Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





»'Paradise' er en verden, der ikke eksisterer«
Kneppekonge. Fredag aften var der fest for gamle og nye deltagere i 'Paradise Hotel' på diskotek K3 i København. Peter er en af denne sæsons hoved- personer. Han var til forfest hos sangerinden Kat, inden de turede rundt i limousine for at fejre, at deres liv lige nu er én lang fest. - Foto: Jonathan Bjerg Møller
Seerne ved godt, at tv-fænomenet Paradise Hotel er fiktion, fastslår forsker.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:fakta
Paradise Hotel
Oprindelig et amerikansk realityprogram, der havde premiere på tv-stationen Fox i 2003. Konceptet har siden bredt sig til en række lande deriblandt Danmark, hvor TV3 for øjeblikket viser sjette sæson af den danske udgave af ’Paradise Hotel’.
Programmets koncept består i, at en gruppe unge mennesker tjekker ind på et luksushotel i Mexico, der er overvåget af kameraer døgnet rundt. Deltagerne skal danne par dreng og pige, og en gang om ugen sendes en person ud. Undervejs kommer der nye deltagere til, og der er udfordringer og konkurrencer. Efter cirka to måneders ophold afsluttes konkurrencen, og deltagerne kæmper om at blive den sidste person tilbage. Vinderen får 500.000 kr.
Kan følges mandag til torsdag kl. 22.00 på TV3. I denne sæson er der over 300.000, der ser med hver gang.
Cirka 2.200 unge mennesker søgte om at komme med i årets udgave.
Research: Politikens Bibliotek
Iklædt brede smil og med en flaske champagne i magnumstørrelse glider han rundt på limousinens bagsæde mellem lange, selvbrunede ben og nedringede kavalergange.
Under hver arm hænger et par letpåklædte blondiner med tung makeup og heavy parfume, som smyger deres slanke kroppe op og ned ad ham, mens han kysser lidt med den ene og rager lidt på den anden.
Der er ingen retning på limo’en, han har blot givet chaufføren besked på at køre sig selv og de andre realitystjerner fra denne og tidligere sæsoner lidt rundt under nattehimlen i det indre København, inden de ankommer til den røde løber foran Paradise Hotel-festen senere fredag aften.
For travlt til nøgler
26-årige Peter Birch fra Gentofte har pludselig fået for travlt til at være låsesmed. Det er blevet en fuldtidsbeskæftigelse for ham at gå i byen, optræde på tv, i ugebladene, formiddagsaviserne og som gæstebartender på diverse diskoteker.
Siden første afsnit af programmet ’Paradise Hotel’ sæson 6 rullede hen over tv-skærmene i februar, er han blevet kendt som ’Ulven Peter’, programmets ukronede kneppekonge, der ubekymret har taget for sig af de kvindelige deltagere for åben skærm.
LÆS OGSÅTV3 hitter med silikonetøser og knaldekonger
Tidligere fredag har han været gæstevært på DR’s ungdomsprogram ’Boogie’, og i morgen tidlig skal han til Randers for at skrive autografer i en tøjforretning.
Fire gange om ugen trækker ’Paradise Hotel’ op mod 300.000 seere til skærmen for at vise en flok unge mænd og kvinder rende halvnøgne rundt på et luksushotel i Mexico, hvor de horer og drikker og snyder og bedrager hinanden for at få lov at blive længst muligt og vinde den halve million.
LÆS OGSÅ'Paradise Hotel' har godt fat i seerne
De landsdækkende medier har skrevet om ’Paradise Hotel’ hele 287 gange siden februar måned, og ifølge en undersøgelse foretaget af Berlingske Research opfatter 25 procent af unge mellem 15 og 19 år deltagerne som forbilleder.
Ikke taber-tv
’Paradise Hotel’ er simpelthen blevet et fænomen.
Som 26-årige Mathias Herup Nielsen, en trofast seer og ’Paradise’-fan siger det: »Det er alt for nemt bare at afvise programmet som tv om tabere for tabere, som der ellers er en tendens til«.
Han studerer forvaltning på RUC og har analyseret programmet i en kronik i Dagbladet Information. Han opfatter det som en kondenseret form af dagens samfund:
»Deltagerne opdrages i ekstrem grad til at lade alle livets forhold underordne sig konkurrencens logik. Spillet siger i virkeligheden til dem: ’For at vinde bliver du nødt til at bruge venskabet, kærligheden, din krop og din pik som instrumenter i den højere sags – sejrens – tjeneste, ellers bliver du en taber«.
»Det er en form for individualisme, som opdrager os til at udnytte sociale bånd som redskaber for vores egen vindings skyld. Og den logik er blevet udpeget i nogle af de mest anerkendte og citerede diagnoser gennem de senere år i alt fra singlelivskultur og parforholdsdannelse til teamwork på arbejdspladserne«, siger han.
»Vi elsker at se dig, du er så sjov«
Ude på Vesterbrogade er Peter blevet stoppet af et par hvinende piger, da limousinen gør holdt foran 7-Eleven.
»Peter, Peter«, jubler de og knipser løs med deres mobilkameraer, mens de på skift poserer med armene omkring ham.
»Vi elsker at se dig, du er så sjov«, råber de, inden han igen dumper tilbage på lædersæderne.
Hos nogle eksperter har det vakt bekymring, at de unge opfatter deltagerne som forbilleder. En af dem er Ditte Dalum Christoffersen, antimobbekonsulent hos AMOK. Hun frygter, at værdierne i ’Paradise Hotel’ vil aflejre sig i seerne og legitimere mobning, uhæmmet druk og sex som handelsvare:
»Det er jo unge mennesker fra almindelige danske familier, som tv-seerne kan identificere sig med. Det er ikke fiktion, det er reality. Programmet er med til at legitimere nogle ting, som allerede foregår ude i skolegårdene, for når de smukke og seje gør det på tv, så er det vel okay«.
Stive døgnet rundt
Et par timer tidligere ligger Peter ude i Gentofte og flyder på lædermøblerne foran fladskærmen i sin lille toværelses ungkarlehybel med gardinerne trukket for. I køleskabet i det krummede køkken ligger champagneflaskerne på køl mellem syltede asier og rødbeder. Han synes, mobbekonsulenten er en lige lovlig bekymret type.
»’Paradise’ er en verden, der ikke eksisterer. Til hverdag er jeg jo ikke sådan, som jeg er på tv. Vi kommer jo ikke ned for at spille ludo, vi tager derned med den indstilling, at vi skal score og feste og drikke og fyre den af. Og det tror jeg godt, at seerne ved. Vi er stive døgnet rundt, for der er ikke andet at lave. Vi har ikke mobiltelefoner eller film eller musik eller noget, så vi kan sådan set bare ligge ved poolen og drikke os fulde«, siger han.
»Det, man lærer dernede, er at lyve og bagtale og slikke røv. Det er ikke noget, man kan bruge herhjemme. ’What happens in Paradise, stays in Paradise’«.
Han hiver en bøtte voks op af en Faktapose, kører fingrene et par gange gennem håret og kigger sig i spejlet. »Sådan. Bum«, siger han så og stryger ud ad døren.
Realityshow uden virkelighed
Anne Jerslev, professor ved Institut for Medier, Erkendelse og Formidling ved Københavns Universitet, der har har forsket i reality-tv, er sådan set enig i med Peter fra ’Paradise’:
»Programmet har givet køb på så mange referencer til en ekstern virkelighed og er først og fremmest et spil. Det er et typisk eksempel på, hvad der er sket med realitygenren gennem de seneste år. Man bevæger sig væk fra reality og over i game showet«.
»Nok har Peter et cpr-nummer, og man kan møde ham til en fest i byen, men i programmet er han iscenesat som en figur eller en brik i et spil i så høj grad, at seerne er i stand til at skelne mellem fiktion og virkelighed, vurderer jeg. De kender efterhånden genrens koder og konventioner så godt, at de ved, at det her er iscenesættelse«.
»Og det gør ikke seerne til sexgale partyløver at se det her program«, siger hun.
Gratis grin
Hun betvivler også stærkt, at de unge ligefrem opfatter deltagerne som forbilleder. For til denne sæson har TV3 haft travlt med at caste visse af deltagerne som virkelig dumme, mener hun. Deltageren Amalie har eksempelvis tilføjet programmet stor underholdningsværdi med udbrud til sine modspillere som: »Du ligner en russisk roulette«.
Og en del af underholdningen består netop i, at seerne kan sidde trygt hjemme i sofaen og grine gratis af deres dumheder og krumme tæer over, hvor pinligt de opfører sig, når de smider tøjet og udstiller sig selv ved at imitere et pornografisk univers, vurderer hun.
»Jeg tror bestemt ikke, at seerne identificerer sig med dem, jeg tror snarere, at de kan føle en form for empati med dem, fordi de netop ikke bare er brikker i et spil, og man også kan fundere over konsekvenserne af at have været med i ’Paradise’. Og på den måde synes, at de også er udsatte unge mennesker«, siger Anne Jerslev.
Én lang fest
Limousinen bevæger sig over Langebro og stopper et stykke ude på Amager. Den storbarmede silikonesild Susan K stiger ind. Hun er kendt fra en tidligere sæson af ’Paradise Hotel’, hvor hun ikke var bleg for at dyrke sex oven på lagnerne. Og siden har hun været omsværmet af ugebladene og formiddagspressen.
Limousinen fortsætter mod Knabrostræde og diskoteket K3 i Indre By. Og inde på bagsædet ved Peter godt, at seerne griner af dem.
»Men hvem ville ikke sige noget dumt og gøre noget pinligt, hvis de blev filmet 24 timer i døgnet? Det er én lang fest. Og der sker jo ikke noget dernede, som ikke sker til en fest en sommeraften i København; der ender man også med at ligge og tage på hinanden i en brandert«, siger han.
Han meldte sig til programmet for at få en ferie og en fest ud af det. Og mere er der sådan set ikke i det.
Håber på at blive studievært
»Jeg lever minut for minut. Jeg tænker sgu ikke så meget over det. Det er bare skæg og ballade alt sammen«, siger han, inden han tømmer champagneflasken og skråler med på Bon Jovi-hittet, der brager ud af højttalerne: ’It’s my life/ It’s now or never / I ain’t gonna live forever /I just want to live while I’m alive’.
Og livet i limousinen er meget sjovere end livet som låsesmed. Også selv om de måtte splejse til den eksklusive udlejningsvogn, og han nærmest ikke tjener noget på sine job som gæstebartender, men lever af en lille opsparing. For når han går i byen, kommer han forrest i køen, og diskoteksejerne sender sprutflasker ned til hans bord.
»Jeg håber jo, at jeg kan blive noget inden for mediebranchen. Studievært måske«, siger han.
Chaufføren åbner limousinedøren, og Peter stiger ud på den røde løber, hvor fotograferne leger solskin i natten med deres blitzende kameraer, og den samlede, danske sladderpresse plirrer med øjnene og vifter med deres notesbøger for at fange hans opmærksomhed.
Glemt om et år
Han ved godt, at folk ikke vil huske ham for evigt. Lige bag ham går Reka fra forrige sæson af Paradise. Hun har været arbejdsløs og på dagpenge det seneste halve år. Og hende er der ingen af fotograferne eller journalisterne, der tager notits af.
»Det er lige nu, at jeg skal fyre den af og nyde det og promovere mig selv. For om et år er det hele glemt«, siger han og kæmper sig ind til festen, hvor gæster med trutmunde og tårnhøje stiletter vrider sig under diskokuglerne. Og det er ikke til at se, hvem der er tidligere deltagere, og hvem der er fans eller tilrettelæggere af programmet. For de fleste har man allerede fortrængt.
»Nå, vi er jo ikke kommet for at snakke. Lad os få noget at drikke«, siger Peter og styrer mod baren.
Se også
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Mest læste på Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste anmeldelser
Seneste TV Kultur
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra