Per Jørgensens forside til 'Harry Potter og Dødsregalierne', 2007. Illustrationen er udført med olie på gessogrundet syrefrit akvarelpapir og måler 57 x 37 cm. Foto: Lauritz.com

Kultur

Danske Harry Potter-forsider på auktion

Syv håndmalede Harry Potter-illustrationer udbudt på Lauritz.com.

Kultur

Illustratoren Per Jørgensens syv forsider til eventyrfortællingerne om trolddomslærlingen Harry Potter er fra i dag af på auktion hos Lauritz.com.

Klikker man sig ind på auktionshusets hjemmeside, kan man lægge sit bud her fra kl. 12.

Der er ingen mindstepriser på illustrationerne til J. K. Rowlings bestsellere, men vurderingen lyder på 15.000 kr. stykket.

Se de syv illustrationer her

Harry Potter-aften i Herlev
Per Jørgensen tegner og maler alt i hånden, og de syv illustrationer er malet med oliefarver på papir.

Det kræver en helt speciel teknik, som Per Jørgensen vil fortælle meget mere om, hvis man tager til Harry Potter-aften hos Lauritz.com kl. 19 i aften i Herlev.

Auktionen over de syv illustrationer lukker mandag 11. maj.

Redaktionen anbefaler:

Læs mere:

Mest læste

  • Annonce

Annonce

For abonnenter

Annonce

Forsiden

Annonce