Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 17. apr. 2009 KL. 14.14

Musikere: Piratdommen er rimelig

Kunstnere betaler regningen for de mange, som ikke vil betale for deres arbejde med at skabe musik, advarer forbund.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

»De fører sig frem som Robin Hood-typer«.

Sådan beskriver jurist i Dansk Musiker Forbund Morten Madsen fortalerne for piratkopiering af for eksempel spil og musik.

Udtalelsen falder efter fængselsdommene til fire mænd bag fildelingstjenesten Pirate Bay, der har hjulpet brugerne til at bytte piratkopieret musik.

Afviser undskyldning for piratkopiering
Madsen ser brugernes forsvar for at hente ulovligt kopieret musik som en dårlig undskyldning.

»Man vil gerne bortforklare sin amoralske adfærd, så man kan føle sig som et bedre menneske«, mener han.

Netpirater rammer musikere på levebrødet
Han undrer sig over indstillingen, der rammer de mennesker, der forsøger at leve af at skabe musik eller film.

»At leve af det og at kunne betale børnenes flyverdragter kræver, at man har en indtægt«, siger han.

»I sidste ende vil netpiraternes indstilling kunne betyde, at der bliver mindre af den kvalificerede musik. Det rammer de mennesker, der baserer sig på at leve af musik og for eksempel pantsætter deres hus for at sende et album på gaden«, mener han.

Pladebrande glad for dommen
Hos pladebranchens organisation, IFPI, roser formanden Peter Schønning dommen.

»For rettighedshaverne er det helt afgørende, at der kan skrides ind over for ophavsretskrænkelser. Dommen viser, at piratkopiering kan have alvorlige konsekvenser for dem, der står bag«, konstaterer han.

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Erhverv
13. feb. KL. 16.36

Kommune: Ansatte må kun holde kaffepause i et kvarter om ugen

Helsingør Kommune slukker fra nytår helt for smøgerne i arbejdstiden.

Danmark
13. feb. KL. 16.20

Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«

Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.

Musik
13. feb. KL. 15.04
Ligvogn. Her fragtes Houstons lig fra hotellet i Los Angeles til det lokale lighus. Nu får familien lige udleveret. - Foto: Mark J. Terrill/AP

Whitney Houstons familie får liget udleveret

Der kan gå op til otte uger, før de sidste prøver fra obduktionen ligger klar.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:15

13. feb. KL. 10.34 TV Se Whitney Houstons sidste optræden