-
BOGLISTEN: Bogliste 4.5-15.5.
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
Annonce
Seneste Nyt
- 27. maj. KL. 09.44
- 27. maj. KL. 09.39
- 27. maj. KL. 09.29
- 27. maj. KL. 09.25
- 27. maj. KL. 09.14
Seneste TV
-
02:45
-
02:21
-
02:02
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
-
04:34
-
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
-
02:09
Mest læste
I går
- 25. maj. KL. 23.02
- 25. maj. KL. 16.52
- 26. maj. KL. 15.04
- 26. maj. KL. 07.00
- 25. maj. KL. 23.00
Seneste uge
- 21. maj. KL. 11.00
- 25. maj. KL. 03.00
- 23. maj. KL. 13.34
- 21. maj. KL. 10.59
- 23. maj. KL. 06.50
I dag
- 27. maj. KL. 00.18
- 27. maj. KL. 01.12
- 26. maj. KL. 22.44
- 26. maj. KL. 23.47
- 26. maj. KL. 10.30
I går
- 25. maj. KL. 23.02
- 25. maj. KL. 16.52
- 26. maj. KL. 15.04
- 26. maj. KL. 07.00
- 25. maj. KL. 23.00
Seneste uge
- 21. maj. KL. 11.00
- 25. maj. KL. 03.00
- 23. maj. KL. 13.34
- 21. maj. KL. 10.59
- 23. maj. KL. 06.50
Jobannoncer
Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Bøger
19. feb. 2005 KL. 00.12
Elvernes fortryllede skov
Fantasy-nørder fra hele verden mødes hver dag på netstedet Elfwood for at dele magiske historier og kunst.
| AF Rebekka Svendsen |
fakta
Sådan gør du:
● Elfwood findes på www.elfwood.com.
● Man kan kigge på billeder, læse historier og kommentere de ting, man ser, uden at være registreret som medlem.
● Hvis man selv tegner eller skriver og er over 13 år, kan man blive optaget som medlem. For at åbne sit eget galleri skal man have skrevet eller tegnet mindst fire værker, der er klar til at blive publiceret.
● Vær opmærksom på, at Elfwood er en international side, og at alt derfor foregår på engelsk.
● Elfwood findes på www.elfwood.com.
● Man kan kigge på billeder, læse historier og kommentere de ting, man ser, uden at være registreret som medlem.
● Hvis man selv tegner eller skriver og er over 13 år, kan man blive optaget som medlem. For at åbne sit eget galleri skal man have skrevet eller tegnet mindst fire værker, der er klar til at blive publiceret.
● Vær opmærksom på, at Elfwood er en international side, og at alt derfor foregår på engelsk.
Og 'nørd', det er man vel, når man gladelig bruger sin fritid på at tegne og skrive om feer, elverfolk, drager, dværge og magikere i alle afskygninger.
Genren hedder fantasy og er skabt af forfattere som Michael Ende, C.S. Lewis, Philip Pullman og J.R.R. Tolkien.
De har skabt nye verdener at færdes i: Fantasien, Narnia, Lyras Oxford og Midgård. De har givet os griffer og alfer, magi og mystik.
Magisk hjemmeside
Men hvor går man hen, når man har gennemlæst alle de bøger, man kunne finde, og rollespilsklubberne har lukket?
Hvor kan man finde et sted, hvor magien fra hundredvis af fortryllende verdener er blandet sammen, et sted, hvor alle fantasygenrens mange skabninger færdes i skøn, vild forvirring? Et muligt svar er Elfwood.
Internetstedet Elfwood er enormt; rundt regnet 30.000 mennesker færdes dagligt på den magiske webadresse www.elfwood.com. 30.000 mennesker, som alle er vilde med fantasy.
Elfwood er nemlig stedet, hvor man kan dele sin kærlighed til den fantastiske genre. Dele ud af sine digte, historier og kunst og modtage magien fra alle de andre 'nørder' rundt om i verden.
Dragebiblioteket
'The Woods', 'Skovene', som stedet også kaldes, er delt op i forskellige kategorier, alt efter hvilket kunstnerisk udtryk man vælger at give sin magi.
Lothlorien, som også er navnet på den fortryllede gyldne skov i Tolkiens 'Ringenes Herre', er det ultimative galleri for tegninger, malerier og com-puterkunst inden for fantasy og sci-fi.
Det er delt op i mindre gallerier, 723 styk indtil videre, og vi tæller stadig. En underafdeling til Lothlorien er FanQuarter, hvor de billeder, der ikke er originale, men tegnet over andre folks ideer, kommer hen. Her skal man ikke lede længe efter billeder fra Tolkiens eller Harry Potters univers.
Elfwoods anden hovedafdeling er Wyverns Library, Dragebiblioteket. Hvis det er skrift, man går op i, om det så er prosa eller poesi, er dette stedet at gå efter; der er over 34.000 fantastiske historier gemt i biblioteket.
Konstruktiv kritik
Elfwoods to hovedafdelinger er altså rimelig forskellige; tekst på den ene side og billeder på den anden. Men temaet er det samme hele vejen igennem; fantasy og science fiction er de eneste genrer, der arbejdes med. Og sådan vil det blive ved med at være.
Ligegyldigt om man er forfatter eller tegner, skal ens arbejde tjekkes af Elfwoods moderatorer, før det bliver sat op i ens personlige galleri og gjort tilgængeligt for offentligheden.
Kunstnerne sender deres ting ind via internettet og venter spændt på moderatorernes afgørelse; og de skal ruste sig med tålmodighed. På grund af Elfwoods størrelse har moderatorerne nok at se til hver dag, og der kan godt gå op til flere uger, før man får svar. Værkerne bliver efterset med henblik på generel kvalitet, så det er om at være omhyggelig med at undgå grimme papirkanter og dårlige skanninger!
Men når ens arbejde er sluppet forbi Elfwoods lille dommerkomité, kommer det sjove. Nu ligger værkerne på nettet - klar til at blive kommenteret. Og kunstnerne kan være sikre på hurtigt at få mange nye bekendtskaber; Elfwoods beboere er næsten uden undtagelse høflige og venlige og rigtig gode til at give konstruktiv kritik.
Elvernes by
Men Elfwood er meget mere end bare det. Moderatorernes arbejde indbefatter også at udvælge dagens bedste værker både blandt tegninger og historier. Det er et stort kvalitetsstempel at blive valgt til 'Mod's Choice', og det er altid interessant at opleve de dygtige udvalgtes evner og ideer.
Elfwood har også en hovedstad, Elftown, hvor kunstnerne mødes og diskuterer alt mellem himmel og jord - men selvfølgelig mest fantasy. Den store side er også modersamfund for en masse små internetgrupper og diskussionslister, og med grene rundt om i hele verden skaber Elfwood rigtig, rigtig mange nye kontakter og venskaber.
Med al den aktivitet og Elfwoods store popularitet i hele verden skulle man tro, at koncernen kunne tjene enorme penge på de små nørders underlige interesser. Men det gør den ikke.
Elfwood er totalt gratis for alle. De hårdtarbejdende moderatorer er ulønnede og frivillige, og hele det verdensomspændende internetsamfund køres fra en lille by i Sverige, hvor initiativtageren, Thomas Abrahamsson, bor.
Meningen med Elfwood var simpelthen at give alle fantasyinteresserede kunstnere, amatører som professionelle, en mulighed for at dele deres værker med verden, at skabe nye venskaber, at udvide deres evner, at inspirere hinanden og at skabe en hel lille verden, hvor fantasiens skabere og skabninger kan leve.
Se også
- Ny bog: Kristus var en skurk 15. jun 15.18
Annonce
Annoncer
32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre
Oppositionshær opsiger Annans fredsplan, så længe FN ikke beskytter civile.
-
Danmark27. maj. KL. 08.46
Uidentificeret person er død i bilbrand på Sydsjælland
En person er død i bilbrand i Haslev. Politiet formoder, at der er tale om en ulykke og undersøger brandårsag.
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Banker lokker konfirmander med høje renter
Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.
Medier
27. maj. KL. 01.12
Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.
-
Internationalt27. maj. KL. 09.40
-
Politik26. maj. KL. 23.03
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Seneste nyt
- 27. maj. 2012 KL. 09.39 32 børn under 10 år dræbt i syrisk massakre
- 27. maj. 2012 KL. 09.25 Skud affyret mod formodet hashklub i København
- 27. maj. 2012 KL. 09.14 Skat afslører millionfusk blandt somaliere
- 27. maj. 2012 KL. 09.08 19 anholdt ved fredeligt karneval i Aalborg
- 27. maj. 2012 KL. 08.54 Ung kvinde voldtaget på vej hjem fra karneval
- Se flere nyheder
Mest læste i dag
- 27. maj. 2012 KL. 00.18 Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
- 27. maj. 2012 KL. 01.12 Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
- 26. maj. 2012 KL. 22.44 Zornig stopper som børnerådsformand
- 26. maj. 2012 KL. 23.47 Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
- 26. maj. 2012 KL. 10.30 Hvorfor hader mændene os?
Kultur Seneste nyt
- 27. maj. 2012 KL. 09.01 Kim Skotte: Amerikansk talent kan snuppe palmen
- 27. maj. 2012 KL. 08.56 Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
- 27. maj. 2012 KL. 08.17 Svenske Medier: »Knock out«, »Jordskredssejr«, »Supersejr«
- 27. maj. 2012 KL. 01.12 Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
- 27. maj. 2012 KL. 00.18 Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
- Se flere kultur-nyheder
Sport Seneste nyt
- 26. maj. 2012 KL. 22.42 Holland skuffer i EM-test
- 26. maj. 2012 KL. 22.39 Så er Danmarks OL-hold på langt over 100 deltagere
- 26. maj. 2012 KL. 22.31 Antiklimaks for Nicki Pedersen i Sverige
- 26. maj. 2012 KL. 22.21 Kæmpesejr sender Pytlicks hold til OL
- 26. maj. 2012 KL. 22.02 Lars Jørgensen: Frustrerende at fejlkendelser skal stoppe os
- Se flere sportsnyheder
IBYEN Seneste nyt
- 27. maj. 2012 KL. 09.44 Hiphop-giganter gav dobbelt op på alt
- 26. maj. 2012 KL. 20.00 Nyfortolket klassiker skal ses med et åbent sind
- 26. maj. 2012 KL. 12.51 Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme
- 26. maj. 2012 KL. 10.31 Gammel homosauna serverer byens bedste burgere
- 26. maj. 2012 KL. 08.34 Politikens læsere har vilde visioner for Rådhuspladsen
- Se flere Ibyen-nyheder
Tjek Seneste nyt
- 27. maj. 2012 KL. 09.29 Banker lokker konfirmander med høje renter
- 27. maj. 2012 KL. 07.00 Sådan tjekker du din telefons trådløse net
- 26. maj. 2012 KL. 15.04 Filterkaffe er bedst for blodet
- 26. maj. 2012 KL. 15.00 Godmodig familiebil giver den gas som veloplagt gaderacer
- 26. maj. 2012 KL. 14.57 Cheføkonom: Boligejere bør overveje at fryse renten for ikke at komme i klemme
- Se flere Tjek-nyheder
Annoncer
Tophistorier Kultur
-
27. maj. KL. 01.12 Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
- 27. maj. KL. 00.18 Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix
- 27. maj. KL. 09.01 Kim Skotte: Amerikansk talent kan snuppe palmen
- 27. maj. KL. 08.56 Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
- 27. maj. KL. 08.17 Svenske Medier: »Knock out«, »Jordskredssejr«, »Supersejr«
Annoncer
Seneste Bøger
-
25. maj. KL. 15.51 Skønlitteratur: De døde dukkers sommer
-
25. maj. KL. 15.10
Faglitteratur:
Ikke mere at miste
-
25. maj. KL. 12.45
Faglitteratur:
Designer Ole Søndergaard.
-
25. maj. KL. 09.43
Tysk kulturhistorie
-
25. maj. KL. 08.58
Karl Marx
-
24. maj. KL. 15.04
Skønlitteratur:
Ét kød
-
24. maj. KL. 11.49
Skønlitteratur:
Fortællinger I + II
Banker lokker konfirmander med høje renter
-
27. maj. KL. 07.00Sådan tjekker du din telefons trådløse net
-
26. maj. KL. 15.04Filterkaffe er bedst for blodet
-
26. maj. KL. 15.00Godmodig familiebil giver den gas som veloplagt gaderacer
-
26. maj. KL. 14.57Cheføkonom: Boligejere bør overveje at fryse renten for ikke at komme i klemme
-
26. maj. KL. 12.57Eksperter: Her gør kaffe godt - og skidt
- Se flere nyheder
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|



























