Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 13. aug. 2009 KL. 12.24

Partier fremskynder udbudsrunde for radiofrekvens

Kulturministeren glæder sig over, at hele forligskredsen er med på at fremme udbuddet af Radio 100FMs sendefrekvens.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det er en tilfreds kulturminister, som efter et møde i formiddag kan konstatere, at en enig medieforligskreds er indstillet på at arbejde for en hurtig udbudsrunde af den sjette sendefrekvens.

På den måde får Radio 100FM hurtigere klarhed over, om de stadig kan sende på frekvensen efter 2011, hvor den nuværende aftale udløber.

»Det er jo klart interessant for deres investorer at kende det langsigtede perspektiv i forhold til, hvor mange penge de skal smide i kanalen her og nu. Det, der er problemet, er jo, at de har lukket kassen i. Og der bliver simpelthen ikke åbnet, før man kender sine vilkår«, siger kulturminister Carina Christensen (K) til Ritzau efter mødet.

Opbakning fra alle
Det er alle partier i Folketingets medieforligskreds, som bakker op om at få de politiske spørgsmål afklaret hurtigst muligt.

»Jeg er meget glad for, at vi nu er gået i gang med processen, og at der er enighed om at få det her afklaret hurtigst muligt«, siger kulturministeren.

Efter 2011 skal radiokanalerne ikke længere betale penge for at benytte sendefrekvenserne, fordi man i stedet går over til en såkaldt skønhedskonkurrence om frekvenserne.

ritzau

Annonce

POLITIKEN – Dagens overblik, analyser og det bedste fra sportens verden

Læs Politiken hver dag BESTIL I DAG

- Få dine daglige kulturnyheder på mail

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 20.49
kritiker. Maria Linda Koldau er en internationalt anerkendt musikprofessor, der kom til Aarhus Universitet i 2009. - Foto: DAGØ JAN

Dekan sender advarsel til åbenmundet musikprofessor

Universitetsprofessor skal under opsyn af konsulent, skriver avis.

Videnskab
13. feb. KL. 19.39
Elracer. Lola-Drayson B12/69EV er bygget over en Le Mans-racer, men kører udelukkende på el. - Foto: Electric-vehiclenews.com

El-racerbil er et kørende batteri

Ny el-racer har en topfart på 320 kilometer i timen og lades op trådløst

Det arabiske oprør
13. feb. KL. 19.04
Kritik. Navi Pillay giver FN's sikkerhedsråd en del af skylden for blodbadet i Syrien. - Foto: Jason DeCrow/AP

FN-chef: Splittelse i FN gav Assad mod på totalangreb

Handlingslammelse i FN var medvirkende til, at Syrien turde slå hårdt til mod Homs, siger højkommissær.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

01:15

13. feb. KL. 10.34 TV Se Whitney Houstons sidste optræden