Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 29. sep. 2009 KL. 11.56

Kampklar Polanski kræver løsladelse

Den fængslede filminstruktør vil ifølge sin advokat tage kampen op mod Schweiz og USA.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Begæringen for at få filminstruktør Roman Polanski løsladt er nu afleveret til de schweiziske myndigheder.

Det siger hans advokat, Herve Temime, der efter en snak med sin klient udtaler, at Oscar-vinderen er i »kamphumør« og »chokeret og lamslået« over at være blevet arresteret i Zürichs lufthavn.

Amerikanske anklagere har begæret den 76-årige verdensberømte filminstruktør udleveret for at have forgrebet sig på en 13-årig pige i 1977. Han kendte sig dengang skyldig, men flygtede ud af landet.

Egne advokater provokerede arrestationen
Det internationale samfund – fra kreative kollegaer i filmverdenen til ministre i Frankrig og Polen – har protesteret mod anholdelsen og bedt USA om at benåde Polanski. Den franske præsident Sarkozy har udtalt, at han følger sagen »med stor opmærksomhed«.

LÆS ARTIKEL Ministre beder om benådning i Polanski-sag

Ifølge LA times har Roman Polanskis advokat hjulpet med at fremprovokere arrestationen, da de i sommer opfordrede anklagerne i Los Angeles til at droppe arrestordren, når de alligevel ikke har foretaget sig noget for at fange filmmageren i de tre årtier, han har været på flugt fra det amerikanske retsvæsen.

Det fik anklagemyndigheden til at udfærdige et dokument over deres anstrengelser. Blandt andet har de forsøgt at få fingre i ham, da han opholdt sig i Israel og Thailand, og de har bekræftet, at arrestordren stadig var gyldig, mens instruktøren befandt sig i Danmark og Sverige. Men af uvisse årsager er filminstruktøren aldrig blevet pågrebet.

Beskylder dommer for embedsmisbrug
Den unge pige, som anklagede instruktøren for voldtægt for 31 år siden, har udtrykt ønske om, at sagen bliver droppet, så hun kan slippe for hele tiden at blive mindet om episoden og se sit navn overalt i mediebilledet. Hun fik erstatning i et civilt søgsmål efter overgrebet.

I de seneste år har Roman Polanski flere gange anmodet retten i Californien om at droppe sagen. Han beskylder den nu afdøde dommer for embedsmisbrug.

Ifølge BBC blev han tiltalt for seks anklagepunkter og kan risikere livstid i fængsel.

De amerikanske myndigheder har 60 dage til at komme med en formel udleveringsanmodning.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede