Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 17. maj. 2009 KL. 11.28

Norge bryder Grand Prix-forbandelse

Det nordiske land har rekord i bundplaceringer i det Internatonale Melodi Grand Prix, men i aftes scorede landet et rekordstort antal point.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Rekorder

Irland har vundet syv gange, Luxembourg, Frankrig og Storbritannien fem gange.

Danmark har lagt grund til det Melodi Grand Prix, hvor flest mennesker har stået foran scenen, da hele 38.000 personer i 2001 indfandt sig i Parken.

Hele 22 vindersange har været sunget på engelsk, mens 14 lod sig forstå på fransk.

Hollandsk og hebraisk-sprogede sange har vundet tre gange hver.

I 2008 ringede over 3,7 millioner mennesker deres stemme ind, mens over 4,5 millioner sms'er tikkede ind.

Kilde: eurovision.tv

Samtidig med at nordmændene i dag fejrer deres nationaldag, glæder de sig over, at aftenens sejr i det Internationale Melodi Grand Prix retter op på en endog meget dårlig statistik.

Norge er nemlig det land, der ifølge Grand Prix'ets officielle hjemmeside flest gange er endt helt i bunden af pointskalaen. Hele ti gange skuffede nordmændene.

De uheldige resultater har fundet sted flere gange i næsten hvert eneste årti, siden det første Melodi Grand Prix blev holdt i 1956. Norge opnåede således bundplaceringer i 1963, 1969, 1974, 1976, 1978, 1981, 1990, 1997, 2001 og 2004.

16 lande tildelte toppoint
Indtil i går havde Norge i lighed med Danmark dog også stået øverst på sejrsskamlen to gange. Det var i 1985 og 1995.

Nu tæller Norges topplaceringer hele tre styk, og landet jubler over et rekordstort antal stemmer. Hele 16 lande tildelte Alexander Rybak topscoren 12 point, og hjalp ham dermed godt på vej mod de samlede 387 point, som han løb af sted med.

Den hidtige rekordindehaver af flest point tilhører ifølge netavisen vg.no en anden nordisk nation. I 2006 scorede den legendariske musikgruppe Lordi fra Finland 292 point.

Vg.no jubler over, at Alexander Rybak scorede dobbelt så mange stemmer som norske Bobbysocks i 1985.

Men måske er nationaldagen steget nordmændene til hovedet. I hvert fald nævner historien intet om, at der til aftenens afstemning var point at hente fra hele 42 lande, mens der i 1985 kun deltog 19 lande.

Alexander Rybak får mindre tid til »jenter«
Efter aftenens sejr dansede Alexander Rybak foran verdenspressen og fortalte blandt andet, at han nu får mindre til til »jenter«, som piger hedder på norsk.

»Nu får jeg i hvert fald ikke tid til piger«, sagde han ifølge dagbladet.no.

På SAS-hotellet i Moskva ventede hans mor, men Alexander Rybak nåede lige at sende endnu en hilsen til hjemlandet.

»Gratulerer, kære Norge. Fejr med måde. Nej, forresten, fejr så godt I kan«, sagde Alexander Rybak ifølge vg.no.

Han fejrer dagen i dag på den norske ambassade i Moskva.

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 20.49
kritiker. Maria Linda Koldau er en internationalt anerkendt musikprofessor, der kom til Aarhus Universitet i 2009. - Foto: DAGØ JAN

Dekan sender advarsel til åbenmundet musikprofessor

Universitetsprofessor skal under opsyn af konsulent, skriver avis.

Danmark
13. feb. KL. 20.16

Mand styrter 15 meter ned fra stillads

Dårlig afspærring kan være skyld i ulykke. Stilladsarbejder i kritisk tilstand.

Budget. Obamas budget får hårde ord med på vejen af republikanerne. - Foto: Charles Dharapak/AP

Obamas skatter rammer USA's rige

Republikanerne raser over skattestigninger for de mest velstillede amerikanere.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:15

13. feb. KL. 10.34 TV Se Whitney Houstons sidste optræden