Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 15. jan. 2010 KL. 23.32

P3 leverer guldregn, konfetti og syg bas

Trods tekniske startvanskeligheder blev den unge musik fejret med et brag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De vandt priserne

Vinderne af P3 Guld 2010

P3 Prisen: I Got You On Tape

P3 Talentet: The Rumour Said Fire

P3 Live: Nephew for deres DanmarkDenmark-turné

P3 Lytterhittet Rasmus Seebach for ’Engel’

Tidligere vinder af P3 Prisen

- 2009: Veto
- 2008: Dúné
- 2006: Mikael Simpson
- 2006: Tina Dickow
- 2005: Peter Sommer

I 2006 blev showet afholdt både i januar og november.

P3 Guld har indtaget pladsen i awardskoven, som det show, der leverer priser til de unges musik.

Og 2010’ernes første udgave af P3 Guld fik da vanen tro også uddelt fine priser til både spirende og veletablerede musikere.

En veloplagt og konfettidryssende Huxi Bach tog koncertsalens gæster og de mange seere hjemme i stuerne gennem aftenen, der udover priserne bød på live-optrædender fra landets dygtigske kunstnere. Og det blev gennemført, selvom showet havde lidt startproblemer.

Teknisk nedsmeltning
Det gik nemlig lidt galt, da aftenens første pris – talentprisen - blev uddelt af DR’s cirkusklædte værter Sara Bro og Camilla Jane Lee.

Uddelingen skulle ledsages af en poesi-oplæsning, men der begyndte det at gå galt. Der var ikke hul igennem til lyden, og ingen kunne høre den.

»Allerede nu, god start – tekniske problemer«, konstaterede værten Huxi tørt

»Det er godt allerede nu at finde ud af, hvilke teknikere vi ikke skal have med næste år«.

Et rygte, man tror på
På trods af det, blev prisen P3 Talentet alligevel uddelt til debutanterne fra The Rumour Said Fire, der kun har en enkelt udgivelse i bagagen - en Ep med fire numre. Men bandets smukke guitardrevne sange overøst med vokalharmonier imponerede juryen i en grad, så det nye band altså fik prisen med ordene:

»Når man hører sangen om kys på solbeskinnede balkoner bliver man uvilkårligt en lille smule varmere om hjertet i en kold tid med kriser, krig og katastrofer«.

HØR MUSIKKEN The Rumour Said Fire på myspace

Og videre:

»Indtil videre kun et rygte - men et rigtig godt rygte. Vi tror på det, The Rumour Said Fire«.

Bred musikpalet
Vanen tro var aftene garneret med optrædender fra store danske bands. Kashmir, der efterhånden har veteranstatus blandt på den danske scene åbnende musikballet stående på lysende pile mens de takfast damptromlede ud over publikum.

DJ-verdenens wunderkid Morten Breum fik til gengæld pumpet noget klassisk tung bas ud over publikum, assisteret af sangerinden Medina.

Den musikalske palet var den bredest mulige på det rytmiske felt med indslag fra rap-supergruppen Selvmord over Mew til aftenes store vindere i I Got You On Tape.

LÆS ARTIKELFattige rockstjerner vinder P3's store pris

De leverede en stroposkopsplintret performance inden de som aftens sidste vindere løb med den store P3 Pris og 100.000 kroner.

Klimatema
Ud over det musikalske blev koncerthuset også fyldt med gode grin, særligt da værten fik besøg af de to 'perlevenner' Bilo og T fra DR's Pirat tv.

Her lærte vi, at de to nydanskere er 'nede med Lars Løkke' og miljørigtige fordi de 'ikke brænder plastic af'.

Miljøet blev til dels et tema som aftenen skred frem og den nye Klimaminister Lykke Friis deltog på video, hvor hun gav klimavenlige musikråd. For eksempel foreslog hun, at Nephew skiftede navn til Genbrug og Carpark North til Bike Rack South.

I koncertsalens smukke rammer fik det yngre musikdanmark således albuerum til både latter og takketaler, konfetti og klapsalver som sprøde ingredienser i P3' Guldregn.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede