavazza. Men ifølge Pizzetti var det i stedet hans fotografier, der optrådte i kampagnen.

Han forlanger, at Leibovitz betaler 300.000 dollar, svarende til 1,6 millioner kroner.

Annie Leibovitz har ikke udtalt sig offentligt om sagerne.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede