Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 13. sep. 2009 KL. 23.22

Det nye Big Fat Snake topper hitlisten

Big Fat Snake uden Peter Viskinde er en succes. Det viser salgstallene for bandets nyeste album.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Der var dem, der mente, at det var slut med de melodiske rock-melodier.

Men bandet Big Fat Snake beviser nu, at de stadig er fuldt berettigede til at kalde sig store og fede - på trods af den tidligere guitarist Peter Viskindes udgydelser om det modsatte.

Deres nyeste album 'What Is Left Is Right' er nemlig strøget direkte til tops på den danske albumhitliste efter udgivelsen 31. August.

DOKUMENTATION Se den danske hitliste(eksternt link)

Det sætter for alvor en stopper for de, der mente at Big Fat Snake ville floppe uden Peter Viskinde, der under stor mediebevågenhed blev smidt ud af bandet tidligere i år.

Det udløste en verbal slåskamp i de danske medier, da Viskinde mente, at udsmidelsen var uberettiget, og at bandets navn 'Big Fat Snake' i øvrigt tilhørte ham.

LÆS ARTIKEL Viskinde: Big Fat Snake er MIT band

Som et modtræk til sit gamle band, skyndte han sig derfor at samle nogle århusianske musikere og sætte turbo på indspilningerne, så han hurtigt kunne udgive en ny plade under navnet Big Fat Snake.

Siden har Peter Viskinde og det oprindelige band dog indgået forlig, og det endte med Peter Viskinde i stedet tog navnet 'Sheriffen'.

LÆS ARTIKEL Peter Viskinde har fundet nyt bandnavn

Udgivelsen af Viskindes album nåede dog en 33. plads på den danske hitliste.

Produceret af Cheif 1
På bandets hjemmeside siger bassisten Asger Steenholdt om den nye lyd:

»Vi er summen af dem, vi er. Vi er vores fællesmængde. Og den har med Peters afgang forandret sig. Så det nye materiale er det mest kompromisløse, vi nogensinde har lavet«.

Bandet har indspillet albummet siden september sidste år og har denne gang fået Chief 1 til at producere lyden. En producer, som bandet har været meget taknemmelige for, skriver de på hjemmesiden.

»Hans viden om os og kæmpe kærlighed for musik på tværs af genrer har givet os en helt ny spilleglæde og selvværdsfølelse, fordi han ikke har villet lave om på os, men har hjulpet os med at genopfinde os selv, som det band vi er«.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede