Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 5. nov. 2009 KL. 16.20

U2 bygger mur i Berlin

Bandet markerer Berlinmurens fald og bygger mur uden om koncertpladsen

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Berlin får en ny mur i aften.

Det sker, når bandet U2 giver koncert nær stedet, hvor berlinmuren indtil for 20 år siden delte øst fra vest.

Men ironisk nok bliver der i anledning af koncerten bygget en ny mur. Den to meter høje barriere skal forhindre, at tilskuere uden billet kan se koncerten. Det skriver Der Spiegel.

LÆS ARTIKEL U2 optræder i Berlin i næste uge

»Det er en stor begivenhed, som jeg er meget glad for. Det ville være rart, hvis så mange berlinere som muligt kunne deltage«, siger Frank Henckel, der er ordfører for det kristendemokratiske parti i Berlin til Berliner Morgenpost.

»Det ville være dejligt, hvis arrangørerne ville undgå alle former for barrierer«, siger han.

Lukket af på fire sider
Koncerten skal spilles på Pariser Platz, som ligger lige foran Brandenburger Tor. Pladsen er omgivet af bygninger på tre af dens sider, og det er således pladsens fjerde side, der skal lukkes af med en ny mur - blot et stenkast fra, hvor den oprindelige berlinmur engang stod.

Ifølge Der Spiegel forventer politiet, at der vil dukke masser af mennesker op uden billet, og ordensmagten er parat til at lukke hovedgaden Unter den Linden, der løber hen mod Brandenburger Tor.

Koncerten bliver arrangeret i samarbejde med MTV European Music Awards, der blænder op for prisuddelingerne i aften. På mandag, som er den nøjagtige 20-års-dag for murens fald, vil Bon Jovi give koncert i Berlin.

LÆS ARTIKEL Bon Jovi hovednavn ved fejring af Murens fald

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede