Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 25. apr. 2007 KL. 10.51

Oppositionen kræver hastemøde om DR

Der bliver sparet for meget på programmerne i DR, mener et flertal udenom regeringen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

»Så meget kan DR simpelthen ikke spare på programmer«.

Det er beskeden fra Socialdemokraterne, SF og Det Radikale Venstre, som kræver et hastemøde med kulturminister Brian Mikkelsen (K) om de planlagte besparelser i DR, og forlanger, at ministeren indkalder alle partier bag medieaftalen.

»Vi ser med stor bekymring på de voldsomme nedskæringer på blandt andet DR-undervisning, sport, underholdning og aktualitet/debat. Og set i lyset af at DR selv har meddelt, at nedskæringerne også skyldes en underfinansiering af public servicekontrakten, er der er behov for, at forligskredsen overvejer enten en tillægsaftale til medieforliget eller en økonomisk genforhandling af public serviceaftalen med DR, skriver de tre medieordfører Mogens Jensen (S), Simon Emil Ammitzbøl (R) og Holger K. Nielsen (SF) i et brev til kulturministeren.

Også Enhedslisten har været ude med riven overfor de massive DR besparelser, hvoraf 187,5 millioner kroner ud af sammenlagt 287,5 millioner kroner bliver hentet på programmer og resulterer i afskedigelser af 200 redaktionelle medarbejdere.

DF: Det er synd for fattige pensionister
Regeringens støtteparti bakker op om kritikken af DR's spareplan, især når det gælder den folkekære sportsdækning, som nu hovedsageligt rykker til betalingskanalerne.

Det er de store besparelser på DR’s sportsredaktion, som er faldet DF-politikerne for brystet mere end noget andet, især når det angår fravalget af de dyre begivenheder som OL og VM i fodbold.

»Vi vil ikke acceptere, at pensionister med anstrengt økonomi skal ud og investere i en betalingskanal for at se sport. DR skal sende sport på et rimeligt niveau – og ikke kun tre minutter mellem Reimer Bo og vejret«, siger DF’s politiske ordfører, Peter Skaarup, til MetroXpress.

DF vil ikke lave redningsaktion
Peter Skaarup siger dog til TV 2 News, at der ikke bliver tale om nogen egentlig politisk redningsaktion, men fastholder, at han er meget kritisk overfor besparelserne.

Kulturminister Brian Mikkelsen (K) skød i går kritikken videre til DR’s ledelse, som »har det fulde ansvar for DR’s drift«.

Spareplanen indebærer besparelser på 287,5 millioner kroner, hvoraf to tredjedele skal findes på programmerne. Der skal fyres samlet 300 medarbejdere, hvoraf de 200 er redaktionelle medarbejdere. På Sporten er det to tredjedele af medarbejderne, som ryger ud.

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Musik
12. feb. KL. 11.15
Whitney Houston vil blive hyldet ved aftenens Grammy-uddeling i Staples Center i Los Angeles. - Foto: Matt Sayles/AP

Whitney bliver hyldet ved aftenens Grammy-uddeling

Whitney Houston skulle have optrådt ved gårsdagens Grammy-optakt.

Terror i Norge
12. feb. KL. 09.48
Norge. 40 norske kommuner har takket ja tak til det omdiskuterede mindesmærke, mens resten af de i alt 56 norske kommuner, der mistede indbyggere under massakren på den lille norske ø, er i tvivl eller har takket nej, skriver NRK. - Foto: LÆRKE POSSELT (arkiv)

Voldsomt omdiskuteret Utøyaskulptur deler Norge

Et mindesmærke for ofrene på Utøya har vakt stor debat.

Berlinale 2012
12. feb. KL. 10.15
Royalt. Den danske sømandskonge Frederiks liv bliver udgangspunkt for en biografisk film. Her danser kongen med sin ældste datter, dronning Margrethe. - Foto: (arkiv)/AP

'Dirch'-bagmand vil gentage succesen med film om Kong Frederik

Frederik den 9. portrætteres i ny film af folkene, der stod bag sidste års gigantiske biografsucces, 'Dirch'.

Annoncer
Annoncer