Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 3. apr. 2009 KL. 09.39

Bornedal laver doku-film om Afghanistan

Næste år sender TV 2 serien 'Danmark i krig', som seks danske instruktører står bag.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Seks danske instruktører skal fortælle hver deres historie om, hvordan det danske engagement i Afghanistan påvirker soldaterne, de pårørende og dem, der sidder med det politiske ansvar.

Det Danske Filminstitut (DFI) oplyser, at de seks dokumentarfilm vises som en samlet serie på TV 2 i 2010. De kommer til at vare 25 minutter hver. Serien har arbejdstitlen 'Danmark i krig'.

Blandt de seks instruktører er Ole Bornedal. Hans film, 'Sorg', består af intime samtaler med forældre til en dræbt soldat.

Fridthjof producerer
Bornedals kollega, Kasper Torsting, bidrager med 'Krigsminister' og tager udgangspunkt i endnu en begravelse af en dansk soldat, som forsvarsminister Søren Gade (V) deltog i.

Fridthjof Film skal producere serien, der har et samlet budget på 7,9 mio. kr. DFI støtter TV2 med 5,2 mio. kr. fra Public Service Puljen.

Puljen er en del af det aktuelle medieforlig og råder over 72,5 mio. kr. i perioden 2007-2010.

ritzau

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 15.59 opdateret KL. 16.52

Overenskomst for en kvart million danskere er faldet på plads

DI og CO-industri har indgået overenskomst.

Økonomien i krise
12. feb. KL. 12.17
Der er spænding forud for afstemningen om en omfattende sparepakke i det græske parlament senere i dag. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Nervekrig præger græske politikere inden afgørende afstemning

Flere græske parlamentarikere tvivler på, om de vil stemmer ja til sparepakke.

Fodbold
12. feb. KL. 15.40
Knæfald. Luis Suárez scorede et mål på Old Trafford, men kampen vil kun blive husket for det manglende håndtryk. - Foto: JON SUPER/AP

Så kom undskyldningen fra Suárez: Jeg begik en fejl, jeg fortryder

Liverpool-spilleren Luis Suárez er på knæ efter skandalen på Old Trafford, hvor han ikke ville give hånd til United-spiller.

Annoncer
Annoncer