• Film
  • Musik
  • Bøger
  • Scenekunst
  • Kunst
  • Anmeldelser
  • Medier
  • Nynne
  • TV-Programoversigt
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing
Marketing
Marketing
Annonce

Joblinks

SENESTE

SENESTE

SENESTE

Kultur 21. jun 2009 KL. 13.03

Brüno vil være den mest berømte østriger siden Hitler

Sacha Baron Cohen alias Borat alias Ali G er tilbage i rollen som den homoseksuelle modereporter ’Brüno’.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Han kommer marcherende med høje knæløft og hofter, der vugger forførende fra side til side.

På hovedet bærer han en sort bjørneskindshue magen til dem, den britiske dronnings livgarde har på.

Men hans uniform er langt mere vovet.

Den kontroversielle britiske skuespiller og komiker Sacha Baron Cohen forstår i den grad at iscenesætte sig selv, og da hans nye film ’Brüno’ havde forpremiere i onsdags i London, viste filmens stjerne, at han forstår at melde sin ankomst.

Vovet outfit
I aftenens festlige anledning dukker Sacha Baron Cohen op som Brüno, iført en rød, ærmeløs militærjakke, der stopper ved navlen, og den vrikkende bagdel bliver dækket til af et par ultrastramme, sorte, glinsende hotpants.

Han går skabagtigt i spidsen for en kvindehær, der matcher hans outfit.

Og han forklarer sin velkomsthappening med denne kommentar:

»Jeg ville gøre noget, der var flatterende for den kongelige familie. Noget dronningen – og jeg mener ikke Elton John – ville være glad for. Den britiske kongefamilie og østrigerne har en masse til fælles. Vi er stadig de eneste, der er stolte af at bære hagekorset«.

Og så er den provokerende stil for filmen vist lagt, og allerede inden premieren har Brünos ekstreme eskapader været oppe at vende i medierne.

Hug til Milk
Til onsdagens forpremiere fortalte han det fremmødte publikum, at han håber, at filmen kan være med til at nedbryde den negative stereotyp på en homoseksuel, som storfilmen ’Milk’ har skabt med den oscarvindende Sean Penn i rollen som Harvey Milk, der kæmpede for homoseksuelles rettigheder.

Sacha Baron Cohen, der er bedre kendt som satirefigurerne Borat og Ali G, forstår at forarge og provokere.

Kritikerne har i tidens løb ladet farverige adjektiver hagle ned over ham som for eksempel syg, vulgær, frygtløs, vild, grov og ikke mindst vanvittig morsom.

Borat
Nu har han gjort det igen og skabt en film, der går lige til grænsen og et stykke over.

I hvert fald hvis man spørger dem, der står for skud.

I Sacha Baron Cohens tidligere filmhit ’Borat’ fra 2006 gik det ud over Kasakhstan, hvor han spiller rollen som reporteren Borat fra den tidligere sovjetrepublik med den sorte Sadam Hussein-moustache.

I filmen kører han tværs gennem USA i en isbil besat af tanken om at blive gift med den storbarmede blondine Pamela Anderson, der er kendt fra Playboy og tv-serien ’Baywatch’.

På sin tur møder han forskellige amerikanere, mens han tager alle tænkelige fordomme op om Kasakhstan.

Brüno.  Foto fra filmselskabet.

Modereporteren Brüno
I ’Brüno’ er Kasakhstan blevet skiftet ud med Østrig, og satirefiguren Borat er blevet erstattet af den flamboyante modereporter Brüno.

Men selv om de to centrale elementer er skiftet ud, har Sacha Baron Cohen lavet den samme film igen, skriver den britiske avis The Guardian i sin anmeldelse efter onsdagens fremvisning.

Ligesom det var tilfældet i ’Borat’, benytter han sig af mockumentary-genren, som også går under betegnelsen falsk dokumentar, hvor en satirefigur møder ’rigtige’ mennesker og ser, hvor langt han kan gå.

Fornøjede anmeldere
Og filmen er allersjovest, når det lykkes, skriver britiske The Telegraph.

»Ligesom i ’Borat’ er de sjoveste scener dem, hvor han får reaktioner fra folk, der ikke ved, de er med i en joke«, skriver avisen.

Hvis man læser den britiske avis The Guardian, tyder det på, at hans karriere har nået sit højdepunkt, for det ser ud, som om han er blevet så kendt, at det har været svært for ham at lokke virkelighedens aktører i fælden.

BBC mener derimod, at »Brüno skubber grænserne meget længere, end Borat nogen sinde har formået«.

Da ’Borat’ hittede, var østrigerne med til at græde af grin sammen med en stor del af verden, mens Kasakhstan var knap så begejstret.

Drømmen om et job og en fangekælder
Når ’Brüno’ lander i biograferne, bliver det formentlig ikke østrigerne, der kommer til at grine højest, for Sacha Baron Cohen gør nemlig alt for at få raseriet frem.

Da han i rollen som Brüno blev interviewet af modemagasinet Marie Claire, udtalte han, at østrigerne er stolte af deres land, og begrundede det med ordene:

»Vi er opvokset og opdraget til at forfølge den østrigske drøm: Find et job, anskaf en fangekælder og opdrag din familie i den«.

På den måde fik han lige sneget en provokerende kommentar ind om en af nyere tids mest chokerende incestsager om østrigske Josef Fritzl, der holdt sin datter fanget i en kælder i 24 år.

Gennembrud i 1998
Den 37-årige Sacha Baron Cohen er vokset op i en jødisk familie i London som den yngste af tre sønner.

Senere startede han på Cambridge University for at læse historie, men når han holdt pause fra bøgerne, prøvede han sit skuespiltalent af i universitetets dramaklub.

Da han var færdig med sin uddannelse, besluttede han sig for at prøve lykken som komiker og skuespiller.

Hvis han ikke havde gjort det til sit levebrød inden for fem år, lovede han sig selv at kassere drømmen.

I 1998 kom gennembruddet, da han som forstadsgangsteren Ali G fik succes i ’The Eleven O’Clock Show’ på den britiske tv-kanal Channel 4.

Siden har han i offentlige kredse været mest kendt for sine satiriske roller, hvor Brüno er den nyeste figur.

Den mest berømte østriger siden Hitler
Filmen handler om den homoseksuelle Brüno fra Østrig, som bliver fyret som modereporter fra sit tv-program ’Funkyzeit’.

Han vælger at drage til Los Angeles for at udleve sin vision om at blive ’den mest berømte østriger siden Hitler’.

Og ifølge BBC er det nogenlunde det, der er at sige om den overordnede handling, mens det bærende i filmen er komiske episoder.

»Filmen går fra det ene stunt til det andet, der viser alle Brünos mislykkede forsøg på at blive kendt«, skriver BBC.

Køber baby som Madonna
Og den flamboyante bøsse oplever ikke så lidt.

Det er alt fra at blive kidnappet af terrorister til at købe en afrikansk baby som superstjernerne Madonna og Angelina Jolie.

»Brüno er sjovest, når han er mest politisk ukorrekt, især når det kommer til homoseksualitet«, mener The Guardian, der giver filmen karakteren tre ud af fem mulige.

Sacha Baron Cohen forstår at markedsføre sine projekter og få omtale.

Allerede inden forpremieren i onsdags har der været en del happenings, hvor små detaljer om filmen og dens tilblivelse er sivet ud til offentligheden.

Adskillige mediestunts

Udstyret  til MTV-fest. Arkivfoto.

Han har været nøgen på forsiden af magasinet GQ.

Til MTV Movie Awards mødte Brüno op på den røde løber iført leopard T-shirt og matchende tights.

Prisoverrækkelsen udviklede sig dramatisk, da han kom i karambolage med rapperen Eminem.

Dramaet viste sig senere hen at være et mediestunt, som Eminem var indforstået med.

LÆS:Eminem: Brünos røvtur var planlagt

Men det er ikke alt.

En kvinde har sagsøgt Sacha Baron Cohen, der til et velgørenhedsbingo for ældre var arrangementets kendisoverraskelse i rollen som Brüno.

Hun mener, at han skubbede så hårdt til hende, at det resulterede i to hjerneblødninger, der siden har lænket hende til en kørestol.

I begyndelsen af juli får resten af verden mulighed for at lære Brüno bedre at kende, når filmen får premiere. The Guardian mener dog ikke, at fans af den kontroversielle komiker skal regne med flere mockumentary-projekter fra hans side.

»Han er blevet så stor en stjerne, at det er utænkeligt, at han kan lave den form for undercover komedie igen. Men det får han heller ikke brug for«, skriver den britiske avis.

Annonce
Marketing
Annoncer:
Danmark 09. feb 23.04
dyrebart. Kommunernes økonomi er belastet af stigende udgifter til høreapparater. Her laves en afstøbning til et høreapparat.

Dyre høreapparater ender i skufferne

Københavns Kommune undrer sig over, at flere og flere mennesker skal have høreapparat med stort kommunalt tilskud – uden batterier. SF vil ændre på tilskudsordningen.

De afviste irakere 09. feb 20.55
Gadearbejde. Det var især politiets voldsomme rydning af gaden ved Brorsons Kirke på Nørrebro, som bragte Kirkeasyl i overskrifterne. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kirkeasyl drejer nøglen om

Organisationen vil udgive bog med en køreplan til fremtidige asylaktioner.

spin. Gade pressechef har bedt politiet gå ind i sagen om jægerlækken, hvor journalist Christoffer Guldbrandsen (billedet) siger, at pressechefen lækkede hemmelig viden. - Foto: Thomas Borberg (arkiv)

Pressechef pudser politiet på journalist

Forsvarsministeren spindoktor beder politiet om at gå ind i lækagesag.

Danmark 09. feb 20.49

Avis: Århus Universitet er ramt af millionsvindel

Der er svindlet med forskningsmidler for 10 millioner, skriver avis.

Jordskælvet i Haiti 09. feb 18.48
behandling. 16-årige Farah Paul holder sin syge datter på fire måneder på et hospital i Port-au-Prince. - Foto: RODRIGO ABD/AP

Hospitaler kræver penge for gratis medicin

FN truer 12 hospitaler med straf for at tage penge for gratis medicin til ofre for jordskælv.

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Debat Seneste nyt

IBYEN Seneste nyt

Tjek Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Tophistorier Kultur

SENESTE

Marketing

SENESTE

Dobbelt op. Testvinderen fra Nextbase har både to skærme og to afspillere, så børnene i princippet kan se hver sin dvd. - Foto: Finn Frandsen

Billigste bil-DVD overrasker i test

Fastelavnsbolle. - Foto: CHRISTENSEN NIELS
Find opskrift
Find madskribenter

SENESTE

SENESTE

SENESTE

 
 
 
Pluspris 399 kr.
Alm. pris 499 kr
 
Pluspris 200 kr.
Alm. pris 250 kr
 
Tilbud i februar

Aperitif, 7-retters menu med tilhørende vinmenu, vand, kaffe og 1 hjemmelavet likør. Pluspris frokost 1.780 kr. Pluspris aften 1.880 kr.
 
Pluspris 120 kr.
Alm. pris 180 kr