Vi sender nu en SMS-bekræftelse på din tilmelding til 20
Særtryk 1970-1979
Politiken har et stort udvalg af særtryk fra 1970´erne, klik her for at se mere...
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1585 kr.
Alm. pris 1985 kr
|
|
Pluspris 685 kr.
Alm. pris 860 kr
|
|
Pluspris 1585 kr.
Alm. pris 1985 kr
|
|
Pluspris 25 kr.
Alm. pris 50 kr
|





Hemmeligt arkiv: Kongen tilbød Danmark til tyskerne efter 1864
Kong Christian IX. Arkivfoto: Ullstein Bild
Dronning Margrethe har givet forfatter adgang til hidtil ukendte dokumenter i de kongelige arkiver
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt
TV Denzel Washington fik blåt øje i ny actionfilm
TV Hitmager gør comeback med forenklet setup
TV San Franciscos lufthavns-yogarum har stor succes
TV »Kold indisk skulder er et kæmpe problem for regeringen«
TV Her er politiets beviser mod Anders Breivik
TV Redaktør: Grækere er presset ud på afgrundens rand
TV Sådan ser nordlys ud oppe fra rummet
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Danmark som tysk delstat.
En for de fleste danskere fuldstændig utænkelig tanke. Men det var ikke desto mindre, hvad Christian IX i begyndelsen af juli 1864 tilbød den prøjsiske konge, Wilhelm I.
Christian IX på grænsen til højforræderi
Den danske konge fremsatte tilbuddet om, at Danmark kunne indgå i Det Tyske Forbund, i et desperat forsøg på at undgå, at det danske monarki mistede Slesvig og Holsten til tyskerne efter nederlaget i 1864-krigen.
Christian IX kontaktede i første omgang prøjserne uden om den danske regering, og dermed bevægede kongen sig hen til kanten af højforræderi.
Kongen ville ikke af med Slesvig og Holsten
Ræsonnementet var, at nok ville Danmark miste suverænitet. Til gengæld ville kongeriget fortsat omfatte både Danmark, Slesvig og Holsten.
SKRIVHvis vi var tyskere, var vi...?
Og tanken var ikke så fremmed for kongen som for de fleste andre danskere; Christian IX var selv født og opvokset i det sydlige Slesvig.
Historisk indsigt i Christian IX's private dokumenter
De dramatiske hændelser bliver beskrevet i forfatteren Tom Buk-Swientys nye bog, ’Dommedag Als’ – efterfølgeren til bestselleren ’Slagtebænk Dybbøl’.
LÆS OGSÅVi må se monstret fra Dybbøl i øjnene
Bogen udkommer 25. august, og i forbindelse med Buk-Swientys research har dronning Margrethe for første gang nogensinde givet adgang til Christian IX’s private arkiv over dokumenter om krigen og de efterfølgende fredsforhandlinger.
»Når man læser hovedværkerne om krigen, er disse begivenheder kun nævnt helt sporadisk«, siger Tom Buk-Swienty.
»Jeg har flere gange tænkt: Holy shit, står der virkelig, at man forsøgte at få Danmark til at blive en del af Tyskland?«.
Bismarck ville ikke have Danmark
Prøjsernes ministerpræsident Otto von Bismarck ræsonnerede imidlertid, at Prøjsen ville få store problemer med Danmarks indtræden i Det Tyske Forbund.
Stridighederne mellem dansk- og tysksindede i Slesvig ville stadig være uløste, og forbundet kunne blive nødt til at yde støtte til den danske konge imod de tysksindede slesvigere.
LÆS OGSÅDR er lun på 1864-nederlaget
På plussiden talte udsigten til prøjsisk kontrol over den danske flåde. Men her vurderede Bismarck, at især Frankrig ville reagere aggressivt, hvis den tyske marine pludselig blev væsentligt forstærket.
Ihærdige forsøg fra den danske konge
Senere lykkedes det Christian IX at overtale den danske regering til, at forslaget om dansk indtræden i Det Tyske Forbund i allerdybeste hemmelighed blev genfremsat hele to gange i forbindelse med fredsforhandlingerne i Wien.
Men begge gange fik tilbuddet den kolde skulder af Bismarck, og fredsslutningen endte med, at Danmark mistede Slesvig og Holsten – over en tredjedel af det danske rige – således at grænsen kom til at gå ved Kongeåen.
Museumsinspektør: Helt ny viden
Inge Adriansen, museumsinspektør ved Museum Sønderjylland, har tidligere set referencer til kongens tilbud.
»Men med sin adgang til Christian IX’s arkiv og ved at bruge tyske kilder bringer Tom Buk-Swienty jo helt nye ting frem«, siger hun.
Her bliver Christian IX hædret i det danske landskab med buster og statuer:
Se også
POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden
Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG
- Få dine daglige kulturnyheder på mail
Grækerne stemmer ja til sparepakke
Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.
Ronaldo sender Real tæt på guldet med hattrick
800.000 danskere er på overførselsindkomst
Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.
The Artist får engelsk Oscar for stumfilm
Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.
Endelig pumpes olien væk fra 'Costa Concordia'
Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'
53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.
Forsvarsspiller sender City til tops
Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.
Ekspert: Overenskomst er en gratis omgang
Arabere vil lave fredsstyrke sammen med FN
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Kultur
Seneste anmeldelser
Seneste TV
12. feb. KL. 19.16 TV Denzel Washington fik blåt øje i ny actionfilm
11. feb. KL. 23.56 TV Hitmager gør comeback med forenklet setup
8. feb. KL. 09.02 TV Harry Potter jagter spøgelser i ny gyserfilm
7. feb. KL. 21.22 TV Kom med bag om kulisserne på Oscar-nomineret stumfilm
4. feb. KL. 18.11 TV Indendørs park leverer 24 grader i vinterkulden
debat lige nu
seneste indlæg
mest kommenterede