Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 20. okt. 2007 KL. 14.02

Homo-afsløring i Harry Potter

Harry Potters læremester og fortrolige, skoleinspektør Albus Dumbledore, er homoseksuel. Det afslører forfatterinden.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Professor Dumbledore fra den populære Harry Potter-serie er homoseksuel.

Det fortalte den britiske forfatter J.K. Rowling under et foredrag i Carnegie Hall i New York i går, skriver AP.

Hermed bekræfter hun, hvad mange Harry Potter-fans længe har haft en mistanke om. Nemlig at Albus Dumbledore, Hogwarths rektor, er til mænd.

Fansene var overvældede
Hun fortalte, at Dumbledore blev forelsket i troldmanden Gellert Grindelwald.

Men da Grindelwald gik over til den sorte trolddomskunst, blev Dumbledore »forfærdelig skuffet« og begav sig af sted for at destruere sin rival.

Det var Dumbledores store tragedie, sagde Rowling.

Publikum blev helt stille, efter at hun havde indrømmet Dumbledores største hemmelighed. Men efterfølgende udbrød der store klapsalver.

»Hvis jeg havde vidst, at det ville gøre jer så glade, havde jeg afsløret hemmeligheden for mange år siden«, lød det fra den 42-årige milliardær.

Delte meninger om hemmeligheden
Fans fra den største Harry Potter-hjemmeside, TheLeakyCauldron.com, delte sig i tre blokke, efter at nyheden om Dumbledore bredte sig.

En gruppe var usikker på, om Rowling ville trække udsagnet tilbage, en anden gruppe mente, at det var en unødvendig viden, mens den sidste gruppe bød den nye information om den stærke troldmand velkommen.

»Det her er endnu mere ærefrygtindgydende, fordi det tilføjer et andet lag til Dumbledores karakter, som allerede er så fyldig og indviklet. Jeg håber, at han kom over Grindelwald og forelskede sig igen«, skrev Amanda på hjemmesiden.

Scene lavet om
Rowling fortalte også, at da hun gennemlæste filmmanuskriptet til den sjette Harry Potter-film, 'Harry Potter og halvblodsprinsen', ændrede hun en passage om Dumbledore.

Oprindelig havde han siddet og dvælet ved minderne om gamle flammer. Hun havde streget dem ud og efterfølgende nedkradset 'Dumbledore er bøsse' hen over.

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Det arabiske oprør
9. feb. KL. 23.07
Angreb. Byen Homs er under kraftige angreb fra det syriske regime, fortæller indbyggere til CNN. - Foto: ANONYMOUS/AP

Læge i Homs: Alle venter på at dø

Syrisk læge fortæller om lemlæstelse, magtesløshed og total mangel på kirurgisk udstyr.

Musik
9. feb. KL. 21.40
Provo. Den engelsk-srilankanska sangerinde M.I.A. (Mathangi Maya Arulpragasam) gav sidste år koncert på Roskilde Festivals Orange Scene. - Foto: BRINKMANN MIE

Fuckfinger-popstjerne laver ny kæmpe-succes

M.I.A.?s nye video er på blot fem dage er blevet set over seks mio. gange.

Politik
9. feb. KL. 20.10
Foto: HØYBYE LIV

Forsvarsministeren: Jeg stoler på forsvarets top - men er ikke tossegod

Ministeren ser frem til undersøgelsen af fangesagen.

Annoncer
Annoncer